Steepni beljaki na pecivu

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

tema odprta - 17. apr 2008 0:31 | ogledi: 9.832 | odgovori: 15

Pri nekaterih vrstah peciva se na že pečeno pecivo namaže beljakov sneg s sladkorjem (tudi v obliki mreže) in še malo zapeče. Okus: super! Ampak meni vedno pade skup! V pečici zelo naraste, potem pa ga je vedno manj, kar izginjuje. Kje delam napako? Kako naj naredim, da bo ostalo lepo visoko?

sara

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

17. apr 2008 0:54

Za višino sicer ne vem, kako ohraniti (meni sicer pade minimalno), če pa hočeš bolj belo kot rjavo, pa pogosto "prezrači" pečico (vrata odpri in zapri), da gre odvečna vlaga ven. Nekje sem prebrala, nisem se pa poglabljala zakaj. Meni deluje. Atina

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8700

17. apr 2008 7:26

Ko brizgaš stepen beljak na že pečeno pecivo se isto mora v pečici sušiti, se pravi na temperaturi tam 50 - 70 stopinj, kakšne dve uri, ob čisto malo odprtih vratih pečice. Jaz ponavadi ne sušim v pečici, ampak beljak s sladkorjem stepam na vodni kupelji. Ko se beljak malo ohladi, z vrečko nabrizgam na pecivo in ga pustim sušiti kar na zraku. Ostane lepo belo in nič ne pade dol. Pozdrvček!

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

17. apr 2008 9:02

Hvala obema. Glede barve me ne moti, če je rjavo. Sem tudi sama pomislila bolj na sušenje kot peko, samo spodaj je pecivo, kakšno pa bo, če ga bom dve uri sušila v pečici? Tega z vodno kopeljo pa še nisem slišala, je za poskusit ob priliki! Imam pa recept za rabarbarino pito iz neke knjige. Spodaj umešano testo, gor rabarbara, ko je pečeno, nabrizgaš sneg in po receptu "vrneš v pečico za 8 minut, na 220 stopinj, da se sneg rahklo obarva". Na sliki je rahlo rjav in več kot očitno ni padel skupaj. sara

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

17. apr 2008 12:42

Tudi jaz sem enkrat delala nekaj podobnega s slivami, na koncu je moralo pecivo s kapo iz beljakov še za nekaj časa v pečico. Ne spomnim se več, koliko časa se je moralo še peči, vem pa, da je bilo treba pečico segreti na bistveno večjo temperaturo od tiste, pri kateri se je peklo testo in nadev. Beljak je -po mojem spominu- v zelo kratkem času na vrhu dobil skorjico svetlo rjave barve in ni padel skupaj. Na nizki temperaturi pa sem do sedaj sušila samo beljakove poljubčke oz. vetrce in to kar dosti časa. Ampak poljubčki so res suhi, hrustljavi, kapa na pecivu pa mora verjetno znotraj ostati še penasta in zakrkniti samo po vrhu - po mojem ne sme biti izsušena in trda. Vsaj pri tistem mojem pecivu je bilo tako. Pa še zanimivost: tisto je bilo moje prvo pecivo, ki sem ga naredila, recept je bil iz Jane, stara sem bila 12 let (kot moja hči sedaj, pa ne kaže nobene volje do kuhanja) in pecivo mi je uspelo, da je bilo lepo kot na sliki. Prav škoda, da nimam več recepta - sicer pa zdaj nimam več tiste začetniške sreče in zagotovo ne bi bilo tako lepo... Sara, bi bila tako prijazna in nam napisala tale tvoj rabarbarin recept - slišati je slastno! mamaF - Mojca

kozamurnik

sporočila: 2311

17. apr 2008 13:19

Moj recept za beljakov sneg(ce se ne oglasi Sara) in prav tako iz torte z rabarbaro: zmesamo dobro stepen beljak s sladkorjem v prahu dodamo malo cimeta in malo zelo drobno zmletih lesnikov( da se ne cuti okus po jajcih!) Naredimo z brizgo kupcke po pecivu in damo nazaj v pecico se za 7- 10 minut in sicer na 2oo ,na visjo resetko oz. vkljucimo zgornji grelec.Preverjeno dobro! kozamurnik Sporočilo je spremenil(a) kozamurnik dne 17. apr 2008 13:22:35 Sporočilo je spremenil(a) kozamurnik dne 17. apr 2008 15:00:32

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

17. apr 2008 14:09

Dragička, če pecivo z beljakom pustiš sušiti kar na zraku, ali se potem ne lepi med sabo. Sprašujem zato, ker sem tudi jaz že sušila kekse oblite s stepenim beljakom na zraku, pa so se mi med sabo zlepili, pa še vzorec se je pri nekaterih odluščil. lp

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8700

17. apr 2008 14:49

Meni se nič ne zlepi, res pa je, da mora biti odprto ne pa v kovinski škatli. Tako delam, recimo, nonice... spečem krogce, namažem z marmelado in potem brizgam stepene beljake, ki sem jih stepala s sladkorjem na pari. Pride kot šam. Danes naredim in pustim do jutri popoldan sušit. Za ta recept je mera: 3 beljaki in 20 dag mletega sladkorja. Beljake stepam in dodajam žlico po žlico sladkorja v prahu. To delam na vodni kopelji približno 10-15 minut. Na enak način delam "šam" za londonske palčke. Pozdravček!

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

17. apr 2008 16:24

Rade volje napišem recept. Je iz knjige Vse o peki, Dr. Oetker: Rabarbarin kolač z beljakovo mrežo. Za umešano testo: 250 g masla, 100 g sladkorja, 1 vanili, ščepec soli, 1 jajce, 250 g moke, 2 in pol ravne žličke pecilnega. Za oblogo: 1,5 kg rabarbare Za beljakovo maso: 3 beljaki, 150 g sladkorja Najprej stepeš maslo, dodaš sladkor, stepaš, dodaš jajce, stepaš, dodaš moko. Testo poravnaš v pekač, nanj naložič na 2c koščke narezano rabarbaro (jaz sem jo prej olupila) in hop v ogreto pečico za 25 minut - na 180-200 stopinj. Potem pekač s pecivom nekoliko ohladiš, vmes stepeš beljake in sladkor v čvrst sneg. Z dresirno vrečko narišeš mrežo in pekač vrneš v pečico, da se beljakova masa svetlo rjavo popeče - 200-220 stopinj, 8 minut. sara

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

19. apr 2008 13:29

Po tem receptu delam tudi jaz, le da dam namesto enega jajca tri rumenjake in malo mleka (da mi potem ne ostanejo rumenjaki in ne odpiram teme na kulinariki "kaj početi z rumenjaki, ki ostanejo") :) Atina

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

20. apr 2008 22:01

Atina je napisal/a:
Po tem receptu delam tudi jaz, le da dam namesto enega jajca tri rumenjake in malo mleka (da mi potem ne ostanejo rumenjaki in ne odpiram teme na kulinariki "kaj početi z rumenjaki, ki ostanejo") :) Atina
Kako pa ti s snegom na vrhu uspe? V čem je trik, da ostane lepo dvignjeno? sara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti