Kitajska

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

3. sep 2010 18:09

Sem mislila, da bo kdo omenil "deer fizzle" z menija. 

 

@ Dragička: Odmaknjene lokacije totalna zagonetka tudi meni. 

@ MamaF: Sama spadam v isto kategorijo kot ti. Lojtre sem se medtem navadila, tudi v letalu, takšnem in drugačnem nimam problema, v helikopter me ne spravijo več. Rabim pa "bragging rights". Za svoje vnuke. 

 

@ MatejaC, daj tudi ti nam pošlji kako sporočilo. Pliiiiiz 

 

 

Vanja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. sep 2010 18:59

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

@ Dragička: Odmaknjene lokacije totalna zagonetka tudi meni. Vanja

Dragička in Vanja, kje pa so pri nas samostani? Ko so gradili Bistro, Žiče, Jurklošter, Pleterje, da omenim samo 4 kartuzije na naših tleh, so bili vsi ti kraji v odmaknjenih dolinah, daleč stran od vseh cest. Še danes je porecej tako, sploh za Jurklošter, pa tudi Zreče to velja. Dimenzije so seveda manjše tukaj v Sloveniji, ampak, stavri so povsem enake. Menihi so se posvečali molitvi, premišljevanju, pisanju, prepisovanju knjig, vse to pa so počeli na samem.

rimljanka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

3. sep 2010 19:57

Ja rimmy, to že. Ampak, na vrh Triglava ali pa na severno steno ga tudi niso postavili oz. "prilimali". 1400 / 1600 let nazaj. Kakorkoli, še sreča da so jih. Imamo vsak kaj za obiskovati V Pleterje in še katere pa žensk itak niso spuščali. Niti na oglede No, vsaj 20+let nazaj. Sicer dam vsem nenavadnostim, čeprav, nejevernica kot sem, ne vzamem vsake razlage za suho zlato. Tudi tisto mesto, kjer naj bi se Jezus rodil mi je bilo vprašljivo Vanja

Ebonlass  

član od: 25.8.2002

sporočila: 242

3. sep 2010 20:50

super Vanja tole :) komaj čakam na nadaljevanje :) Ebonlass

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

3. sep 2010 21:04

Zanima me, koliko je rresnice na tem, da gradijo mesta in ogromne stanovanjske bloke le zato, da ljudem ponudijo službe, a ostajajo stanovanja prazna? In kdo sploh financira to gradnjo ter delovna mesta, če od njih ni dobička?

tulka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

3. sep 2010 22:48

Na Kitajskem, kolikor je meni uspelo ugotoviti, ima roko čez večino stvari, še vedno država. Stvar je v tem, da toliko ogromnih stolpnic, napol zgrajenih, dograjenih in praznih kot tam, še nisem videla. IN to ne samo v Datongu, tudi Xi'an jih je imel na obrobju mesta, prav tako Chongqing in Yicheng. Precej manj v Beijingu. Ko to enkrat vidiš, ti slika res ne gre iz glave. Če pomislim po kapitalistično, ni variante, da bi gradile privat firme. Ker privat firme ali delniške družbe, nimajo interesa nalagati kapital v nekaj, kar jim ne bo dalo zaslužka oz. vrnitev investicije, da bi potem investirali spet naprej. Ja, pogosto vložijo v napačno stvar. Ampak mislim da ne do take mere, kot se je to videlo tukaj. V China Daily sem čitala, da bodo zaradi skode, ki je nastala v plazovih, preselili 600,000 ljudi. Kam,ni pisalo. Ko bodo prišli v mesta, ne vem, kaj bodo počeli. Kraji, no tisti, ki sem jih obiskala, imajo rudarsko industrijo in posledično termoelektrarne. Ne da se pritožujem, samo moje opazovanje je bilo pač tako, da hočejo, kar se da hitro, ujeti zahodni svet. Celo za vsako ceno. In cena, je industrija, ki je neregulirana, ki onesnažuje. Njihov način razmišljanja je daleč od japonskega ali celo, verjeli ali ne, Hong Kong-škega.Že ko poletiš iz Kitajske na JAponsko, vidiš, kako je v slednji državi vse drugače. Zrak je naenkrat čist, brez smoga, mesta izgledajo urejena in celo polja so so pošlihtana. Poleg drugih novic, ki sem jih čitala, je bila o 30,000 majhnih otrocih (ne vem več, o kateri provinci je bilo govora), ki so začeli kazati znake pubertete pri 3. (treh) letih starosti!!! Novinarji so zvotkali, da naj bi bilo od baby formule, vlada in seveda proizvajalec, pa so vse zanikali, da je samo genetski defekt. Halo!! Pri enem otroku je to možno, ampak 30,000! Pa komentar oz. prispevek enega Kitajca, ki sicer študira v Kanadi in je imel kar precej kulturnega šoka, ko je obiskal starše po dveh ali treh letih: Stvari se bodo začele premikati na bolje, ko bodo sami Kitajci postali bolj zahtevni in se ne bodo zadovoljili z vsem, kar jim je pač dano od države. Zato je pa treba malo manj pranja možgan in državne propagande ter več izobrazbe. Ampak, dokler se z bojem za preživetje ukvarjaš iz dneva v dan, je težko pomisliti na čisto okolje ali pa, kaj bo z Zemljo čez 100 let. Najpomembneje je imeti kakršnokoli streho nad glavo in nekaj v trebuščku. Navsezadnje pa ne gre pozabiti, da je Kitajcev 1,3+ milijarde. Vanja

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

4. sep 2010 5:42

Tulka, žal bo tvoje vprašanje, ki že da odgovor, kar resnica. Ker, če imajo kaj zrihtano (sicer po svoje), je to planiranje mest. Predvsem na severu, kjer nimajo radi tistega preprostega prebivalstva, je vse usmerjeno v preselitev v mesta. In zato tam tudi gradijo. Res so stanovanja zdaj mogoče še prazna, ampak ne vem če bodo še dolgo časa. Kot je Vanja zapisala, ko se tu zgodi kakšen negativen naravni pojav (potresi, plazovi, poplave,...), je treba preseliti tisoče ljudi. Mogoče je tale dimenzija s tremi ničlami nam, ki smo majhen narod, relativno nepoznana. Sicer pa dokler Kitajske ne doživiš, je ne poznaš. Lahko ti še najboljši dokumentarec predstavi njihovo življenje, delo, hrano,... ampak na licu mesta je precej drugače. Tukaj je svet, kjer se nekdo, ki ne zna njihovega jezika počuti nem, gluh in ko vidi njihovo pisavo še slep. In če prav dobro pomislim, kolikor je nam tuja kitajščina, je najbrž tudi njim angleščina :) @Vanja: kaj pa vem, mogoče kaj napišem, ko ti končaš zgodbo, ki je krasna :)) Lep začetek dneva, Mateja Sporočilo je spremenil(a) matejac dne 04. 2010 13:06

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. sep 2010 7:55

Matejac, zgolj v vednost:

 katastrófa  -e ž (ọ̑) 1. dogodek v naravi, ki povzroči veliko razdejanje, uničenje: katastrofa je uničila deželo; ugotavljati škodo po katastrofi; potresna, vodna .............◊ geol. dogodek v naravi, ki povzroči velike spremembe na zemeljski površini ali v vesolju; lit. razplet s tragičnim koncem

prílika  -e ž (í) 1. kar je posledica okoliščine, okoliščin, ugodnih za uresničitev česa: prilika je nanesla, da sva se kmalu spet srečala; imeti, izrabiti, zamuditi priliko; čakal je na priliko za pogovor / ob priliki te obiščem / dal sem mu priliko, da se izkaže...................

 

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

4. sep 2010 8:51

Hvala za podučitev Rimljanka, ne gledam toliko strokovno ampak v smislu pogovornega jezika. Sicer bi naštela vse: potresi, plazovi, usadi, poplave... Pa brez zamere!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. sep 2010 12:57

No, za moj okus pač potres 7. stopnje ni prilika. Tudi v smislu pogovornega jezika ne.

Sicer pa, vsak po svoje.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti