Alpsko mleko

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

12. feb 2008 14:34

Basti mislim, da je rimljanka želela povedati, da mleko ne povzroča kroničnega vnetja, ampak ga slabša... Začetnica

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

12. feb 2008 14:38

ann je napisal/a:
V naših trgovinah imajo pa te vrste samo tega bohinjskega mislim da je mlekarna Planika. Sporočilo je spremenil(a) ann dne 06. feb 2008 11:20:50
Ann, samo za info (pa nočem delat zdrahe) Planika je v Kobaridu

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

12. feb 2008 15:51

Ja saj vem, kaj je rimljanka hotela povedati, tudi to mi je jasno, da ga slabša, ampak -zakaj, to me pa zanima.

Saša

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

12. feb 2008 20:55

Hihi, vidim, da ste me kar za doktorja imenovali, bom še prevzetna ratala Tisti članek sem res citirala (tudi piše na začetku). Se mi zdi pa precej razumljivo napisan, mogoče je malo dolg in zato koga odbija, drugače pa vsak, ki je v SŠ vsaj malo kemije in biologije slišal, mora vsaj približno razumeti, zakaj se gre (dokaz, da ti kljub vsemu včasih koristi vedeti, kaj je to emulzija, maščobna kislina, encimi in podobno) Pa na zdravje z mlekom, moja dva ga vsak dan spijeta vsaj liter (2 in 4 leta). Pa tako sta simpatična s tistimi belimi brki! Atina

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

13. feb 2008 6:39

Mleko je pasterizipano in homogenizirano. To pomeni, da mu  z obdelavo uničijo vse bakterije in encime. To mleko je prazno in za nikogar dobro. Potem temu mleku z umetnim postopkom dodajo , kar so mu uničili, seveda umetne sintetične vitamine, ..... Tako da mi v teh škatlah kupujemo prazno, umetno mleko. Hm.....

 

Mleko ni za odraslega človeka, da bi ga pil, pač pa za teličke in otroke. pri slednjih moramo paziti, kakšno mleko kupujemo.

prijateljica dela v mlekarni in mi je to povedala. V vsa mlekarne pa vozijo poljsko, češko in madžarsko mleko, ker ga kao Slovenija nima dovolj.Pa naj so to pomurske, celjske, ljubljanske, vipavske ...in ne vem še kere mlekarne. Zato je vseeno, kje mleko kupite. Pomursko, tuševo in šparovo je enako, samo slednji dve imata svojo pakiranje s svojo trgovsko znamko. Prav tako ostala mleka trgovskih znamk.

 

Pri nas kupujemo pomursko mleko, dosti pa prinesemo tudi domačega mleka od kmeta. Domače pijemo in delamo kajmak in skuto, kupjlenega pa imam večinoma za peciva,kreme in podobno.

 

Kyara

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

13. feb 2008 7:41

Kyara je napisal/a:
V vsa mlekarne pa vozijo poljsko, češko in madžarsko mleko, ker ga kao Slovenija nima dovolj.Pa naj so to pomurske, celjske, ljubljanske, vipavske ...in ne vem še kere mlekarne. Zato je vseeno, kje mleko kupite. Kyara
Kako je pa z Mlekarno Planika? katjushka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. feb 2008 7:44

Kyara, NI RES, da s pasterizacijo (pasterizacija NI sterilizacija) uničimo vse bakterije in druge mikrobe. Tudi ni nobene škode, če uničimo encime, tudi če jih ne bi, bi se v želodcu koagulirali (zakrknili), ker so to beljakovine, občutljive na zelo nizek pH v želodcu. Kuhanje naredi beljakovine celo bolj dostopne encimom v našem prebavilu, ki jih razgrajujejo na amino kisline.

V mleku po pasterizaciji seveda ostanejo maščobe, sladkorji, nekaj vitaminov, vsi minerali, vse, čeprav spremenjene morda (a ne v osnovni kemijski sestavi, kar je edino pomembno) beljakovine (ki so za nas pač vir amino kislin, same po sebi pa seveda neuporabne). In gotovo še nekaj snovi, ki jih nisem navedla.

Skozi evolucijo se je človek, živeč na naših prostorih (katerega potomci smo mi) prilagajal na vire hrane. Ker je v teh okoljih živinoreja in posledično mleko pomemben vir hrane že mnogim generacijam, imamo temu prilagojeno prebavo. Drugače je v okoljih, kjer ni bilo tako. Zato je pač ponekod večinsko prebivalstvo neprilagojeno (odrasli) na mleko in ga ne more prebavljati.

Zanima me, v čem je razlika, če mleko (v kontroliranih razmerah) pasterizirajo v mlekarni ali če ga skuhamo doma. Saj se doma zgodi z njim isto (no ja, homogenizira se res ne). Zakaj bi bilo torej doma kuhano mleko, prinešeno direktno "od krave" boljše od polnega mleka iz trgovine? Saj posneto in delno posneto menda kupujemo le zato, ker se izogibamo maščobam, kajne?

Počasi bomo morali dojeti, da nam je hrana SAMO vir hranilnih snovi: enostavnih sladkorjev, maščobnih kislin, glicerola, amino kislin, vitaminov, mineralov (skratka, nujnih gradnikov in virov energije za naše telo), da je torej pomembno, v kakšnem razmerju (glede na to, kar potrebuje naše telo) te snovi privzemamo. V procesu prebave se pač sestavine hrane prebavijo do nam dostopnih - zgoraj naštetih - snovi.

rimljanka - zasebno mnenje

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

13. feb 2008 7:50

katjushka je napisal/a:
Kyara je napisal/a:
V vsa mlekarne pa vozijo poljsko, češko in madžarsko mleko, ker ga kao Slovenija nima dovolj.Pa naj so to pomurske, celjske, ljubljanske, vipavske ...in ne vem še kere mlekarne. Zato je vseeno, kje mleko kupite. Kyara
Kako je pa z Mlekarno Planika? katjushka
Planika ima svoje mleko,ki ga dobi iz okoliških kmetij,tja do Trente,vsaj tako so mi pri njih zagotovili,ko sem bila pri njih.Imajo tudi svojo pridelavo masla,kislega mleka,čokolad ,Tolminskega sira in še nekaj svojih proizvodov.Jaz sem bila pri njih in sem dobila takšno informacijo.Koliko pa je v tem resnice je pa verjetno spet vprašanje.Niso poceni ampak so dobri. anaeva

bios  

član od: 3.3.2006

sporočila: 72

13. feb 2008 8:20

Basti! Doma imam dva , ki imata Chronovo bolezen in nista dobila nobenih navodil glede prehrane. Jesta naj tisto, kar jima ne povzroča težav. Pred leti pa je bil v Delovi sobotni prilogi objavljen članek o Chronovi bolezni in avtor je med drugimi možnim vzroki za to bolezen, navedel tudi kravje mleko? Nečaka pijeta kupljeno mleko in jima ne povzroča težav. V njunem otroštvu pa smo hodili po mleko na bližnjo kmetijo. Ko sem potarnala njunemu zdravniku, da smo se res trudili za njuno prehrano - doma pridelana zelenjava in sadje - vse prez škropljenja z različnimi pesticidi, inskticidi..., mi je le-ta odvrnil, da pa je bilo morda vse preveč "bio". Lep pozdrav! bios

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

13. feb 2008 9:00

Torej, ni več dileme, kaj bomo kupovali..............tudi, če je cena malo višja. Za pripravo sladic, krem in kuho pa že sedaj v glavnem uporabljamo riževo mleko (tudi zaradi našega alegika). Včasih je bila razlika v ceni kar precejšnja (tudi 4x višja), danes je pa manj kot 2x. katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti