Čemaž, divji česen

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

19. apr 2009 22:32

nabirala sem ga v prekmurju, v mali polani.. drugače pa sem ga videla na topniški.. haha.. pred bloki na novakovi.. pa ti sja nor.. če ga kdo hoče.. sam je poln svinca ;) bannanna_v_slo ;)

zigana  

član od: 19.4.2009

sporočila: 2

19. apr 2009 22:35

se vidi, da imam tremo. Prosim za recept za vlaganje v kisu čemažovih cvetov, hkrati pa me zanima, če lahko dodam tudi liste čemaža. zigana

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

24. apr 2009 10:07

Vsako leto berem kako nabirate čemaž. Letos sem se opogumila tudi jaz. Pod hišo ga imamo pravo malo plantažo. Danes ga bom naredila z krompirjem in koprivami. To kuham prvič. Mi je bilo prav smešno da ppo travniku nabiram rastline za kosilo. Videla sem da pa ima čemaž že bunkice za cvet. Se pravi te bunkice naberem in kako jih potem vložim? Vložim kot naprimer papriko? hvala Teka

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

26. apr 2009 16:27

Upam, da Rimljanka ne bo zamerila - prilepila bom njen recept za regratove popke (enako lahko uporabimo čemaževe popke) - objavljeno 29. marca 2006: Regratovi popki v kisu: Običajno naberem takšne, ki so še zeleni, na vrhu se še ne vidi rumeni del, skriti so še v rozeti regratovih listov. Nikakor se jih ne da nabirati iz rastočih rastlin, vedno so "stranski produkt" nabiranja regrata za solato. Veliko popkov imajo predvsem tisti veliki regrati, ki imajo zelo narezljane liste. Popke operemo. Pripraviimo kis za vlaganje in vodo, v razmerju 1:3 do 4, odvisno, kako kisle shranke imamo radi. Mešanico solimo, malo sladkamo, dodamo lovorov list, cela poprova zrna (lepo je, če je poper mešan:bel, črn, zelen, rdeč) in zavremo. V vrelo stresemo popke in počakamo, da spremenijo barvo (minuto ali dve), jih poberemo iz kisa - najlažje gre tako, da vse preedimo skozi cedilo - , naložimo v majhne kozarčke. Kis ponovno zavremo in vrelega nalijemo na popke, da kis sega čez popke. Zapremo kozarčke in jih pokrijemo z brisačo, da se počasi ohladijo. To je vse. Recept se mora obnesti tudi pri čemaževih popkih, mladih semenih kapucink, popkih marjetic; enako sem vlagala tudi koščke zelo mladih bučk. Njim se dodala še listke bazilike. Pa bi se najbrž našlo še kaj. Kot bi rekel Đ. Balašević:... princip je isti, sve su ostalo nijanse... jankica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

26. apr 2009 21:42

Jasno, da ne zamerim, hvala, Janikica, da si to naredila. Saj bi morda lahko ta recept objavila.........bi ga bilo lažje najti.

rimljanka - zasebno mnenje

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

27. apr 2009 8:20

Hvala jankica in rimljanka. Teka

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

28. apr 2009 21:10

Čemaževi popki v kisu:

jankica

Mic  

član od: 18.3.2007

sporočila: 197

1. maj 2009 18:23

V enem od linkov sem prebrala, da mlad čemaž nima tako izrazitega okusa. Lepo prosim, če mi kdo pove, kdaj se okus te rastline okrepi. Hvala. No, ker se dosti piše, kje ga najti, naj še jaz povem za moje najdišče - ob poti, čisto blizu Sv. Primoža nad Kamnikom. Mic

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

1. maj 2009 18:54

Mic, ko zacveti ima zanesljivo močnejši okus kot takrat, ko listi komaj dobro pribodejo iz zemlje, po cvetenju postanejo listi boilj trdi in močno aromatični, ko seme dozori, pa tudi listi počasi propadejo. Čemaž, ki zdaj cveti, se bo nekje do konca maja poslovil in nadzemni deli bodo odmrli, listi bodo porumeneli, semena se bodo razsejala..... Sem včeraj nabirala čemaž in pod odraslimi rastlinami je bila cela preproga majhnim, nekja cm velikih listkov, zraslih iz lanskih semen. Podmladek, skratka.

Danes je bila juha za kosilo: čemaž, krompir, beluši, skuhano, zmiksano, malo muškatenga oreščka, soli, popra in sladke smetane; okus po čemažu je bil zadosti intenziven............

rimljanka - zasebno mnenje

Mic  

član od: 18.3.2007

sporočila: 197

1. maj 2009 20:35

Hvala Rimljanka. Mic

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti