Kulinarika na poti

Anouk  

član od: 24.2.2006

sporočila: 98

tema odprta - 3. apr 2008 10:39 | ogledi: 3.112 | odgovori: 7

Bliža se prvi maj in potem poletje, počasi bomo iz garaž spravili svoje kamperje in šotore in se odpravili na prve počitnice. Veliko ljudi potuje naokoli na tak način. Jaz sem ena izmed njih. Edini problem, če temu lahko tako rečem, je hrana na poti. Če preživljaš aktivne počitnice, imaš relativno malo časa za pripravo kosila/večerje, po drugi strani pa te omejuje tudi prostor za živila (shramba, hladilnik), omejujejo te plinske bombice in potem na koncu dva tedna ješ pašto z dvema različnima omakama. Kakšne imate vi izkušnje s tem? Mogoče lahko pripišete še kakšne ideje za pripravo kosila na poti...

Pri nas največkrat jeva kakšno zelenjavno juho (odvisno kako so trgovine založene z zelenjavo), pašto z zelenjavno omako, rižoto z gobami (če trgovine v bližini premorejo čebulo, peteršilj in gobe), rižoto z tuno, grahom in parmezanom, če imamo odprt ogenj zavijemo krompir v folijo+maslo+kisla smetana+sol in šobska solata...

Anouk

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

3. apr 2008 11:05

Mi vzamemo s sabo poleg vseh možnih konzerv še instant pire, omake za testenine v kozarčkih, imstant juhe, testenine (več vrst, da ni vsak dan isto), meso, ki ga pečemo na električnem žaru, hrenovke (vakumsko pakirane) in obvezno veliko zelenjave ter vloženo koruzo. Če pa imate možnost kuhanja v kotlu pa je itak nešteto možnosti: golaž, bograč, obara, pasulj, ričet, kisla juha, paprikaš...

lp Saša

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

3. apr 2008 11:46

Jaz pa imam veliiiko srečo z mojim možem, je namreč navdušen in precej uspešen ribič. Tako sem na morju najbolj srečna kuharica pod soncem - sploh se ne sprašujem, kaj bomo kuhali ampak vprašam njega: kaj si prinesel, dragi? Če pa ulova ni, lovi pa ribiče po pomolih, da kaj kupimo. Sicer pa je na jedilniku pašta, kaka juhica, če ni preveč vroče, v glavnem pa veliko svežega sadja in zelenjave. Pa čokolino za zajtrk mojih dveh letos 10 in 12 let starih "malčkov". Ponavadi kampiramo v kakšnih bolj "zabačenih" kampih, kjer je elektrika samo v toaletnih prostorih, zato kuhamo na plin, ali pa pečemo na žaru. Zaradi te naše "mahnjenosti" na sveže ribe tudi že par let ne tovorim s sabo konzerv in celih kil riža in pašte, ker se je dogajalo, da mi je večina ostala neuporabljena...ker pač ni bilo prilike kuhat. Če že kaj rabim, kupim v lokalnih trgovinah, saj v ceni za osnovne stvari ni bistvenih razlih, pa tudi zapravila sem bistveno več včasih, ko sem "vsega boga" nakupila že doma in tovorila s sabo, porabila pa ne. Smo potovali tudi že 6 tednov po Grčiji, pa smo ugotovili, da Peloponežani niso ravno ribiči, ampak jagnjetine in svinjine tudi ni bilo problema dobiti (s sabo smo prevažali pizza ponev in pekli vse tam notri). Jaz pa, ki nisem mesojedka, sem uživala v 1001 vrsti fete, po olivah, grških mastnih jogurtih, paradižniku in pomerančah. Kruh pa je pri njih itak zakon. V glavnem, jaz obožujem mediteransko kuhinjo in glede na to, da poskušamo vsako leto 3 ali 4 tedne preživeti v Dalmaciji, si med dopustom privoščim tamkajšnje sezonske dobrote. Na joto, palačinke in tenstan krompir pa niti pomislim ne. Ahh, le kdaj bo poletje..... mamaF - Mojca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

3. apr 2008 12:32

Če se že odpravimo kam tako, da ni kuhinje blizu, potem špagete ali hrenovke skuham kar v morski vodi, na majhnem priročnem gorilniku. Ampak naslednji obrok je pa potem že v bližnji lokalni gostilnici - ustrezni krajevni vodiči in informacije od prijateljev so vedno pri roki, da vsaj približno vemo, kam se podati. Kot mamaF - vse omake k testeninam razen lahkih zelenjavnih (iz sveže zelenjave, jasno, pa četudi samo iz čebule, apradižnika in paprike) odpadejo, tuna iz konzerve ni nikdar v počitniški prtljagi, saj povsod dobiš kakšno svežo ribo. In se da speči na še tako majhnem gorilniku ali priročnem, improviziranem, a dobro zavarovanem ognjišču. Na vsakem dopustu samo lokalna in sezonska hrana, če smo na obali seveda samo morska. Aktivne počitnice zame pomenijo tudi to, da poizkušam lokalno hrano in se v velikem loku izogibam kuhanja. Kot sem napisala v uvodu, špageti v morski vodi so izjemen izhod v sili. Smo pa pred časom že debatirali v enem od forumov o prehrani na potovanjih in tudi v poletnem času, bo morda bo katera pripela link in boš našla veliko idej. Z omakami iz stekleničk, nekaj konzrvami in kombiniranjem z dostopnimi svežimi sestavinami se da tudi na majhnem gorilniku pripraviti pestro počitniško hrano. Mamamia mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. apr 2008 12:36

Odvisno od tega, kje potuješ. Če imaš potovanje v sredozemskem območju, potem v osnovi nimaš problema. Medtem ko hrana severneje od Alp.....to je pa ali drago ali pa takšno, da bi si človek prej naredil luknjo v koleno, kot tisto jedel.... Kamperskih izkušenj nimam. Imam pa navtične. Evo jih: Muttijevi paradižniki izvrstno prenašajo potovanje in te rešujejo iz vsake situacije. Poletna tudi. Najprej jo skuhaš, naslednjič pa ostanke opečeš v ponvi. Juhe iz vrečke se izvrstno kombinirajo s smetano, pa tudi mleko, če je na tem, da se skisa, se lepo kombinira z njimi (in prodaš finto, da jemo "begovo čorbo"). Čokolešnik in napolitanke sta pa itak zakon. Riž in vse, kar je ostalo od prej, daš v ponev in rečeš, da imaš potovalno paello (kak žafran pride prav). Sir za zajtrk se zvečer stopi skupaj z ostalimi siri in smetano in imaš omako iz n-sirev. Jaz sem tudi že zdrobila čipse in smokije (tisti hudič je samo slan in žeja) in jih dodala pelatom pa je ratala nazarensko okusna polivka, če dodaš pa še malo stročjega fižola iz piksne, si pa itak na konju. Ali pa stročji fižol zamenjaš z rozinami. Gre na makarone in riž in na poletno in nasiti. Aja, pa imej s sabo kakav v prahu. Žlica kakava v prahu zgosti in izboljša skoraj vsako omako. Pa veliko sadja. Sadje da vitamine in sladkor in s tem se lahkotno prebiješ čez dan. Pa na plovilu se je (proti pričakovanjem) za izredno dobro posodo izkazal vok. Gre veliko notri ko kuhaš in tudi rabljeno posodje in krožnike daš notri, ko je na vrsti pomivanje posode. Vendelina jr.

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

3. apr 2008 12:48

Vendelina, strinjam se. Na srečo naše familije še ni povleklo v kraje S od Alp. bomo še kar nekaj let mediteranci. In res je: vok ali pa vsaj ogromna ponev reši na barki (govorimo o normalnih jadrnicah, ne tistih mega barkah z mikrovalovkami, žarom...) reši tudi veliko lačnih naenkrat. Če imaš špiritni gorilnik, daš plamen do konca in....je skoraj kot na ognjišču! Ko pa bom velika (beri, ko bova špancirala naokoli sama z možem), si pa zelo želim Skandinavije in Islandije. Ampak bom morala biti tudi velika in...bogata. Sem slišala že od dosti njih, da je bil 3-tedenski najem kamperja "mala malica" proti stroškom za hrano na Norveškem, Švedskem... - pa če so kuhali sami ali ne.. mamaF - Mojca

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

3. apr 2008 13:36

Testenine se da pripraviti na resnično veliko načinov. Svetujem kakšno dobro knjigo o testeninah in rižotah. Če potuješ po mediteranu, potem se vedno da kje kaj dobiti, saj je sveže zelenjave na pretek. Veliko se da tudi nabrati na čisto navadnem sprehodu. Svetujem ti knjigo divja hrana na kvadrat, kjer je kar nekaj zelo dobrih idej, kaj se da nabrati in potem zabrisati v lonec. Blazno okusni so namreč špageti z olivnim oljem, pinjolami in rmanom. In parmezanom seveda. Stir fry variante so tudi dobra rešitev, pa naj bodo mesne, morske ali zelenjavne. Kuskus, pira, ajdova kaša, itd. Vse pripravljeno v stilu rižot. Tudi jaz nimam izkušenj s kemperji, zato pa navtične in "taborniške" (se pravi bivanje v kampu). Prisegam na ribe in morske sadeže, ki so na sporedu vsak dan. Zraven sveža zelenjava. In sadje. Na jadrnici pa smo vedno v naprej naredili točen jedilnik in nakupili točne količine, pa nikoli ni bilo problemov. Je prej zmanjkalo piva kot česa drugega. MamaF, Norveška je noro draga, medtem, ko sta Švedska in Finska po cenah v trgovinah povsem primerljivi s Slovenijo. Seveda pa je treba poiskati Lidl ali kaj podobnega. fresh

carli  

član od: 17.11.2006

sporočila: 59

3. apr 2008 14:06

Leta 2000 sem še z dvema prijateljema potovala 2 meseca po skandinaviji in kar je napisala fresh drži. Norveška je res zelo zelo draga, je pa tudi zelo zelo lepa. Švedska in Finska so že bolj dostopne, kljub temu pa so naši študentski žepi prenesli le prehranjevanje v supermarketih. Na srečo so zelo dobro založeni z že pripravljeno hrano (razno pečeno meso in ribe, razne solate in podobno), je pa to bilo takrat v primerjavi z našimi cenami tudi kar drago. Tako da smo se večinoma preživljali s kruhom, sirom ali kakšnim namazom in sadjem. Smo si pa seveda tu pa tam privoščili tudi lososa na različne načine in pa v vsaki državi smo šli enkrat na večerjo, da smo poizkusili tudi njihovo kuhinjo. So pa vse tri skandinavske države lepe in zanimive in se jih splača ogledat. Edino mraz, to me je mene, ki sem bolj zmrzljiv tip, najbolj motilo. Kljub temu, da smo bili gor od junija in julija je bilo za "moje zamere" kar preveč hladno. carli

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti