Grčija

stella  

član od: 9.10.2002

sporočila: 380

tema odprta - 24. jun 2008 15:05 | ogledi: 36.946 | odgovori: 86

Na katerem otoku ali kraju celine ste bili.

Kje priporočate, kaj opozarjate, kje odsvetujete?

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

24. jun 2008 15:42

Grčija je poglavje zase v popotniški malhi. Meni je bilo povsod všeč. Od bolj "balkanskega" Krfa do tipičnejših južnejših otokov (v Jonskem morju, recimo)...zibelke Evrope v Atenah in celinske Grčije -Miken, Delfija, Meteore...na Kreto pa - minimalno za 14 dni. Ob ogledovanju (v poletnih dneh razbeljenih) kamnov si pričaraj košček antične atmosfere in si zamisli, kako je bilo takrat. Mene to, vročini navkljub, vedno odnese. Po skoku v čisto morje (kak samotni zalivček - v ta namen je najbolje najeti kak motor ali avto), pa si zvečer ob zvokih bouzukija brez slabe vest privošči osvežilno "horiatiko" s feto, tzatziki in kozarček retsine. Popoldan itak vse spi, proti večeru pa vsi prilezejo ven. Kulinarika je pestra in dobra, za vsakega se najde nekaj, seveda tudi za mesojedce. Poskusi tudi grški jogurt, prelit z odličnim gostljatim medom. Ja, Grčija mi je všeč, ljudje so preprosti, vendar ne vsiljivi. Letos grem verjetno po vseh silnih službenih poteh "odmarat" na Zakyntos, upam da doživim bližnje srečanje s kakšno caretta-caretto. Nobene slabe izkušnje. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

24. jun 2008 15:55

Bil na 15 otokih... in vedno se vračamo tja. Brez skrbi, ali bo vreme ali ne, ker je vedno vreme ;-) Grki so zelo prijazni ljudje. Se pa dogaja nekaj slabega, da Angleži in to tisti divji zasedajo otoke za otokom oz. počitniška letovišča. Tam ni več grške hrane, ampak McDonalds, English breakfast ipd. Nore žurke, pijani ljudje. Ni več prava Grčija. Tako je denimo na Kreti v Hersonisosu in Maliji, na Kosu v Kardameni (ampak malo bolje, ker niso samo bari, je še nekaj Grčije ostalo) ipd.Drugače pa so ljudje predvsem na manjših otokih zelo prijazni, hrana je odlična, domače vino pa pika na i. Na malih otokih se lahko peljete z motorjem, na velikih tursističnih kot je Rodos pa je bolje imeti avto. Grki imajo zelo radi otroke, če ste z otrokom ste "car" Lani sva šla z ženo po Grčiji v Crikvenico za 3 dni, pa sem mislil, da bom pobegnil. Guuužva na plaži brisača do brisače, ležalniki 3x dražji kot v Grčiji, zvečer se nimaš kam vsesti, vse zasedeno, voda mlakuža. V Grčiji pa ob istem času zelo malo ljudi, se porazgubijo, na plaži imaš vsaj 10m2 prostora zase.Prilagam slikico, takole je bilo letos pred 10 dnevi na Kosu, plaža niti ni ena najlepših:KosOtoki so si precej različni, od najlepšega zame, a preveč nabitega s turisti Santorinija, do ljubkega malega Iosa, turističnega in znamenistosti polnega Rodosa, do verskega Patmosa, mirne Kefalonije, Lefkasa - otoka najlepših plaž, ki spominjajo na Havajske, ipd.V Grčiji je taka klima, da mi pozdravi obraz vsako leto (dokler se ne vrnem), in Grčija je cenejša kot sosedi, čeprav se je odkar so šli na Euro precej podražilo. Za en teden je verjetno dražje kot na Hrvaškem, vendar je treba računati, da plačaš letalo, za 2 tedna je računica že na tvoji strani. So pa nekatere last minute ponudbe, ki za 300 EURO ponujajo že vse (razen letališke takse ki je nesramno draga 80 EURO!, tudi za otroka).Če te zanima kaj več, mi piši na ZS. Na celini nisem bil razen v Atenah pred 20 leti in že takrat je bilo velemesto, prevroče, prezatohlo in prav nič romantično.

Jernej -Zasebno mnenje

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

24. jun 2008 16:12

Mi smo šli pred dvema letoma za 6 tednov z avtom na Peloponez. Za vse je bila prelepo doživetje že 36-urna vožnja na palubi trajekta. Za nič na svetu se ne bi hotela zapreti v kabino, tako menita tudi otroka (takrat 10 in 8 let). Potem pa smo prekrižarili ves polotok. S pomočjo Lonely Planeta, napotkov naključnih znancev in domačih želja smo se sproti odločali, kam jo mahnemo naslednji dan. Kampirali smo in če nam je bilo kje še posebej všeč ali smo rabili malo več oddiha, smo se v kakšnem kampu ustavili tudi za ves teden (predvsem na obali). Prekrasne malo obljudene peščene plaže (tudi tam želve ležejo jajca) najdeš na vsej zahodni strani polotoka, vsak od južnih rtov je geološko svet zase, v notranjosti imaš hribe (veriga Tajgetos sega nad 2000m), planote, neskončne nasade oljk, pomaranč.... Narava je povsod prekrasna in najlepše je, da Peloponez sploh ni okužen z množičnim turizmom - v kampih so predvsem domačini in malo tujcev. O hrani raje ne izgubljam besed, ker se mi kar sline cedijo...pekarnice, pa stojnice z melonami in vrečami pomaranč ob cesti, feta.... Tudi arheoloških najdišč je nebroj (mi smo šli zgodovino spoznavat vsake tri, štiri dni, vmes pa smo se posvečali etnologiji in gurmanstvu), podatke dobiš v vsakem boljšem turističnem vodiču. Ljudje pa - prav nikjer nismo imeli slabih izkušenj, nasprotno, v najbolj zakotni vasici, kjer nihče ne govori angleško, me je stara gospa v pekarnici samo zato, ker sem znala po grško povedati, kaj rabim objela in mi podarila še vrečo slanega peciva s cimetom za povrh. Osnovne stvari, kot so števila, dnevi v tednu, imena jedi itd. sem izpisala iz Lonely Planeta in se jih med vožnjo sproti učila. Pa je šlo. Sploh so bili pa navdušeni nad sinom, ki je poleti od sonca pobeljen kot kak Skandinavec, ko je sam kupoval kruh, sladoled in pri tem pravilno izgovarjal vsa števila. V glavnem, posameznih krajev ne bom naštevala - kje je kaj ti piše že v vodičih, lahko pa rečem, da je Peloponez za nomadsko dopustovanje več kot primeren! mamaF - Mojca

SRNA  

član od: 18.2.2008

sporočila: 37

24. jun 2008 17:31

Zelo LEPO je na Zakintosu, bila sem lani in lahko sam priporočam naprej. LJUDJE IZREDNO PRIJAZNI SRNA

mala zelena  

član od: 9.7.2007

sporočila: 266

24. jun 2008 23:20

Po mojih izkušnjah red koncem julija tudi na Santoriniju ni pretirane gužve... pol pa navalijio Italijani... mala zelena

mala zelena  

član od: 9.7.2007

sporočila: 266

24. jun 2008 23:23

Drugače pa, če bi napisala kaj pričakuješ od dopusta, ali greš s prijatelji, partnerjem, z otroci... bi ti lažje svetovali. LP! mala zelena

Jejža  

član od: 6.9.2007

sporočila: 180

25. jun 2008 8:14

Bila na Krfu, v apartmaju. Čudovit otok! Predlagam apartma in najem motorja, da si ogledaš celoten otok. Nekateri, ki so prebivali v hotelu, so tarnali nad enoličnim zajtrkom...menda skorajda vsak dan enako. Fajn je poznat mal njihove navade... Recimo to, da oni skorajda ne zajtrkujejo (zato so v hotelu povečini dobivali maslo in med), zato pa je obvezna večerja :) Izbira apartmaja se mi je zdela smiselna zato, ker nisem bila vezana na urnik hotela (glede hrane). V apartmaju je bil dvojni kuhalnik ter hladilnik in kar dosti posode, tako da sva imela s fantom raznolike zajtrke (namazi, palačinke, popečene hrenovke...), kosila sva pa tako zunaj. Zjutraj sva se odpravila na pot z motorjem (skuter, pa čelado dobiš, sploh ni velik strošek) in sva tako jedla vsakič na drugem koncu otoka...odvisno kam sva šla. Čudovita, nepozabna izkušnja! Otok je tako zanimiv, da je škoda zapravljati čas (in denar) za vodene izlete - če je v tebi vsaj malo želje po raziskovanju, si pred odhodom priskrbi kak turistični vodnik z zemljevidom (mislim da sva imela nekaj v smislu lonely planet) in raziskuj! Sama sem bila sprva skeptična glede motorja in grške vožnje, toda če me fant ne bi prepričal v to, potem sploh ne bi spoznala in doživela Krfa. Aja, pa splača se vodiče vprašat kje je kaka ugodna trgovina, ker znajo bit nekatere precej oderuške. Običajno pa potem ugodno trgovino najdeš takoj za vogalom;) Jejža

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

25. jun 2008 8:26

Tam se vedno znova počutim zares dobrodošlo.

Aki

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

25. jun 2008 8:49

Moji hčerki sta prav sedaj na Kreti,zelo jima je všeč. Vročina je sicer huda. Sta pa zgroženi glede Angleških turistov, ki se šemijo kot maškare in se obupno vedejo.Družba bo danes najela avto,da bodo lahko šli kam bolj v mirne kotičke. Majdina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti