Pozor ,goljufija

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

3. okt 2008 11:05

Nena, se spomneš tiste (baje resnične) anekdote, ko je nekdo v časopisu objavil oglas :"Če želite izvedeti, kako na hitro postati milijonar, pošljite na moj naslov 1 dolar ter frankirano kuverto s svojim naslovom". ...upanja polnim pošiljateljem kuvert in dolarjev je posredoval tak odgovor : "Naredite enako kot jaz!" mamaF - Mojca

lena70  

član od: 8.3.2008

sporočila: 61

3. okt 2008 12:42

No pa še moj piskrček. Sama sem že enkrat nasedla na prevarante za delo na domu. Konkretno naj povem, da sem bila brezposelna z dojenčkom in povrhu še samohranilka, ki ji otrokov oče ni plačeval preživnine. Torej, ker delo za pol delavni čas ni bilo mogoče, sem iskala nekaj, da bi vsaj malo zaslužila, saj mi potem ne bilo treba iti s strahom v trgovino po plenice in hrano za otroka. V tem primeru sem se javila na oglas v časopisu- kuvertiranje na domu. Ker sem hotela zapolniti čas ko otroj spi z nečim koristnim, sem pač naredila oslarijo. Petra1, ne kritiziraj nekaj kar veš samo prebližno, kajti tudi dela na domu obstajajo in dobivaš pošteno plačilo zanje. Sama sem nekaj časa tudi to delala, in sem bila izredno zadovoljna. Torej, ta firma je v Lj in izdeluje avtomobilske kable. Ni vse samo nateg, ampak obstaja tudi resna ponudba. Kako ločiti zrno od plevela, pa je že druga zgodba. Sama sem vesela, da se najde tudi nekdo kor Frina, ki ji ni vseeno kaj se dogaja z drugimi ljudmi. Petra upam, da te nikoli ne bo kdo pripeljal žejne čez vodo in ti taki nasveti ne bodo potrebni. To je samo moje skromno mnenje- drugače pa vsa po svoje. LP lena70

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

3. okt 2008 16:34

frina, hvala. tulka

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

3. okt 2008 18:31

 ROTFL MamaF, se spomnim, ja !!

Nena-morje

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

3. okt 2008 20:46

Frina, najlepša hvala riba-ribica

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

7. okt 2008 4:17

Ker imam nekaj časa, bom s to temo zaključila.

Vsem nejevernim Tomažem, ki so bili prepričani, da se nikomur ne bo ničesar zgodilo, bom pojasnila konec te zgodbe, ki pa epiloga še nima.

Proti oglaševalcu, ki nastopa v tem primeru, je bila podana prijav Inšpektorju za delo, ker je s kršitvijo predpisov o preprečevanju dela na črno objavil oglas za komercilane storitve, naročnik oglasa pa te dejavnosti ni dokazal z ustrezno listino.

Na Inšpektorat za delo je romala tudi prijava zaradi opravljanja dela na črno, saj tiipček ni imel dovoljenja za komercilane storitve ( zbiranje ponudb, ponujanje distribucije in oskrbe) in se vse delo, ki ga je opravil po Zakonu o preprečevanju dela na črno, šteje kot delo na črno.

Davčno inšpekcijo smo razveselili s prijavo, da je omenjeni kujon opravljal storitve, za katere ni izdajal računa in za katere ni obračunal in odvedel davka. Čeprav je bil prijavljen na UE za opravljanje osebnega dela kot dopolnilne dejavnosti in je moral po zakonu vsak mesec javiti vse podatke ( kupec, številko računa in znesek računa) o kupcih njegovih izdelkov. Obstaja precejšnja verjetnost, da svojih komercialnih poslov ni prijavil v promet, kaj šele, da bi od tega plačal davek.

NAjbolj smo osrečili tržno inšpekcijo. Opisani način poslovanja ima namreč toliko pomanjkljivosti, da ni mogoče, da bi lahko prijavo prezrli. Komercilano dejavnost opravlja brez ustrezne registracije. V ponudbi ni definirana cena izdelka, struktura cene ( davek ), cena po kosu. Storitev ponuja brezplačno, nato pa jo drago zaračuna. Izdelane vzorce prevzame, ampak jih ne plača. Jasno je, da jih uporablja v domiselnem piramidnem sistemu za nadaljnje goljufije. Zavrača morebitne reklamacije vsebine paketa, ki ga je mogoče reklamirati samo, če ni odprt. Tako naročilo se lahko vselej reklamira, le vsebina mora biti nepoškodovana. Na dopisih se javno predstavlja kot skupine in ne kot posameznik in spravlja v zmoto možne partnerje. Navaja napačne podatke o registraciji ( na navedeni UE so pisno zanikali, da bi bil v evdineci, na UE po sedežu bivanja pa so sicer odgovorili, da je nekdo s tem priimkom prijavljen  kot osebni delavec, zaradi varstva osebnih podatkov pa niso naspisli, katera oseba je to. Vračilo je bilo možno  le v 8 dnih, čeprav predpisi določajo minimalni rok vračila 15 dni za vse prejete pošiljke, ki so kupljene na daljavo. Priložil ni računa, da se ne ve, kaj in po koliko je zaračunal, da se ve, kaj pa je brezplačno. Posebna zgodba je postopek izsiljevanja neplačanega obroka, nadlegovanje po telefonu in zahtevek za 50 € stroškov izterjave. Ne dvomim, da je samo misel, da se pred vrati pojavi izterjevalec, ki ima bolj učinkovite prijeme za izvršbo kot vsi naši sodni izvršitelji. Zanesljivo je fotografije izdelave vozlov prekopiral oz. ukradel iz ene od knjig o makrameju, ki zadnje čase ni ravno priljubljen in postopek označil kot avtosko delo ter zagrozil s pregonom, če se bo kdo drznil kopirati njegov poslovni projekt.

Obseg poslovanja je mogoče ugotoviti tako, da policija na naslovni pošti, kjer je pošiljal pošiljke in sprejemal odkupnine. Pri odpiranju poštnega predala je namreč dolžan predložiti osebno listino.

Za vse prijave na inšpektorate smo zahtevali povratno informacijo, vendar do danes še ni nobenega odgovora. Prijavitelji inšpektorat odgovora ne sme zavrniti.

Ostane še prijavo suma kaznivega dejanja. Tako dejanje se obravnava samo na predlog oškodvanca, ki mora prijavo podati v 3 mesecih od goljufije. Problematična je višina škode, saj se z malenkostmi ne ukvarjajo sodišča. Prijava je bila poslana na Policijsko postajo po sedežu oškodvanke in hkrati še na tožilstvo, tudi po sedežu oškodvanke. Ni namreč zanesljivo, kdo je storilec.

Po Kazenskem zakoniku je goljufija : " Kdor z namenom, da bi sebi, ali komu drugemu pridobil protipravno premoženjsko korist, spravi kga z lažnim prikazovanjem ali prikrivanjem okoliščin v zmoto, ali ga pusti v zmoti in ga s tem zapelje, da v škodo  svokega ali tujega premoženja kaj stori ali opusti se kaznuje ...."

 

Če bi naša članica vedela, da tipček samo blefira, da ima možnost odkupa in plasiranja izdelkov, da je v paketu ničvredno in bistveno manj vredno blago kot je znašala kupnina, te pošilje ne bi nikoli naročila. Koliko resne so bile njegove ponudbe bo lahko policija ugotovila glede na število prodanih izdelkov. Policija še naše članice ni poklicala na razgovor. Njej sem svetovala, da naj v samem kazenskem postopku uveljavlja odškodnino za škodo, ki je nastala zaradi prvega obroka odkupnine. Pričakovati je, da bo sodišče temu zahtevku ugodilo in ne bo potrebe, da denar izterja v pravdi oz. kot ljudje rečejo v civilnem postopku.

 

Iz vsega zapisanega je razvidno, da bi lahko tudi vi nasedli taki ponudbi. Delo na domu je namreč kategorija, ki je sicer še redka, vendar je čedalje bolj pogosta. Delo na računalniku, programiranje, prevajanje, sestavljanje preprostih delov, kjer ni treba veliko prostora. V tem primeru mora naročnik skleniti Pogodbo o zaposlitvi  z delavcem , vendar ima pogodba dodatna določila, lahko se določi odškodnina za uprabo osnovnih sredstev ( računalnik, prostor), obveščena pa mora biti tudi delovna inšpekcija. Tudi v primeru dela po delovršni pogodbi, ki je pogodba, ki jo določa Obligacijski zakonik in smo jo včasih imenovali "honorarna", mora naročnik dela pedložiti v podpis pogodbe. Verjamem, da medsebojnih razmerij v primeru, da gre za bolj ali manj trajen poslovni odnos med naročnikom in podjetnikom, ni treba kajr razagati.

Te goljufije so omogočile predvsem razmere in slab nadzor.

Upam, da se kaj takega ne bo zgodilo nikomur več. In s tem namenom sem tudi odprla in zaključila to temo.

 

 

F r i n a

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

7. okt 2008 7:44

Frina, čestitke

Lijana

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

7. nov 2008 12:37

Našo članico, ki je bila žrtev tega oglasa, je šele pred dnevi obiskal policist. In se čudil, zakaj so s sodšča sploh poslali k njej ( seveda dokaze zbira policija, bumber). Pa to ga je čudilo, zakaj ni več prijav. Na predlog, da naj zberejo podatke o oškodovancih, evidenco o vplačilih pa ima pošta, ali pa jih pozove z oglasom v časopisu, tega pa ne bi naredili.

Zakaj oškodvanci niso prijavili goljufije, je najbrž nam jasno, samo policisti se čudijo. Pri tem pa moram posebej poudariti, da so bile vse listine in opis dogodka pripravljen tako, da je bil postopek zbiranja dokazov pisan na roke najbolj lenemu policistu. Pa še je bilo premalo.

Očitno so organi pregona in preiskave domnevali, da ne gre za kaj hudega, zato tudi tako mečkajo.

Na drugi strani pa vzpodbudo sporočilo neke druge naše članice, ki mi je v ZS opisala, kaj se ji je zgodilo na podlagi oglasa. Takole mi je zapisala:

 

najprej lep pozdrav in sporočam ,vam ,da sem danes dobila iz sodišča Ljubljana ,da so goljufa obtožili na 1 leto zapora in da dobim denar vrnjen (vplačan+obresti) nazaj.Bom sporočila nadaljevanje zgodbe!

 

Dokaz, da se prijava splača.

F r i n a

bbozic1  

član od: 8.4.2004

sporočila: 3

4. dec 2008 11:08

Pozdravljene! Očitno ga niso obsodili,ker ima v salomonovem oglasniku non stop oglase,tudi včeraj je dal notri spet nov oglas. Mene zanima, zakaj pristojni ne dajo na pošto slovenije pobudo,da takšne osebe več ne morejo odpreti poštnega predala,glede nato koliko ljudi bi naj prinesel okoli. Pa zakaj mu časopisi še vedno objavljajo oglase,verjetno se mu zdi vse skupaj smešno,ker ima proste roke in lahko eno in isto naprej dela,če ga pa nihče kot prevaranta ne zavrne. Ko se takole pogovarjam z ljudmi bi jih veliko delalo takšne stvari doma in nasedli takšnim oglasom,ker lahko greš za 3,99 eur ali nekaj takega prijavit popoldansko oz.dopolnilno delo na domu. Upam,da čim manj ljudi nasede in da preberejo te naše objave na internetu pravi čas. lp

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

4. dec 2008 12:10

Take prepovedi kazenska zakonodaja ne velja, pa tudi kazen se izreče šele po pravnomočnosti obsodbe.

Zanesljivo pa kre za prekršek Salomonovega oglasnika, ki se bo končal takoj, ko dobim ta oglas v roke. Gre namreč za oglaševanje za delo, ki ga ne sme opravljati, saj zanj ni registriran.

Upam, da jih bo kazen streznila.

Vesela bom, če nas boste na tak  oglas opozorili, če bo še kje objavljen. Salamonov oglasnik bo pa hitro nehal, ko bo ukrepal Inšpektorat za delo.

 

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti