Beljenje zob

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

30. maj 2009 14:54

Če beljenje zob ne bi bilo varno, bi jih na mojem koncu sigurno ne uporabljali tako množično, ker bi tožbe že več kot 10 let nazaj ustavile to razširjeno prakso. Belila s pomočjo luči in kemikalij razbarvajo (kot mi je bilo povedano) medkristalno snov, ki se tekom življenja razbarva zaradi hrane, pijač ipd. Dosti bolj si jih uničimo z gaziranimi ali pa sladkimi pijačami. Tako pravi žena mojega sina, ki je zobozdravnica.

Zobozdravnik (pri nas zobna higieničarka) ti mora najprej temeljito očistiti zobe, da nimaš nobenega zobnega kamna. Ta se namreč ne razbarva, poleg tega je pa razlog za raznorazne zobne bolezni in itak mora biti redno odstranjen.

Potem najprej naredijo poseg pri zobarju (pri nas zobni asisstent, pod nadzorstvom zobarja),  in ti, če želiš, naredijo osebni modelček za nadaljne beljenje doma. Proces predvsem tiste, z občutljivimi zobmi precej skeli, problem se pa omili z dobro zobno pasto za občutljive zobe.

V bistvu imaš kontrolo, kako bele zobe hočeš imeti. Par odtenkov svetleje izgleda res lepo in ljudem preko 40 let pomladi izgled.  Imam pa nekaj kolegov in kolegic, ki imajo preveč pobeljene in izgleda prav moteče.

 

Vanja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

30. maj 2009 15:19

praksa v zda in sloveniji je zelo zelo različna. jaz sem vedno dobila občutek da je tam na prvem mestu estetika, pri nas pa zdravje.. bannanna_v_slo ;)

Margot  

član od: 12.12.2008

sporočila: 260

30. maj 2009 15:24

In to govoriš na podlagi lastnih izkušenj, bannanna? Margot

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

30. maj 2009 15:28

občutek.. bannanna_v_slo ;)

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

30. maj 2009 15:59

Bannanna, potem ti pa povem, da je pri nas na prvem mestu zdravje. Lepota pride z zdravjem in na slabe zobe ti tukaj nihče ne bi belil zob.

 

Ne vem, če si bila že kdaj na moji strani luže, povem ti pa, da še v nobeni drugi državi nisem videla toliko ljudi s tako lepimi zobmi kot tukaj. Obiski pri zobarju so 2 x na leto, pa ne zato, da ti kaj popravijo, ampak da ti jih samo počisijo! Če imaš kaj za popravit, je to narejeno v samo par obiskih. Sem odštejem implante ipd. Krono ti v večini primerov naredijo v enem dnevu. Noben zobar te z odprtim zobom ne bo poslal domov, kot se je zgodilo meni, ko sem bila še doma! Takrat mi je zobar popravljal tudi luknjico na prvih dveh zobeh in dobesedno združil oba zoba skupaj. Moja zobozdravnica tukaj, je to popravila in mi zamenjala še nekaj plomb (mislim da 4 naenkrat plus sprednjo) in vse so še danes, po 21 letih brezhibne!

Če bi vsi zobarji po vrsi dajali inekcije pri vsakev vrtanju, bi se jih ljudje ne bali tako, kot se jih. Oh, pa še to, če ti delajo kaj večjega, ker traja kakšni 2 do 3 ure, te lepo uspavajo. Dobiš tabletko, priključijo te na monitorje, ko so gotovi te lepo zbudijo in družinski član te potem odpelje domov. Da ne bo pomote, to ni narkoza. Samo nekako spiš, ampak menda jih še vedno slišiš.

Sem imela pred kratkim operacijo, lahko si misliš, da so popravljaji nekaj, kar bi moralo biti narejeno že leta nazaj. Vsi zobarji od prvega do zadnjega so me pošiljali k zobnemu kirurgu (sem bila prepričana, da hočejo samo mastno zaslužit), ker niso vedeli, kaj do hudiča imam v čeljusti. To je bilo od tistega 3 ali 4 dni odprtega zoba. Oh, če bi le takrat vedela to, kar vem danes, se to ne bi zgodilo.

Torej, imam izkušnje od tukaj, kjer so zobarji tako prefinjeni (in dragi), da je kaj, za tiste, ki sem jih pa obiskovala daljna leta nazaj imam pa tako mnenje, da ga, razen redkim, res dobrim prijateljem, raje ne povem.

 

Vanja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

30. maj 2009 16:07

aja, torej ker ti želijo pobelit zobe in to na veliko oglašujejo, s tem ti pomagajo do zdravja? simply dont get it.. super je da imate tako pošlihatno, najbrž je tudi dovolj zobodravnikov.. samo tole še povej.. kako je pa z zdravstvenimi zavarovalnicami v ameriki? bannanna_v_slo ;)

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

30. maj 2009 16:23

bannanna je napisal/a:
aja, torej ker ti želijo pobelit zobe in to na veliko oglašujejo, s tem ti pomagajo do zdravja? simply dont get it.. super je da imate tako pošlihatno, najbrž je tudi dovolj zobodravnikov.. samo tole še povej.. kako je pa z zdravstvenimi zavarovalnicami v ameriki?bannanna_v_slo ;)

 

Bannanna, ne bodi brezvezna!

 

Zobe so imeli po množično  brezhibne že 88-ga, ko sem prvič prišla sem! Z beljenjem so začeli dosti pozneje, res razširilo se je zadnjih 5 let.

Z zavarovanjem je pa tako, da plačajo 100% samo 2x na leto čiščenje in kakšno plombico pa 1x na leto rentgenske posnetke in pol cene krone ali mostička, pa samo samo enega na leto. Če imaš zavarovanje 2. stopnje (obe sta privat, seve), ti plačajo še pol stroškov za implante ali pa kakšno drugo večjo zadevo pri kirurgu.

Vsaj 80% jih nosi aparate za ravnanje zob že od konca 1950/ih let naprej, zavarovalnica pokrije kakšna $2.000 ostalo je pa iz tvojega žepa. Verjetno kakih $5.000.

Beljenja zob ne plača nihče.

 

Bi pa rekla, da vsa 50% ljudi nima zobnega zavarovanja, tudi mi ne.

 

Še primer iz Švice: Če hočeš kupiti zobno zavarovanje, moraš k zobarju na pregled in popravilo vsega, kar (če) je narobe. Po pismenem potdilu, da je vse OK in popravljeno, kot mora biti, lahko od zavarovalnice kupiš zobno zavarovanje.

Vanja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

30. maj 2009 16:34

bannanna je napisal/a:
najbrž je tudi dovolj zobodravnikov.. samo tole še povej..

bannanna_v_slo ;)

 

Sem pozabila odgovorit na tole: Kljub temu, da imamo eno petih najboljših šol za zobarje za 50 km stran, nam zobarjev kronično primanjkuje.

Cene določa trg in norm nimajo, kolikor naredijo, toliko zaslužijo, saj vsi delajo ali v svoji privat ordinaciji ali pa kot samostojni zobraji v kakšni večji praksi. Imajo se pa fajn, moram reč, ker delajo samo 4 dni na teden.

Aja, če so pa kot zobarji zanič, jim pa ordinacija itak ne laufa in slej ko prej zaprejo vrata.

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 30. 2009 16:35

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

30. maj 2009 17:38

brezvezna? js sam sprašujem za stvari ki jih ne razumem in jih hočem logično razrešit.. sicer je pa vse rešeno: pri nas je sistem zavarovalnic drugačen. resda je še vedno grozovit in dela po sistemu izpred 20-30 let, sam neki več pa vseen plačajo, zato so pa tud vrste daljše in število storitev na enem pacientu manjše.. pri nas ti privat zobozdravnik ravno tako naredi vse bannanna_v_slo ;)

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

30. maj 2009 18:09

Bannanna, kar si napisala, je zvenelo  blazno cinično, zato sem se spustila v druga dva komentarja, ki jih sicer nisem imela napisat. Opazila sem že par forumov na temo o zobarjih, pa se nisem oglaševala.

 

Ja, to je pa res,  precej zobarjev v Sloveniji, predvsem mlajše generacije, ki delajo v svojih privat praksah, je seveda vrhunskih. V tvojem koncu je eden, ki tudi nima nič proti beljenju zob. Prijazen dečko!

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 30. 2009 18:24

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti