Surova hrana

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

29. apr 2008 20:33

Reca, tudi jaz ne vem. Tako mi je vedno rekla moja mami, ker nikoli nisem bila pri miru.  Ko berem Lonine (loni -makaroni )poste, sem prepričana, da jih ima tudi ona. Mami ni več, moje "mevle" pa še vedno

kobra 1

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

29. apr 2008 20:40

Na presni sem bila dobro leto, potem sem morala prenehati (finance, pravilna presna prehrana je draga). Zdaj ne jem mesa, ostalo pa, kar pač imam. Ko sem bila, sem se najprej 2 kili zredila (oreški, težko se je namreč prepričat, da je 5 mandeljnov dovolj za telesne potrebe, če so pa tako dobri in jih mimogrede posprviš celo vrečko). Potem se je teža normalizirala. Ko sem prebrodila psihološko najtežji prvi teden, ko samo gledaš, kaj ne smeš (čokoladice, mmmm...), je zadeva postala fenomenalna: počutje super, energije ogromno, prebava redna enkrat do dvakrat na dan (prej sem o tem samo sanjala)... Je pa nekaj - dokler se natančno ne poučiš, kaj tvoje telo potrebuje za normalno funkcioniranje in kje to dobiš in dokler ne pošlihtaš v glavi, koliko svinjarije več NE boš več pojedel, pa če je še tako dobra, se ne spravljat v take projekte. Za to, da lahko ostalim družinskim članom normalno kuhaš in pečeš, sam pa ne probaš, je potrebno veliko trdne volje. Tista knjiga "Proč s kuhinjskim loncem" je fajn za motivacijo in edino za to, upoštevati je pa ni treba, ker je pretirana. Ne moreš živet samo od jabolk, pa če ti rečejo karkoli. lesnik

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. apr 2008 20:51

"imeti mevlje v riti" = biti nemiren, stalno v akciji,...

rimljanka - zasebno mnenje

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

29. apr 2008 20:55

Kobra, bo kar držalo  Sicer nemirna res nisem, ta drugi del pa zame čisto drži in če bom takšna tudi v meni, ne bom imela nič proti.

Loni Makaroni

Jagoda501  

član od: 10.2.2008

sporočila: 28

30. apr 2008 0:13

Hm, določena količina presne hrane je super za skoraj vsakega... (odvisno, kaj ti je tudi - ali si čisto zdrav ali ne.. & kje živiš..) Npr. makrobiotika odsvetuje sveže sadje & zelenjavo, namesto tega priporoča prepraženo ali kuhano (morda, ker makrobiotika izvira iz Japonske in je sveže morda tam bilo bolj pokvarljivo, tako je vsaj naš ata debatiral)... pa enim to tudi pomaga.. Res pa naj "utemeljitelj" makrobiotike ne bi dosegel tako dolgega življenja kot nekateri... Naša stara mama naj ne bi jedla svežega, ko so ji žolčne kamne in žolčnik ven pobrali (če se prav spomnim, tako je vsaj sama trdila, čeprav tudi z veseljem poje kako solato ali jabolko, pa se še kar drži, pr 80h) Nekje sem prebrala, naj bi surova zelenjava dajala "negativne kalorije" (za prebavljanje & presnovo porabiš več energije, kot je daje), veliko mikroelementov (vitamini, minerali), ki niso poškodovani zaradi termične obdelave in pa "iskro energije"... dostikrat se to da fizično občutit, če poješ nekaj naribanega svežega korenčka ali popiješ sok iz njega ipd. Zdrava hrana naj bi bila čimmanj termično obdelana, da vse zdrave hranilne snovi ostanejo notri... (razen tiste vrste hrane, ki surove niso ok ali so strupene, recimo soja ipd) Tudi si prej sit, če poješ nekaj surove zelenjave zraven pri normalnem obroku. Osebno v 100% surovo najbrž ne bom šla... Je pa odvisno, kaj ješ. Eni so frutarijanci (le sadje) - to zna biti nezdravo, pa zobno sklenino lahko poškoduje in zobe uniči... Določeno sadje ni ok pri revmi (citrusi ali tudi breskve), pri kandidi ali nekaterih drugih stanjih se je tudi treba sploh na začetku izogibati sadju, zlasti presladkemu (npr tudi diabetiki itd)... Sem enkrat probala samo sadje, pa še en dan nism zdržala... (precej starih plomb v ustih & kislo sadje ne gre skupaj :) ) Bi pa rada vnesla v obroke več surove hrane, predvsem zelenjave... (čeprav nameravam obdržati kuhane stročnice & druge proteine ter ogljikove hidrate, tudi žitarice..) Je pa res, da je vsaka prehrana individualna stvar... Moraš najt "pravo kombinacijo" zase... Pa še to se lahko včasih spreminja, glede na življenjske okoliščine in potrebo po hranilih... Recimo za težko fizično delo rabiš deloma več drugih snovi kot za miselno delo ipd. Jagoda501

Stentor  

član od: 19.1.2008

sporočila: 84

8. maj 2008 23:22

Poznam gospo, ki je bila zaradi prekomerne telesne teže nekje 3/4 leta presnojedka, zatem pa je za dobro leto uvedla še kuhano zelenjavo. V vsem tem času je nekajkrat (ne vem točno, recimo do 10-krat) posegla tudi po manjši količini mesa. Rezultat je bil 30 kil manj, precej ziritiran želodec in dokaj slaba krvna slika. Najslabše jo je odnešel želodec, čeprav je res, da je gospa že prej imela manjše težave. Ob koncu te diete je bilo že tako hudo, da ji je bilo že samo ob pogledu na jabolko slabo. Seveda pa gre zgolj za en primer, vendar pa lepo kaže na to, da imajo lahko nekateri tudi precej neugodne posledice pri takem prehranjevalnem režimu. Če lahko še moje osebno mnenje - že v osnovni šoli so nas učili, da je človek v svojem razvoju enega izmed večjih skokov doživel takrat, ko je uspel ukrotiti ogenj. Poleg toplote, zaščite ter uporabe ognja pri izdelavi orodja in orožja naj bi bila velikega pomena tudi možnost termične obdelave hrane. Stentor

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

9. maj 2008 7:42

Jagoda501 je napisal/a:
Naša stara mama naj ne bi jedla svežega, ko so ji žolčne kamne in žolčnik ven pobrali (če se prav spomnim, tako je vsaj sama trdila, čeprav tudi z veseljem poje kako solato ali jabolko, pa se še kar drži, pr 80h) jagoda501

Po odstranitvi žolčnika se je potrebno izogibat svežemu sadju le kak teden, zer sveže bolj napenja. Potem pa kolikor vem, se ga lahko uživa.

 Prav taka navodila je dobila tudi moja hči po operaciji slepiča. In verjetno velja to za vse notranje organe.

 

Aki

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

9. maj 2008 10:45

Še nekaj dni ,pa bo že 6 mesecev moje "surove" prehrane.Ni mi žal moje odločitve in mislim vztajat še naprej. Tudi na 3 dnevnem sindikalnem izletu na Slovaškem sem se dobro znašala , v kuhinji se najde marsikaj in tudi cenovno je bolj ugodno. Vesna Leben

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

11. maj 2008 16:07

Zdaj ko je zelena solata pa tudi kakšen paradižnik se dobi,tudi korenček lahko vmes naribamo dodamo rdeče redkvice in je prav osvežujoča in tudi dietna solata, če varčujemo z oljem.Včasih je dobro da se odločimo za tako vrsto prehrane ,da se telo malo očisti nisem pa za totalno presno hrano. mark5

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

4. jun 2008 12:59

No kaj pa zdaj ali vsi samo kuhate in uporabljate žar saj se je kar ustavilo pri vaših zanimivih mnenjih o surovi hrani,mogoče bi pa zdaj poleti ko je vroče kdaj kuhane jedi le zamenjali s kakšnim sokom iz sezonske zelenjave,malo solate seveda negre brez mladega pečenega krompirja pa smo spet tam vse je treba vedno kombinirat pa gre. mark5

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti