Šiptarsko vlečeno testo

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. apr 2005 10:51

Sem rekla, da bom javila, ne? Obljuba dela dolg! Ja, sem naredila zadevo, čisto dobro je ratalo! Testo sem pustila malo počivat (medtem sem spekla brownije in koruzne muffine s papriko), potem pa sem ga najprej zvaljala s strojčkom za testenine in potem se po širini razvlekla na velikost pekača. Na koncu mi je že kar hitro šlo, da sem bila gotova z naslednjim listom testa, medtem ko se je predhodnji spekel (cca 1 min). Malo je trajalo (par lilstov), da sem ugotovila najboljši način (zame) - odrezala sem košček testa, iz katerega sem dobila ravno 1 koro in ga posvaljkala v svaljek, dolg toliko, kot je širok strojček, spustila sem ga skozi na št.2, potem na 5 in na koncu še na 9 (najtanjše), potem se ga dala na peki papir na narobe obrnjenem pekaču in v pečico za kako minuto. Najprej sem jih obračala, potem pa niti ne več. Mehurčki so se pojavili na spodnji strani. Ko sem vzela kore iz pečice so bile prav lepo mehke in gibke. PO tem ko sem jih zavila skup v krpo pa so klub temu otrdele, zato sem jih pred uporabo popršila s pršilko za rože. Potem sem liste premazala s stopljeno margarino in delala baklavo. Vročo sem polila s sladkorno raztopino, vse po receptu od mamamie. Baklava se je mogoče malo preveč napila oz. sem mogoče sladkorni sirup premalo kuhala, saj je zdaj vse skup kar pocasto, koščki ne držijo čisto svoje oblike... Fant sicer pravi, da njihovi sorodniki iz Bosne naredijo točno tako in da tako mora bit, ampak meni je vseeno bolj všeč tista moja:) Kakšne so vaše izkušnje? Ne vem pa, če je razlika v okusu (pečene in nepečene kore) prav očitna, res pa je, da težko primerjam, saj sem tudi vlečeno testo delala po drugem receptu, ki ga še nisem uporabila (samo z beljaki), pa tudi samo baklavo sem delala samo z orehi, navadno pa jo z različnimi semeni. Če koga še kaj zanima, pa naj se seveda javi:) Veri

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

25. apr 2005 11:06

Veri, jaz sem baklavo delala ze velikokrat. Vedno jo izdatno prelijem s sladkornim sirupom in to ponovim nekajkrat npr vsake pol ure. Na koncu je ze videti, kot da je tekocine prevec, vendar se le-ta vpije v testo tudi cez nekaj casa. Res pa je, da baklavo vedno pustim cez noc pocivati, da se "spocije" in napije sirupa. Vendar malo tekocine mora ostati nevsrkane, saj baklavo ponudis s malenkost sladkornega sirupa. julia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. apr 2005 13:04

No, fino julija, da ti je taka všeč, ker sem baklavo v principu naredila za vaju, ker pri vas ni vlečenga testa:) Upam, da ne boš razočarana, ko jo boš videla in probala... Tudi fant isto pravi, da so take prave baklave iz bosne, da mora ostati tekočina nepopita in se z njo prelije. no, saj se v principu s tem strinjam, samo ne vem, če ni te moje tekočine vseeno malo preveč oz. če ni preveč vodena. No, boš probala, pa povedala, ok?:) Veri

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

25. apr 2005 14:18

Moja znanka ,ki je doma iz Albanije je pri meni enkrat delala "kore" -uporabila je 10 rumenjakov 1 dl olja 1 dcl vode in toliko moke da je dobila testo kot za domače testenine ,razdelila si je testo -več ne vem na koliko kroglic in s pomočjo jedilnega škroba in ene dolge palice -prinesla si je s sabo iz Albanije, na tanko razvaljala testo -testo je zgledalo kot pergamentni papir ,imeli smo ga po celi dnevni sobi in jedilnici ,da se je sušilo -vsaj 1 uro ,in šele nato je delala baklavo .To je bila najboljša baklava kar sem jih jedla -v ustih se je kar topila .Je pa res ,da je nikoli nisem delala sama ,ker mi pamet stane ,ko se spomnim ,koliko je dela s tem -vsaj pet ur .Ampak razmišljam ,da bi sama probala po tem receptu s tem ,da bi si pomagala pri valjanju s strojem za testenine. Če bo volja, ste seveda prvi , da zveste rezultat . lp Marta

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

25. apr 2005 19:21

Bravo Veri!!! Mislim, da si naredila ta pravo baklavo (vsaj jaz sem vajena take). Ja, kar skomine si mi naredila... stana

Xenna  

član od: 11.4.2005

sporočila: 34

25. apr 2005 22:57

Prekmurka, tudi ta baklava je super.Samo razlika je v tem da v Albaniji drugače delajo kot v Bosni.Ko delaš bosansko baklavo narediš vlečeno testo iz enega jajca.Testo razvlečeš na zakonski postelji in se res suši okrog pol ure,odvisno je tudi kakšna je temperatura v stanovanju.Dolga palica pa se ji reče oklagija.Albanke pa naredijo več majhnih kroglic več kot 30 in vsako razvaljajo in potresejo z jed. škrobom , da se hitreje suši.Bolj zamudna je.Mislim,da je bosanska dosti lažja za izdelavo.Baklavo lahko delaš tudi z rjavim sladkorjem,ta da tak super okus. LP Xenna Xenna

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

26. apr 2005 13:30

Prekmurka, nič ne bo narobe, če baklave ne delaš pet ur. Jaz z njo oprvaim v manj kot uri, res pa je, da testo kar kupim. Po receptu iz Bosne jo krepko prepojim s sladkornim sirupom - ko jo po peki, še vročo seveda, prelijem z vrelm sirupom, zgornje plasti testa kar plavajo, a se čez noč vse vpije. Moja klientela ima pač rada tako, zelo sočno (kot sem recept dala Veri) , res pa je, da sem pred nekaj dnevi jedla bakalvo izpod rok ene Bosanke, malo manj napito, ampak še vedno dovolj sočno, da ni bila suha. Pač stvar okusa. In kolikor gospodinj, toliko načinov priprave. Verjemite pa, da baklave niso slabše, če si pomagamo s kupljenim testom. Jaz še v življenju nisem doma delala vlečenega testa oziroma kor, čeprav me je mama skušala naučiti in sem jo vedno občudovala, ko je kot pajčolan tanko testo vlekla že skoraj k sosedom na vrt. Julia in Veri, poročajta, kako ste uživali v baklavah. Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

27. apr 2005 19:58

Baklava srecno prispela na Irsko:) Veri

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

27. apr 2005 21:23

ja res, baklava srecno prispela in tudi pristala (v mojem-nasem zelodcu/ih). Tako en zanimiv podatek: Veri mi je prinesla s seboj polovico Merkatorja: kislo zelje, kislo repo, ajdovo moko, kaso, koruzno moko in koruzni zdrob, psenicni zdrob, bucno olje!!!!, jabolcni kis, kislo smetano, skute.....celo en tak lustkan predpasnik mi je zasila...sem ostala brez besed, s solzami v oceh. Se ji je posrecilo prinesti koscek moje domovine s seboj. Za vse, ki Veri ne poznate (pa jo se boste), je ena krasna punca z zlatimi rokami.... Glede na hrano, ki jo je prinesla s seboj, prosim za ideje, kaj pripraviti. Sedaj so na vrsti moji Irci, da presenetiva se njih s slovensko hrano. V petek imamo party, zato na dan z predlogi. Hvala in lp. julia

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

28. apr 2005 14:10

Meni je zelo všeč namaz iz zelišč (bazilika, drobnjak, peteršilj) in skute v katero vmešamo bučno olje in semenke bučnic(nasekljane). Recept je nekje v bazi. Sem mislila, da to sploh ne bo pasalo skupaj, ko sem pa naredila, smo pa vse pojedli. Iz ajdove moke lahko narediš žgance, kruh ali štruklje. LP Saša Mir in dobro!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti