Kolonoskopija

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

11. apr 2008 16:40

Moje izkušnje: Pred dvemi leti sem imela irigografijo. Dan pred pregledom sem morala popiti čim več tekočine - nesladkan čaj, donat. Po tem pregledu sem se naročila na kolonoskopijo. Dva dni pred pregledom sem z napotnico šla v klinični v lekarno, kjer sem dobila 7 vrečk nekega praška. Vsaka vrečka je bila za en liter mešanice - voda + prašek. Na pregled sem mogla pridet ob 8. uri zjutraj, s čiščenjem sem začela ob 1. uri po polnoči. Preračunala sem, da vsako uro popijem en liter tekočine. Zlahka je šlo pitje tja do tretje litre, tistih zadnjih 3 - 3,5 litre je pa bila prava moraaa. Ko sem čakala na pregled sem bila trda od strahu. Če ne bi bil mož z menoj, mogoče bi celo pobegnila. Sam pregled... - odščipnil mi je dva polipa... - sam poseg me ni bolel... zelo je neprijeten... mene je pa takoooo bilooo strah, da me je celo telo bolelo. Zdravnik je stalno govoril "Gospa, sprostite se... sprostite se..." Ko sem prišla ven iz ordinacije so se mi ulile solze in sem rekla možu: "Da je samo še enkrat rekel, da se sprostim, bi ga brcnila z nogooo." Kocine se mi dvignejo, ko bi spet mogla it to delat. Pozdravček!

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

3. jul 2010 0:06

naslednji teden, v petek, me čaka kolonoskopija. Zdravnik mi je priporočal, da v Avstriji za čiščenje nabavim sirup MoviPrep, ki naj bi bila bolj prijazno sredstvo v primerjavi s praški in Donatom. Na tujih forumih sem prebrala, da je s tem sredstvom potrebno večer pred pregledom popiti samo 2 litra tekočine. Baje ga uporablja tudi program SVIT, vendar ga v naših lekarnah ni možno dobiti. Glede na informacije iz forumov se bojim, da se ne bom dovolj prečistila. Ali je katera že uporabila to sredstvo? Najraje bi prestavila pregled, vendar vem, da moram, ker imam že dva meseca probleme s prebavo in je zadnji čas, da končno izvem, kaj je narobe. V sredo sem bila na gastroskopiji, ni bilo tako grozno in upam, da tudi kolonoskopija ni takšen bav bav.... atic

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. jul 2010 14:59

Pij donat, jej sadje in sočivje,, skratka loti se prijaznega čistilnega programa in bodo naslednjega petka vse okej. Tisti dve kili blata morata iti ven this way or another in z veliko vodo gresta lažje in če misliš, da so "praški" bolj prijazni kot donat, potem....no ja. Sama sem tak pregled opravila lani in na takem pregledu človek "shvati neke stvari". Predvsem to, da tudi, če še ne vem kaj doseže in zna - če se ne zmore "pokakati" tako, kot se spodobi (to znajo majhni otroci brez problema), potem naj v resnici fino premisli zadeve vobče. Drugače je pa medicinsko osebje maksimalno prijazno (moja izkušnja iz izkušnja tistih, za katere vem, da so pregled opravili) in po končanem pregledu se človek vpraša: a TEGA sem se bal/a? Vendelina jr.

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

3. jul 2010 19:12

Vendelina, hvala za odgovor. Ali se je tebi uspelo ščistiti samo z donatom, sadjem in zelenjavo, brez praškov? atic

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. jul 2010 19:16

Ma seveda. Presna dieta je super za take preglede. Prašek - to so itak samo soli, ki jih je treba zaužiti skupaj z vodo in je čisto vseeno, če se pije donat. Sicer je pa donat itak moj "dober prjatu" Vendelina jr.

MOON  

član od: 18.6.2008

sporočila: 187

3. jul 2010 19:51

Moj mož je bil na kolonoskopiji, popil je devet litrov donata dan pred pregledom, dva dni pred pregledom pa je jedel samo čiste juhe, sama pa sem bila včeraj na gastroskopiji, ki tudi nič ne boli, samo zoprn občutek davljenja, Pa sem vesela da sem šla, saj so mi ugotovili da imam bakterijo helicobaster pylori, in čist preveč kisline,tako da zdaj vsaj vem kaj mi je, ustrezno se zdravim in to je to. MOON

sa_sha  

član od: 6.4.2010

sporočila: 17

5. jul 2010 8:06

jaz sem pila donat,pa ni bilo kaj veliko uspeha... dobila sem take praške, ki pa so preeeecej učinkoviti. Bila sem na kolonoskopiji v Celju, pa je bilo brez uspeha- saj niso mogli mimo prvega ovinka. Zato sem obiskala diagnostični center Bled, tam pa sploh nisem vedela, kaj so to bolečine. Vsekakor je odvisno, kje ti opravijo poseg. sa_sha

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

5. jul 2010 12:50

Kolonoskopija je malo neprijetna zadeva. Osebi, ki ima v trebušni votlini kakšne zarastline od operacij (slepič, odstranitev jajčnikov...) je sam poseg malo neprijetnejši in daljši. So še veliko hujše zadeve. Zato kar pogumno na pregled. Migla

sonja12345  

član od: 29.8.2010

sporočila: 1

14. sep 2010 11:01

kam mi svetujete da grem na kolonoskopijo sonja12345

silven  

član od: 26.8.2009

sporočila: 130

14. sep 2010 19:05

Jaz sem bila z diagnostičnim centrom Bled na dislocirani lokaciji v Kostanjevici na Krki zadovoljna. Kje vse imajo dislocirane centre pa ne vem. LP Silven silven

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti