Velika noč

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

14. mar 2008 11:50

Issi bravo !!!! Dan žena predstavlja boj žensk za nijhovo enakopravnost.Drugače bi nam moški še danes žepnino dajali..... med drugim Lepo in radi se imejmo ursa40

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

14. mar 2008 11:56

Se opravičujem, ampak pritisk mi dvignejo ljudje, ki pravijo, da 8. marca ne praznujejo, "saj nismo več v komunizmu", "saj je iz mode", ... S tem le dokazujejo, da nimajo pojma, kaj predstavlja. Saj ga tudi sama ne "praznujem" v pravem pomenu besede, ga pa spoštujem in spoštujem to kar predstavlja. Issi

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

14. mar 2008 12:46

8. marec po novem ali pa ne praznujejo moški. Issi, hitro spit jabolčni kis

Anamarija

neznan uporabnik

14. mar 2008 14:29

Meni osebno so tradicionalni prazniki - to je prazniki, ki smo jih pri nas doma praznovali tudi pred 30 in več leti, še vedno najlepši. Obdarujemo se za Miklavža - za Božič se ne obdarujemo, za novo leto pa mogoče kakšno malenkost otrokom in ko gremo voščit (kava, kakšna bonbonjera, steklenica vina ali kaj podobnega - kot pravimo, da ne prideš prazen v hišo). Praznujem 8. marec - takrat kupim mami in tašči ter sestri in svakinji kakšno rožico, tudi mož se me spomni z rožico, otroci pa vsaj zadnja leta kupijo rožico na materinski dan. Praznujemo Veliko noč - s pirhi, potico, šunko, hrenom, menihi in vsem kar spada zraven. Prav posebni so mi obredi Velikega tedna, ki se jih udeležim, če mi le dopušča čas. Ne praznujem pa valentinovega, noči čarovnic in podobnih novodobnih praznikov, ker mi ti prazniki nič ne pomenijo. Nisem zrasla z njimi, niso del tradicije naših krajev in okolja v katerem živim. Vidim pa, da ti prazniki tudi mojim otrokom nič ne pomenijo. Praznike pač praznujemo zaradi same njihove verske vsebine ali neke tradicije s katero smo zrasli. Opažam pa, da se z leti vedno bolj oklepam tradicije in to poskušam prenašati tudi na svoje otroke. Ko včasih kdo pravi, da danes ne dobiš več tiste prave šunke, da potica ni več tako dobra kot je bila včasih.... vedno pravim, da je danes praznik lahko vsak dan. Včasih je bila šunka samo za veliko noč, pa še to le nekaj rezin, zato pa je bila tako dobra. Tudi potico se je peklo 2-3 krat letno (božič, velika noč in mogoče za 1. november ali za kašno šagro - izjemoma za kašne večje dogodke v družini), takrat je v hiši božansko dišalo in vsi smo komaj čakali, da smo lahko poskusili tiste odrezke, ki jih je mama spekla naprej. Danes pa temu ni več tako. Sama se držim načela, da določene jedi pripravljam res samo za praznike (šunko s hrenom, potico, sladko pletenko - meniha....). Mogoče me je malo napadla nostalgija - nisem tako stara, pa tudi mojega otroštva ni zaznamovalo pomanjkanje, sem pa hvaležna svojim staršem, da so spoštovali te praznike in jim je uspelo, da smo tudi otroci te navade in običaje prenesli na svoje otroke. Sicer bi prazniki izgubili svoj čar. Veselo Alelujo vsem, ki praznujete in tistim, ki so vam ti prazniki, ki so pred nami mogoče le lep spomin. tedi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

14. mar 2008 14:46

Issi je napisal/a:
Se opravičujem, ampak pritisk mi dvignejo ljudje, ki pravijo, da 8. marca ne praznujejo, "saj nismo več v komunizmu", "saj je iz mode", ... S tem le dokazujejo, da nimajo pojma, kaj predstavlja. Saj ga tudi sama ne "praznujem" v pravem pomenu besede, ga pa spoštujem in spoštujem to kar predstavlja. Issi
Issi bravo !!!! Dan žena predstavlja boj žensk za nijhovo enakopravnost.Drugače bi nam moški še danes žepnino dajali..... med drugim Lepo in radi se imejmo ursa40 Mer veseli, da nisem osamljena pri pojmovanju zgodovinskih dejstev. Mamamia mamamia

***amy***  

član od: 24.1.2008

sporočila: 289

14. mar 2008 18:41

anamarija1 je napisal/a:

Amy, kako ni šlo dol? Kaj si jih zalepila z lepilom? Jaz položim list, pazim da se ne premika pa čez dam najlonko, ki jo zavežem s cvirnom, pridejo tako lepa, jajček je rjav list pa svetel, full lepo izpade, pa še naravno je, jaz ne zaupam tistim barvam, čeprav piše, da so jedilne.

Ne, z lepilom pa ne! Neroda sem, neroda tja. Ampak z lepilom..... Ja drugače maš pa prav. Z zdravstvenega vidika gledano so seveda "jedilne" barve na slabšem. Ker pozneje ko pobarvana jajčka olupiš, vidiš, da je barva šla skozi - včasih celo vse do jedra. Zato tu res ni dvoma, da je način z najlonkami in lističi pač vidno na bojšem, vsaj kar se zdravja tiče.
rimljanka je napisal/a:

Z mokrih jajc gredo vsi listki lepo dol. Se pa, če jih ne snamemo, seveda potem povsem prisušijo na lupino. Ampak, s ponovnim namakanjem v mlačni vodi se zmočijo in gredo z jajc brez problemov.

Hehe, ja nevem kaj sem delala. Ampak se mi zdaj počasi svita, kaj sem naredla narobe ja..... Dol bi jih mogla dat takoj ko jih vzamem iz lonca? Hm, aja. Jaz sem pa počakala, da se je vse skupaj posušilo. Potem sem pa vidla kakšna zmešnjava je nastala, pa sem vrgla puško v koruzo. Sem si rekla, daj amy, saj se pa ja ne splača zdaj vse še enkrat močit. No, bom mogoče letos sprobala. Ali pa drugo leto. Bom pa - obljubim. Ja drugače pa še od mene (zdaj ko je že prilika): VESELE VELIKONOČNE PRAZNIKE VSEM, pa veliko pisanih pirhov..... ***amy*** Sporočilo je spremenil(a) ***amy*** dne 14. mar 2008 18:43:07

lili A.  

član od: 11.4.2006

sporočila: 218

15. mar 2008 17:13

Mene pa zanima katero šunko oz. rolšunko kupujete. Se mi zdi, da ni več nobena tistega pravega okusa. Običajno kupimo manjši kos z vrvico povit, skuhamo in če takoj ne pojemo je drugi dan noben več ne je, ker ni dobra. lili A.

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

15. mar 2008 17:31

Pri nas jih barvamo iz tradicije in vere...priznam pa,da do te ankete sploh pomislila nisem,da nekateri jajčk ne barvajo.Jaz si velike noči sploh ne predstavljam brez pirhov. Tako,da je tale anketa zelo zanimiva Roncolino

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

15. mar 2008 19:01

Šunko imamo pa kar domačo, ravno danes mi je mama dala en zamrznjen konec, da jo bom pripravila še v Ljubljani.

Loni Makaroni

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

15. mar 2008 19:42

Tudi pri nas jih barvamo zaradi vere in tradicije- če bi bilo po moje, bi jih zgolj zaradi tradicije (pa še to verjetno bolj simbolično). Ti prazniki mi ne pomenijo nič (strašno pa obožujem kombinacijo šunke, potice in domačega hrena). Sestra je vesela, da ne dam veliko na to (saj ima ona toliko večje veselje z okraševanjem, barvanjem in vsem drugim, kar spada zraven). Pa pustimo otroku veselje, če je toliko malo potrebno  

Lep dan in veliko se smejte

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti