Grumpi

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

3. jun 2008 7:55

V hribih zabelijo vsevrste žgancev čez celo leto,..krompirjeve,koruzne,...zraven pa ponudijo kislo mleko,.. jaz v zimskem času zraven pečenic zabelim kislo tenstano zelje ,ali pa kolerado krompir in korenje,.. sama tega sicer ne jem,ostali pa se prav radi mastijo s tem aja pa jajčka tudi cvrejo na ocvirkah anaeva

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

3. jun 2008 7:57

aja če pa so surovi,pa v skrinjo z njimi,saj čez par mesecev bo že hladno,pa jih boš takrat scvrla,oziroma naredila ocvirkovo mast,ker sedaj res ni čas za tole,saj pri nas imamo drugačne navade in ocvirki pašejo pred božič in h kolinam anaeva

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

3. jun 2008 8:01

Če pa ti jih je dala že pred dvema mesecema pa se prepričaj če so še dobri oz. kako si jih imela shranjene. reza

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

3. jun 2008 8:01

Ocvirki se naredijo tako: surov špeh z malo meseka spustiš čez mašino za meso, da ti namelje čist na drobno. Nato daš to zadevo v pisker (jaz delam to v 10 litrskih-mamo pač večje količine na kolinah-ti maš najbrž manjšo zadevo), na ogenj in stalno mešaš in mešaš. To se reče, da spustiš mast... Ta moj 10 litrski pisker jaz kar 4 ure zraven stojim in mešam. No ta zadeva bo na začetku čisto bela, ko boš dovolj časa mešala ti bodo ocvirki (koščki meseka, ki so ostali našehu) ratali taki oranžkasto rjavkasti. No potem tisto tekočino odliješ dol (skozi cedilo) v eno drugo posodo in nastane svinjska mast, tisto kar ostane na cedilki so pa ocvirki! Kako se vse to porabi pa tako že sama veš! Začetnica

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

3. jun 2008 9:19

Mi damo zraven še čebulo in kakšen lovorjev list - pa na koncu posolimo. Barbra

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

3. jun 2008 9:27

Mi pa še rožmarin.

Loni Makaroni

senka  

član od: 19.11.2005

sporočila: 343

3. jun 2008 9:32

poznam več priprav ocvirkov ali grimpov,svaka čast da se po taki ici spraviš delat grumpe!!Moraš imeti deda tak rada in on tebe(svaka čast)!Na hrvaškem narežejo na koščke(tak kot prst debelo) in na ognju spuščajo kako urco ,da se naredi mast,vrelo ocedijo in grumpi se še enkrat stisnejo da ni tak mastno(baje im na Koroškem rečejo-hrvateki),pri nam jih naredijo kot Začetnica,jaz dam večje kose v pečico in pečem en cajt ,mast odlijem(za zabelo)-probi je super! Drugač pa pojdi Le čniku,ne boš falila -dobre dela(pa nobedn ne naredi tak kot mama-tašča-) senka

Kristina  

član od: 13.1.2007

sporočila: 425

3. jun 2008 9:55

Brez zamere,ampak res mi ni jasno zakaj bi rabili ocvirki oziroma svinjska maščoba kakšno posebno obdelavo?Mi svinjsko maščobo na dan kolin,s kožo vred narežemo na približno cm velike kockice in počasi ocvremo.Če imaš tako brez kože, je malo težje jest kar same ocvirke,ker je vse skupaj precej mastno.Taki s kožico so boljši,ker fino hrustajo.Razen če nima tvoj mož v mislih take "spuhnjene" ocvirke,narejene samo iz svinjske kože,tisti so zelo dobri,kar tako za prigrizek. Kristina

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

3. jun 2008 10:13

mi pa še preden jih damo pečt notri zlijemo vodo da se ne primejo na dno posode. Jemo jih celo leto (pri pečenicah, pražen krompir, pečena jajca,...). Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

Pecenka  

član od: 23.1.2007

sporočila: 225

3. jun 2008 10:37

senka je napisal/a:
Na hrvaškem narežejo na koščke(tak kot prst debelo) in na ognju spuščajo kako urco ,da se naredi mast,vrelo ocedijo in grumpi se še enkrat stisnejo da ni tak mastno(baje im na Koroškem rečejo-hrvateki) senka
Nisem še slišala, da bi se jim na Koroškem tako reklo. Besedo grumpi uporabljamo tako za ocvirke kot za te "ta velike" grumpe z več mesa. Pecenka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti