Polži in kamena moka

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

22. maj 2008 13:45

Vlado po moje bi se bilo dobro vprašati zakaj jih na vašem vrtu ni in zakaj so ogroženi. Verjetno imamo ljudje kaj s tem. Pomoje Uly ne misli, da je prtič pojedel mesurol, temveč polža, ki je pojedel mesurol. Tako so poginili tudi številni ježi na slovenskih vrtovih. Na srečo so na trgu danes na volj vsaj bolj bio strupi, ki naj ne bi morili tudi drugih živali. Upam, da je to res. Jaz bi se še vedno odločila za pobiranje. V tujini vem, da obstajajo neke goske, ki si jih lahko prav rentaš, da poberejo polže. Temu se reče Bio. magnolija

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

22. maj 2008 18:07

Ja, ptič je sigurno pojedel polža in se tako zastrupil. Pa tudi, če bi pojedel sam strup - učinek je isti. Uly

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

22. maj 2008 18:32

Prav zaradi tega, jaz vse strupe sovražim, če je le mogoče, se jim na daleč ognem.Tiste lepe polžke in polže s hišicami pa samo usmerim v drugo smer, seveda se vrnejo, a upam, da bom v vmesnem času zelenjavo pobrala. To je samo moja rešitev, ki seveda ni najboljša, a vedno mislim, da tudi polži zaradi ravnovesja v naravi morajo živeti. Si predstavljate, da bi nas, ljudi, živali odstranile, saj večje zgage kot je človek, v naravi sploh ni. daga

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

22. maj 2008 23:35

Še enkrat, rdeči polž ni avtohtoni polž, je pritepenec in kot tak je totalno porušil ravnovesje. Verjetno je tudi on pregnal polže s hišico (a je kakšen biolog na kul-slo?). Kolikor vem, ta polž pri nas nima naravnih sovražnikov, ker je neužiten. Ne vem kako je na vaših vrtovih, ampak pri nas je dobesedno vse rdeče (požrli so celo paradižnik, kar je neverjetno) in na dvajsetih arih si lahko samo za pobiranje polžev vzamem nekaj dni dopusta. Magnolija lani sem prvič posul terminator po travi (ne mesurol, sem se zmotil) in eno zadevo na bazi železa na vrt. Le ta nima karence in ni strupena. Žal je samo to dvoje pomagalo. Ježev in beloušk pa to ni kaj prida zmotilo in še kar naprej veselo uničujejo druge škodljivce. Uly, res ne vem, kaj se je zgodilo s ptičem, vendar pa ne gre kar tako posploševati. SAj ne pravim, da ni res, ampak četudi bi ptič pojedel omenjeni strup, ne vem, zakaj bi pa moral ravno na vašem vrtu počakati na smrt. Bom pa jutri kolego veterinarja povprašal, da ne bom brez veze nakladal - celo, če slučajno nimam prav lp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

23. maj 2008 5:10

Vlado, kolikor vem, na KulSlo ni nobenega biologa, je pa več biologinj...in ena od niih (vsaj) je že pisala o tem, o čemer pišeš ti, v tejle temi. Ja, se strinjam, z neavtohtonimi je pač treba tako, da jih odstranjujemo, če ne želimo, da, včasih povsem, izrinejo avtohtone vrste. Povsod po svetu bijemo brezupen boj z invazovnimi vrstami, morda rastlinskimi še bolj kot z živalskimi, vsaj pri nas. Se tega zavedamo?

Ne bi pa uporabljala besede "sovražnik", ker res noben nikogar ne sovraži. Ta izraz kvečejmu velja za človeka, a ne? Ustrezen izraz je plenilec.

Uly, zakaj bi pa "bili tam", ko bi mucka pobralo? Čuden vrednostni sistem imaš. In - po enem mrtvem ptiču pač ne moreš soditi, ne?

Je pa res tako, da vedno preganjamo tisto, kar nam ne diši. Saj z antibiotiki tudi ubijamo bakterije, pa nimamo prav nobenmega pomisleka pri tem. pa pri komarjih in klopih tudi ne...

Dovolj za tole zgodnjo uro.

rimljanka - zasebno mnenje

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

23. maj 2008 6:04

Domač recept od moje pokojne babice: naberi polže v 5l kozarec za vlaganje, jih skohaj in s to brozgo polij tam, kjer polži razhajajo. Ne bo jih več, garantirano.

P je bio, 100%

Kyara

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

23. maj 2008 8:18

Zdravo Rimljanka, hvala za odgovor. Saj se mi je zdelo, da si biologinja, (ne pa biolog ) pa nisem bil 100%. "naravni sovražnik", če malo pomislim, se res čudno čuje, je pa to poimenovanje ostalo iz osnovne šole. Mogoče veš, so tile rdeči polži izpodrinili našega "domačega" polže? Se res hranijo z njihovimi jajčeci, kot sem nekje ne netu zasledil, ali pa je to zgolj internetno nakladanje? lp Vlado

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

23. maj 2008 8:29

V knjigi Biovrt piše -Rastline ki odvračajo polže bodisi kot vmesni posevek ali zastirka so gorjušica,kapucinka,list praprotiali list paradižnika. -Ograja proti polžem(bio-fix)je sestavljena iz pocinkane pločevine,zgornji rob ima posebej zakrivljen profil.Polži ne morejo prelesti tega roba. -Tudi vrtne poti iz eternita odvračajo polže.Eternit delje kapilarno in odvzame polžem vlago. -Okoli ogroženih rastlin natrosite apno,kamninsko moko ali leseni pepel.Tak ukrep pa seveda pomaga le v suhem vremenu. -Nastavljajte pasti:za to so zelo primerne lesene deske,vlažne vrečke,veliki zelenjadni listi,izdolbene grenivke ali kumare,obrnjene solatne glave.polži potrebujejo veliko vlage zato se podnevi skrijejo pod te vabe. -Podstavke cvetličnih lončkov in jogurtove kozarčke zakopljite v zemljo tako da bodo robovi v isti višini kot površje tal.Zvečer jih napolnite z svežim pivom.Polže vseh velikosti prav neverjetno privablja von po hmelju in sladu.V pivu se utopijo. -Polžjo brozgo pripravimo tako ,da z vročo vodo prelijemo živali.Tekočino pustimo 3 do 4 dni stati,jo precedimo in z zalivko poškropimo po gredah.Izvleček iz mrtvih teles odvrača vse vrstnike. golubić

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

23. maj 2008 8:35

Kar se tiče naravnega sovražnika-plenilca-v knjigiBiovrt piše:Narani sovražniki (polžev):ježi,krastače,slepci,kuščarji,brzci,rovke,ptice ,race. golubić

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

23. maj 2008 9:49

Hotela sem samo povedati, da sem proti strupom, pa naj je ptič poginil zaradi tega ali ne (pa ni bil samo eden), in tudi ne vem zakaj so "počakali" na našem vrtu; pač tako je bilo. In ne razumem zakaj naj bi imela čuden vrednostni sistem. Pa zdi se mi, da polžev ne moremo ravno primerjati z bakterijami . Nisem strokovnjak, da bi o tem govorila, hotela sem podati samo svoje mnenje, da se raje poslužujem naravnih odganjalcev polžov, kot so lončki s pivom, pelin okoli gredic, jajčne lupine... Uly

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti