Moj vrt

urška_k  

član od: 4.12.2013

sporočila: 56

17. jul 2018 15:58

Jaz pa bom malo skrenila z zelenjavne teme in bi prosila za pomoč pri identifikaciji spodnje rastline-lončnice. Pozna kdo? Hvala za pomoč

 

urška_k

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

17. jul 2018 16:57

Oxalis triangularis - trikotniška zajčja deteljica

Cila

urška_k  

član od: 4.12.2013

sporočila: 56

17. jul 2018 19:00

Sem našla sama... Oxalis triangularis 

urška_k

urška_k  

član od: 4.12.2013

sporočila: 56

17. jul 2018 19:01

Cila hvala... Sem šele sedaj opazila odgovor. Sem v tujini in na telefonu in nisem bila pozorna na odgovor. Hvala !! 

urška_k

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

21. jul 2018 17:28

Tudi pri nas je na vrtu vsega na pretek. Po nekajdnevni odsotnosti je lepo zrasel tudi plevel, solata pa v cvet, zato sem vfčeraj populila vso solato, ki se je odločila, da bo cvetela namesto delala glavice, požela radič, ki ga nismo utegnili pojesti in je bil malo gnil , tako da bo ponovno pognal. Populila sem tudi stročji fišol v vrtu, ker ga imam še v njivi in je letos res izjemna letina. Tudi paradižnik, kumare, paprike, bučke in melancani zelo dobro uspevajo. Bučke bom še enkrat posadila par grmičev, da bodo za naprej v jesen. Populila sem tudi še zadnje glavice zgodnjega zelja in ohrovta - žal so se z njimi letos gostili , , tako da sem nekatere morala precej obrezati. Skratka, vsega je dovolj in preveč. Na izopraznjene grede, ki jih je mož pofrezal sem danes nasadila pozno zelje, ohrovt, brstični ohrovt, cvetačo in por, ponovno posejala gredico solate in ponovno posejala petršilj. Pravkar mi je vse skupaj zalila nevihta in sedaj je vrt spet kot nov.

Ko bomo pobrali krompir v njivi, bom tam posejala še drugo rundo zimskega radiča  in endivje solate (prva runda posejana pred kakšni mesecem lepo raste), pa vmes malo repe in črne redkve in mogoče rdeče pese (ta ki smo jo sejali v prvi rundi je vsa pikasta), potem pa konec avgusta še motovilec in špinačo in mogoče kakšno zimsko solato, ki bo spomladi naredila glavice. V njivo bom nasadila še nekaj zelja in ohrovta in presadila tudi še nekaj sadik pora, da bomo pridelke lahko pobirali do pomladi.

In to bo to za letos - vmes pa bomo pobirali plodove, delali ozimnico, še kaj okopali in izkopali.....

tedyka

Sporočilo je spremenil(a) tedyka dne 21. jul 2018 17:31

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

22. jul 2018 17:01

Jaz pa sem danes z žalostjo gledala, da so vse sadike kumar zgnile, razen za kumarice za vlaganje so še nekako...Ostalo je še kar, paprika in paradižnik veliko slabše kot lani. Tudi na balkonu.

A se še vedno seje peteršilj ? Ker preden vzkljije potrebuje vsaj mesec? Jaz sem divjo rukolo sejala  mesec dni nazaj - zrasla za cm. Očitno se to seje spomladi!? 

V petek sem skopala čebulo in šalotko. Nekatere so bile že gnile.

Letos je pa pestro....

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

22. jul 2018 18:20

Vsako leto je malo drugačno in enkrat paše enim rastlinam, drugič drugim. Letos je pri nas ogromno dežja in tudi mraza in tako je paprika začela delati šele pred časom. Pri nas letos sicer lepo raste, plesni na paradižniku še ni (vsaj taki so zadnji podatki s strani moje mami, ki v naši odsotnosti nadzoruje in skrbi za vrt) a kakšnih pretiranih presežkov zelenjave ni, da bi bilo za šenkavanje. Po drugi strani pa sta rdeča pesa in nizek fižol bogato obrodila in imam vloženih vsakih po 30 kozarcev. Tudi skrinja je že polna ostale zelenjave - cvetača, kolerabi, blitva, stročji fižol, grah, kumare. Ko pridemo domov, bo za pobrat korenje in čebula. Letos mi paradižnik sicer zamuja za cca 14 dni, ker sem ga pozno sadila - šele po 20. maju in je šele sedaj začel počasi zoreti. Zgodnjega krompirja smo za naše razmere pridelali ogromno - iz 8 kg smo dobili okrog 100 kg krompirja, ki pa zelo zelo gnije zaradi moče, ki je bila v času rasti.

 

Bo pa drugo leto boljše. Je pa res, da se vsako leto glede na razmere kaj novega naučimo.

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

22. jul 2018 20:19

Trixi, poskusi v lončke na balkonu posejati nekaj semen kumaric (hitro vzklijejo) in boš imela v 14 dneh že sadike, ki jih boš prenesla na vrt in z malo sreče, boš na jesen spet obirala kumarice. 

Peteršilj, pa tudi jaz posejem večkrat na leto. Sicer imam raje tistega spomladi sejanega, ker lahko pozimi izkopljem tudi kakšno korenino za v juho, pri tem pozno sejanem, pa korenik ne boš imela. Se pa letos kupila nekaj lončkov kodrastega petršilja (sveža zelišča) v Lidlu. Iz vsakega lončka sem naredila 5-6 šopkov in posadila v vrtu. Sedaj zelo lepo raste. Sem pa že nekajkrat tako naredila in mi je vedno lepo rastlo.

tedyka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

23. jul 2018 6:19

Peteršilj, posejan avgusta v lončke, lepo prezimi v hladnih svetlih prostorih.  Lahko se ga seje tiudi na prosto, ga je pa priporočljivo zaščititi (čez poveznemo večjo plastenko, recimo 3-litrsko od vina, kisa , ali naredimo loke in čeznje napnemo folijo. Sejan v rastlinjakih dodatne zaščie ne rabi). Spomladi prehiti vse pomladanske setve in isto leto še ne gre v cvet.

Cila

shari2007  

član od: 29.6.2012

sporočila: 1097

27. jul 2018 19:03

Letos imam prvič brokoli, pa nisem prepričana, če ga nisem prehitro odrezala. Kaj menite?

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti