Šipek

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

1. okt 2009 18:43

Mambica, saj tega podatka nisem zasledila na internetu temveč v knjigi avtorice Katje Galle Toplak, biologinje, ki je je v tujini doktorirala na fakulteti za kemijo in farmacijo. Slišala sem, da tako predavajo tudi na zeliščarski kmetiji Plavica. Sicer vem, da od tistih dlačic ravno umrla ne bom in da, če se mi jih ne bo dalo odstranjevati, jih pač ne bom, vendar sem vseeno radovedna. magnolija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. okt 2009 22:37

japaja je napisal/a:
Pa je šlo s tistim kladivom za zrezke, lepo naštimaš ene par šipkov in tresk! Mal frči okrog ampak gre japaja

Nič ne frči, če daš v polivinil (ali dobro paprirnato) vrečko.....in po njej lop s kladivom.

rimljanka - zasebno mnenje

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

2. okt 2009 9:43

magnolija je napisal/a:
Mambica, saj tega podatka nisem zasledila na internetu temveč v knjigi avtorice Katje Galle Toplak, biologinje, ki je je v tujini doktorirala na fakulteti za kemijo in farmacijo. Slišala sem, da tako predavajo tudi na zeliščarski kmetiji Plavica. Sicer vem, da od tistih dlačic ravno umrla ne bom in da, če se mi jih ne bo dalo odstranjevati, jih pač ne bom, vendar sem vseeno radovedna. magnolija
Knjigo poznam, vendar je nimam pri roki. Če je Galletova napisala, da so dlačice škodljive, je mogoče tudi zapisala, zakaj? Sem pa pogledala še po nekaj spletnih straneh (v kolikor je to sploh zanesljiv vir), in edino, kar sem zasledila je to, da lahko te dlačice povzročijo srbenje, če pridejo v stik s kožo. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^ Sporočilo je spremenil(a) mambica dne 02.okt 2009 09:44 Sporočilo je spremenil(a) mambica dne 02.okt 2009 09:49

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. okt 2009 21:31

Dlačice strupene zanesljivo niso....znajo biti pa morda neprijetne, če bi jih bilo veliko, ker bi dražile sluznico v ustih, ki je nežna. Ampak mislim, da ni potrebna nobena panika. Ko je šipek zmlet, stolčen, ga pač malo pretresemo na situ (recimo a la cedilo za juho), večina dlačic bo šla skozi cedilo......

rimljanka - zasebno mnenje

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

3. okt 2009 15:58

Včeraj čistila šipek. Plod sem prerezala na pol, potem pa postrgala sredico. Moram priznati, da je šlo res po polžje. Sčasoma se na rokah res naberejo dlačice in če se dotikaš drugje po telesu, res malo srbi. Ko pa si umiješ roke, pa ni več bojazni. Jaz sem razpolovljen šipek na hitro izpaknila pod vodo, da sem odstranila odvečne dlačice. Potem pa sem ga dala v žganje za liker. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

4. okt 2009 22:03

mambica, naslednjič poizkusi na ta način :

Očiščen šipek karameliziraj, ohladi in zalij z žganjem. To isto lahko tudi razgrneš na pekač(ali karkoli že), pustiš, da se dobro posušiš, spraviš v dobro zaprte kozarce in uporabiš za napitek.

 Količina sladkorja naj ne bo pretirana.

kobra 1

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

5. okt 2009 7:27

Kobra 1, hvala za recept. Mogoče bom tako delala drugo leto, za letos imam šipka dovolj. Liker sem pa naredila po receptu, ki sem ga napisala tukaj. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

18. okt 2009 23:12

Drage moje, mene pa zanima,kje na obali bi si lahko nabrala nekaj šipka za čaj. Bi bila katera tako prijazna in mi izdala kakšno dobro lokacijo? Nebi rada tavala na slepo, namenila pa sem se v Marezige. Pa brez skrbi, ne bom vsega pobrala, le nekaj za domačo porabo. Pa lep večer vsem, Vesna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. okt 2009 9:27

Joj, ves Kras je šipka poln,...............in je na poti v Šavrine. Vsekakor šipke ljubi apnena tla...

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti