Grčija

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

26. jun 2008 16:15

Kyara je napisal/a:
Tinca, kje pa ste papir morali v koš metati? Prvič slišim, pa tudi doživela še nisem nikjer v Grčiji, ne na otokih in ne na celini. Kyara
Kyara, tudi mi smo v 6 tednih in neštetih straniščih na Peloponezu prav povsod videvali nalepljena opozorila in posebne koše za ta uporabljan WC papir. In smo se tega tudi držali. Na začetku nam je bilo malo čudno, vendar smo to dejstvo pač sprejeli. Edino v hiši prijatelja Grka, ki sicer živi v naši soseščini, vsa poletja pa preživlja v domači Grčiji in je v svojo hišo "uvozil" naše standardne cevi za odtoke, smo se na stranišču obnašali kot doma. Povedal nam je, da je glavni problem v tem, ker so grški standardi za kanalizacijo "v srednjem veku" in redno prihaja do zamašitev. Še več, ko je bil poslovno na Kreti v hotelu s 5 zvezdicami, kamor ponavadi zahajajo le turisti, je opazil to priporočilo tudi tam. Torej, mi smo verjeli, da je bolje tako in papirja pač nismo metali v školjko. Moram pa povedati, da nikjer (ne v kampih ne v lokalih) nisem naletela na prepoln in smrdeč koš za te smeti. Še sreča, ker v tisti vročini bi bilo...ufff. mamaF - Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

27. jun 2008 0:50

katka lopatka je napisal/a:
Hehe, v arabskih državah pa papirja sploh ni, ampak lepo zraven cev:) katka http://katka-lopatka.moj-album.com/
Ja, saj, če si predstavljam, da tistega koša za pokakan papir ne bi nihče praznil redno, pa vročino, pa roje muh, ki bi se na tistem kupu pasla, pa že raje vidim zraven cev z vodo. Se spomnim iz študenta sudanskih fantov, ki so prazne tetrapake od alpskega mleka skrbno oprali in spravljali. Mene jih ni bilo sram vprašat, zakaj jim bo to služilo (takrat še ni bilo ločenih zabojnikov za odpadke, da bi bil to vzrok), pa mi je eden lepo povedal: to je moja posoda za vodo za v WC. Eko, pa so na svoj način reciklirali te tetrapake. mamaF - Mojca

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

27. jun 2008 7:53

Malce pozno odgovarjm - torej, Karpatos je čudovit. Turizem se na njem razvija šele v zadnjem času, saj je bil dolga leta zaradi svoje strateške lege zaprt in je bilo na njem samo ameriško vojaško letališče. Tega so pred parimi leti malo posodobili. Letališče je še vedno bolj podobno vaški avtobusni postaji kot pa mednarodnemu letališču. Turistično je najbolj razvito glavno mesto Pigadia, tam je tudi največ hotelov. Ko se pelješ z avtobusom proti hotelom vidiš predele, kjer so naredili apartmaje za surfarje, saj tam vedno močno piha. Prva večja vasica je Amopi, kjer je par lepih hotelov. Hoteli so zgrajeni v zalivu z mivko in plažo, ki je zelo primerna za otroke. Ob vodi sicer ne piha, povsod drugje pa. V hudi vročini je to ok, vendar pa zna biti tudi moteče. Prebivalci otoka so se večinoma izselili v Ameriko, saj kot rečeno je bil otok brez turizma in zato brez možnosti preživetja. Zdaj se vračajo, obnavljajo hiše, predvsem pa postavljajo cele mavzoleje na pokopališčih. Vredna ogleda je vasica Olympos, ki leži visoko v hribih in je bila zgrajena kot zatočišče kamor so se prebivalci obmorskih vasi zatekli pred pirati. V vasi so še vedno delujoči mlini na veter, ki meljejo žito. Tam še vidiš pristno grško otoško življenje. Z ladjo, ki vozi iz Pigadie so dosegljive tudi čudovite plaže, katerih pa mi nismo obiskali, ker smo bili na dopustu z otroci, ki so bili v našem zalivčku povsem zadovoljni. elba

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

27. jun 2008 8:11

V ponedeljek grem na Lefkas....poročam

Aki

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

27. jun 2008 9:10

aki, se priporočamo...pa maxi uživajte

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

27. jun 2008 11:58

Ja Karpatos si je definitivno treba ogledati, še posebej, ker je res razen glavnega mesta in Amopija turistično bolj švoh. Če imate malo "žilice", si najamite malce bolj trpežen motor (no pa so prijatelji prišli tudi s skuterji) in se v Olympio peljite po cesti. Nekaj let nazaj je to pomenilo 20 km izsušenega makadama po zgornjih grebenih otoka, z nekaj prav neverjetnimi razgledi in plažami v dolini. Večina turistov namreč pride iz glavnega mesta z ladjami, od pristanišča je speljanih prav krasnih nekaj km asfaltne ceste do tega "pozerskega" mesteca. Stare mamke, ki prodajajo spominke so znale celo po slovensko prav lepo povedati "ročno delo" in "prava čipka". Ljudje so po vaseh izredno prijazni, ena "Američanka", ki se je vrnila na svoj rodni otok nas je počastila z marelicami z vrta in zapletli smo se v prav prijazen klepet. LAstnik kafiča na obrobju vasi, nas je (prejšnji dan smo se pri njem ustavili na pijači), ko je videl da se peljemo skozi vas, dohitel, nas ponovno povabil na pijačo (pa saj ne da smo se pretirano branili). Na mizo nam je znosil vse kar je imel - arašide, sveže ohlajene in malo soljene kumare ...zaračunal pa samo pijačo. In še in še je takih doživetij... Aja kar se pa Kefalonije tiče pa poročam, seveda, če bo tale tema še živa. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca Sporočilo je spremenil(a) tinca dne 27. jun 2008 12:00:08

aragorn  

član od: 28.5.2007

sporočila: 24

27. jun 2008 13:18

Tinca, kot da bi govorila jaz o Samosu (čeprav je verjetno kar bolj turističen kot Karpatos, pa vseeno še ne toliko). Ko si zavil z glavnih poti, si naletel na makadam, ponekod z avtom niti nisi mogel čez - pravi kolovozi. Zato smo za cel teden najeli džip in se furali okoli. In kot praviš: v vasi nejke bogu za hrbtom gremo v majceno trgovinico, kupimo 4 vode in tetica nam v vrečko vtrakne še škrtoc bonbonov za otroke - gratis. Kar slabo smo se počutili. V neki trgovini je tamala po nesreči zvrnila eno polico z lesenimi zapestnicami ipd. in ko sem jo oštela, jo je prodajalka objela in stisnila k sebi, češ kaj jo oštevam, in ji je šenkala eno leseno muco. Potem pa vidiš none v kakih odročnih vasicah, vse v črnem, ki sedijo na ulici na pragu svojih hišic in se pogovarjajo in morajo odmikati noge, ko greš z avtom mimo, ker je ulica tako ozka, pa nonote, ki v senci kakšne pergole pred taverno na mizi igrajo kaj vem kaj ... nikomur se nikamor ne mudi ... Čudovito! In če jim slučajno odpade kakšna ploščica z zida, dolepijo kar eno tretjo, se nič ne sekirajo ... Prav osvežujoče, pri vsej naši obremenjenosti z ravnimi zidovi in vsem, kar mora biti v livel pa s fugo tu in prasko tam. Komaj čakam, še 13 dni!!! Katja

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

29. jun 2008 21:08

A je bil kdo že letos na Rodosu? Mal me zanimajo cene na plaži. Odhajam v četrtek. buča

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti