Agar agar

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. mar 2009 15:20

Odvisno od marmelade, ali nič ali pektin. Niti agarja niti želatine nikoli ne uporabljam za marmelade.

rimljanka - zasebno mnenje

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

12. mar 2009 19:27

hvala rimljanka, da si pojasnila hedonistu, kaksne viruse se goji na takih gojiscih. ;) ce bi natancneje pojasnil sem poskusal s pomocjo bakteriofagov prenašati gene e.coli. zapleteno in zanimivo. dve leti vsak dan po pouku ;) lejla, ce si prebrala je za zeliranje potrebno dadat 0,5% oz. 5 g na liter tekocine. za marmelado mogoce ni najbolj primerno, ker je nacin kako zelira mogoce malo pregumijast, marmelade pa izgubijo veliko okusa, ce so prevec gumijaste oz. trde. za marmelado, je veliko bolj primeren pektin, ki se za tako ali tako nahaja v sadju. jagodicevje, ki ga ima nekoliko manj zelira veliko boljse z dodatkom limoninega soka, ki je bogat z njim. ce delaš marmelado z manj sladkorja, pa moras uporabit pektin. vendar v tem primeru pektin, ki se ga dobi pri nas vsebuje konzervanse... cellnet Sporočilo je spremenil(a) cellnet dne 12. mar 2009 19:28:08

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

13. mar 2009 8:53

No ja celinet, meni bakterija "ešerihija koli" ni ravno neznanka, sem tudi sam poslušal nekaj semestrov mikrobilogije, opravil kar precej ur vaj pa kako prakso v mikrobiološkem laboratoriju tudi kdaj. Ampak nisem želel tega izpostavljati in sploh ne bi če ne bi ti tiščal v to. Predlagam pa, da končava tole brezplodno debato na tej točk. LP hedonist

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

13. mar 2009 16:37

btw kdo pa se je sploh prvi vtaknil v to. brez omenjanja e.coli je šlo, do tvojega "pametovanja", kako gojišče iz agarja ni primerno za viruse... a zdaj sem pa jaz kriv ali kako? ;) sem pa že tiho... :) itak me zdaj agar zanima samo še v kulinarične namene... pa še dva recepta za dokaz: "ledene kocke" 1 liter vode 5 gramov agarja 125 gramov sladkorja malo rožne vode ali vode pomarančevih cvetov prve tri sestavine med mešanjem segreješ do vretja, malo ohladiš in dodaš rožno ali pomarančevo vodo. žliješ v pravokotni model, tako da bo tekočine cca. 2,5 cm. zelo hladno narežeš na kocke in postrežeš zmešano med najljubšo sadno solato. kakijev žele: 2 zelo zrela kakija 4 dl zelenega čaja 5 gramov agarja 4 žlice sladkorja kaki olupiš in pretlačiš. v vrel čaj dodaš sladkor in agar ter kuhaš do vretja, da se agar stopi. v malo ohlajeno, tik pred tem, da želira dodaš sadni pire. natočiš v 4 modelčke, da se ohladi v hladilniku in imaš zelo dober lahek desert. cellnet

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

13. mar 2009 17:36

Samo še tole, moram reagirati ker žališ. Moje pisanje si označil za pametovanje kar ni si ne dovolim,saj nisi fer . Želel sem le povedati da virusov ne gojimo direktno na agarju. Če napišem še bolj plastično- če cepiš material okužen z virusi direktno na gojišče jih pač ne boš vzgojil, kajti kot je obče znano, virusi se razmnožujejo zgolj in le v živem organizmu. Zdaj pa čisto zares končujem ,ti pa lahko po mili volji še pišeš če želiš. Imej se. LP hedonist

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. mar 2009 17:39

Lejla13 je napisal/a:

Vidim, da se na te reči bolje spoznate kot jaz. Pa vas čisto konkretno vprašam: kaj naj naslednjič uporabim za  hitro zgostitev marmelade, da bo bolj zdravo? Želatino, pektin ali agar? In če mogoče kdo ve, koliko agara (predvidevam, da se boste odločili zanj) naj dam na 1 kg sadja (npr. rdečih jagod), bi mi tudi prišlo prav.

Hvala in l.p.

Lejla13

Po moje daj zraven kuhat nekaj svinjskih nogic in ušes, pa boš imela marmelado lepo gosto. No, na 1 kg jagod bi zadostovale ( po moje ) ene dve nogice

ežoj

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

16. mar 2009 11:48

Ežoj, ne se hecat!

Lejla13

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

16. mar 2009 15:58

rimljanka je napisal/a:

Odvisno od marmelade, ali nič ali pektin. .

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
Ali je mišljen čisti pektin ali "želin"? Kje se dobi čisti pektin?

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

16. mar 2009 16:01

V lekarni. Ali pa uporabi nezrela jabolka, če si mislila varit kakšno jagodno marmelado.

nola

Darija10  

član od: 25.8.2008

sporočila: 2

7. jul 2009 22:08

dipi je napisal/a:
Pozdravljene! Sama sem agar agar preizkusila že kar nekajkrat za pripravo jogurtove kreme za torto, pa moram žal reči, da nisem preveč navdušena. Če kremo pripravljam z želatino v lističih mi vedno uspe (krema je kompaktna in brez grudic), medtem ko pri uporabi agarja vedno nastanejo kepice, poleg tega pa še krema čez čas spusti nekaj tekočine :( Pripravljala sem jo na podoben način kot želatino v prahu; damo v hladno vodo, da nabrekne, potem pa segrejem ter dodamo jogurtu. Je vmes kakšen trik, za katerega ne vem? Ali mora biti agar potem, ko ga segrejemo, popolnoma tekoč? hvala vsem za pomoč, Dipi dipi
Pozdravljena Na tujih spletnih straneh sem zasledila, da zadeva naj ne bi delovala v kislem okolju in v kombinaciji s čokolado. Torej verjetno z jogurti ne bo dobra kombinacija. LP, Darija Darija10

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti