Domaca kisla smetana

tjassao  

član od: 22.9.2008

sporočila: 5

tema odprta - 5. nov 2008 10:41 | ogledi: 14.738 | odgovori: 8

Pozdravljeni!

zivim v drzavi, kjer ne poznajo kisle smetane, meni pa se vcasih tako lusta slovenskih jedi, ki vsebujejo kislo smetano. vcasih uporabim sladko,a to ni to.

morda kdo ve, kako narediti domaco kislo smetano?

hvala

tjassao

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

5. nov 2008 10:44

A kje ne poznajo kisle smetane???

Jaz tam ne preživim

Malo heca mora bit.

Sicer ne vem, kako se naredi kislo smetano. Sem pa nekje zasledila, da se lahko le to zamenja z mešanico navadnega jogurta in sladke smetane. Seveda pa ni isto. To tudi sama prakticiram, če se slučajno zgodi, da v hladilniku ni kisle smetane - redko

MM

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

5. nov 2008 10:50

Za domačo kislo smetano je treba imeti a) domače mleko, ki ga damo kisat in iz njega poberemo smetano b) sladko smetano, ki jo prav tako damo kisat Biti pa mora sladka smetana v lončku, ne trajna. Samo malo odpreš pokrovček in postaviš na sobno temperaturo, da se skisa, potem pa v hladilnik. lesnik, http://lesnik.moj-album.com/

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

5. nov 2008 10:59

Hm, približek je creme fraiche. Mamamia

mamamia

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

7. nov 2008 6:02

Tudi pri nas ne uporabljajo prav dosti kisle smetane,sem pa od Ukrajnik,ki delajo pri nas in jo v trgovinah pogresajo, slisala recept, ki naj bi bil dokaj dober ponaredek: 3/4 grskega jogurta,1/4 navadne goste smetane ali 1/2 l smetane, zlicko navadnega jogurta ter par kapljic limoninega soka. Pa porocaj, kako ti bo uspelo. Lp lucka

kobra2  

član od: 14.8.2008

sporočila: 11

7. nov 2008 8:51

Sveže mleko daš na hladno za en dan mogoče še malo več in pobereš zgoraj smetano. Če se ti naredi zgoraj debela rumena koža tisto odstrani, potem pa poberi smetano. Spodaj ti ostane navadni jogurt, ki ga tudi porabiš. Če pa želiš pa ga daj na štedilnik na majhno temperaturo, da zavre in nekaj časa počasi vre (30 min. ali več) res počasi -kot juha. Iz tega pa dobiš skuto in sirotko. Kuhano je ko je sirotka rumena ne bela. Mora pa počasi vreti, da se ti spodaj ne zažge zgoraj pa še ni kuhano. Pa SVEŽE mleko moraš imeti. Saj je čisto preprosto mi jo še danes delamo doma, zaradi skute. Je pa res, da je kupljena kisla smetana bolj trda, ta domača pa bolj tekoča. Upam, da bo pomagalo in seveda uspelo. kobra2 Sporočilo je spremenil(a) kobra2 dne 07. nov 2008 08:53:48

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

7. nov 2008 9:06

kaj pa tole: Homemade Sour Cream This ambrosial-tasting cultured dairy product can be easily made at home, and is significantly cheaper than shop-bought sour cream. Success depends on the freshness of your ingredients, as well as controlled incubation. Use homemade sour cream in any recipe calling for sour cream. Preparation time: a few minutes Culturing time: 24 hours Makes: 2 cups 2 cups light cream (no more than 30 per cent butterfat), at room temperature 2 tablespoons cultured buttermilk at room temperature Place the cream in a glass or ceramic bowl, or better still in a glass-lined thermos flask, or an electric yogurt maker. Stir the buttermilk into the cream, and tightly cover it. Leave it in a warm place for twenty-four hours. Stir to blend, and refrigerate. http://kurma.net/ingredients/i4.html LP, R.

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

7. nov 2008 9:50

sladko smetano segrejem na 70 st. c. potem pa ohladim na 25.st.c....na približno pol litra smetane dam 1 čajno žličke kupljene kisle smetane,z metlico premešam ter nato precedim skozi cedilo...nalijem v jogurt kozarce pokrijem z alu folijo in pustim za 24 ur na toplem-recimo kuhinja ali pa vrh omare v kuhinji da mi kdo ne zvrne...čez 1 dab imaš v lonćku super kislo smetano.Ne vem pa kje boš našla kravo,ker jaz pobiram smetano dol z domačega mleka. kuharca37

tjassao  

član od: 22.9.2008

sporočila: 5

7. nov 2008 11:36

no, hvala lepa:) zal krave nimam, so tukaj precej nepopularne, za smetano v loncku, ki ni trajna, se v nasi edini trgovini niti slisali niso, creme fraiche pa nasa prelepa zakotna vasica tudi od dalec ne bo videla se lep cas, v to sem prepricana. kobra, rebecca...to se mi zdi najbolj izvedljivo, ampak predvidevam, da se tega ne da narediti iz homogeniziranega, pasteriziranega mleka? lucka 52...hm, grski jogurt (sem v grciji), sem ze poskusila, pa pri kuhanih zadevah izpade precej neokusno. hvala vsem tjassao

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti