Pletenje

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

14. okt 2013 16:01

neny111 je napisal/a:

Menim, da prenešeno pentljo povlečeš čez obe desno popleteni. Število zank mora ostati enako, tako da je tole res nekako čudno napisano .... poskusi tako, mogoče bo pa ratalo tako, kot mora.

neny111

tudi jaz bi delala kot je napisala neny - stevilo zank ostane enako, ker preneseno petljo nadomesti ovoj.

"Stressed is desserts spelled backwards!"

tulipanka  

član od: 22.3.2011

sporočila: 84

15. okt 2013 0:22

pleteš v bistvu nek enostaven vzorec kitke,v teh primeriš imaš pa v osnovi levo prenešene in desno prenešene,skozi pentljo kot si napisala ne bo držalo, niti za luknjičaste vzorce kartale ni

pri reliefnih vzorcih kitke in veliko drugih vzorcev,kompliciranih in še bolj kompliciranih,pa je osnova, da prenešeno pentljo torej nepopleteno pentljo prenešeš pred ali za pletenjem.

npr.pentljo prenesemo kar pomeni je ne popletemo,potem pa pletemo dalje, pustimo nepopleteno zanko in nato to nepopleteno zanko popletemo tako, da jo potegnemo preko pletenja ali pa za pletenjem na pleteilko s katero smo pleteli naprej eno ali več zank odvisno od vzorca.Tako dobiš ali zavoje od kit ali pa se vzorec reliefno odpira ali pa zapira.Neskončno možnosti.

Mene je ravno to prenesemo levo ali prenesemo desno najbolj zafrkavalo.Bistvo je torej da zanke ne popleteš in tako da jo nato potegneš na pletilko pred ali za pletenjem.

Seveda pa mora ostati število zank isto.

 pa veliko uspeha,ko osvojiš je zelo lahko, pleteš lahko vse vzorce ,le šteti je treba natančno ker ti ena nepravilna pokvari cel vzorec.

abc pletenja tudi meni ni uspelo dobiti, je super knjiga, ampak dve levi dve desni je čisto o.k.

lp



tulipanka

Sporočilo je spremenil(a) tulipanka dne 29.okt 2013 09:13

Tancyb  

član od: 18.10.2013

sporočila: 4

18. okt 2013 9:43

Pozdravljeni,

po dolgih letih se tudi jaz ponovno lotevam pletenja :)

Mučijo pa me robovi...moj vzorec poteka nekako takole: 9 vrst pletem v patentnem vzorcu, nato pa izmenično pletem eno vrsto desnih in eno vrsto levih petelj, itd.

Zanima me torej kako vrsto začeti in končati? Vedno začnem z recimo desno in zadno petljo samo prenesem ali kako? Nastala bo namreč jopica, kar pomeni, da naj bi bil rob po celotni višini enak?

Hvala za pomoč!

Lp

Tancyb

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. okt 2013 9:51

Običajno sem popletla zadnjo petljo, kot je kazala vrstica, pa potem spet isto petljo kot prvo, primerno močno zategnila. Tako je rob ostal trden in lepo se je dalo sešiti. Preveri, če ti ustreza na malem košku pletenja, ti svetujem, če ze mika poskusiti.

rimljanka

Tancyb  

član od: 18.10.2013

sporočila: 4

18. okt 2013 10:15

Se pravi - če prav razumem, recimo da imam vrstico desnih, zadnjo popletem desno in nato isto petljo kot prvo ponovno popletem desno? Čeprav imam recimo vrstico levih petelj? V mojem primeru ne bo nobenega šivanja, ker se jopica plete v enem kosu.

Tancyb

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. okt 2013 15:53

Ja, jaz sem delala tako. In rob je tak, zrnat, kako naj rečem in je lep, samo, občutek moraš dobiti, koliko pač zategneš. Vaja dela mojsra, druge tukaj ni.

rimljanka

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

21. okt 2013 7:55

Jaz zadnjo pentljo popletem kakor nanese ali desno ali levo, v naslednji vrstici jo pa samo snamem in to tako, če bi jo morala plesti desno jo desno snamem, levo pa snamam levo zasukano in mi pride rob lepih verižic, ki jih lepo sešijem skupaj. Pazim tudi da imata prvi in zadnji del enako število teh verižic.

Pa uspešno pletenje.

reza

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

23. dec 2013 23:26

Našla sem na netu en krasen vzorec za pletenje, a je na žalost v angleščini. Imam shemo za pletenje, nekako sem se znašla z youtubom, kjer je veliko demonstracij pletenja, ne vem pa kako bi se tole prevedlo in popletlo. 

Sestavljeno je iz petih petelj, piše pa takole: slip 2 stiches to CN and hold in back, slip next stich to 2nd CN and hold in back, knit 2 from L needle, purl 1 from 2nd CN. knit 2 from 1st CN. Sklepam, da je CN pomožna pletilka.

Če je katera že delala kaj podobnega iz angleških strani, bi jo prosila za razlago.

Lijana

Lila Roza  

član od: 13.11.2010

sporočila: 128

24. dec 2013 8:06

Lijana je napisal/a:

Našla sem na netu en krasen vzorec za pletenje, a je na žalost v angleščini. Imam shemo za pletenje, nekako sem se znašla z youtubom, kjer je veliko demonstracij pletenja, ne vem pa kako bi se tole prevedlo in popletlo. 

Sestavljeno je iz petih petelj, piše pa takole: slip 2 stiches to CN and hold in back, slip next stich to 2nd CN and hold in back, knit 2 from L needle, purl 1 from 2nd CN. knit 2 from 1st CN. Sklepam, da je CN pomožna pletilka.

Če je katera že delala kaj podobnega iz angleških strani, bi jo prosila za razlago.



Lijana

 

Knit: desna

Purl: leva

CN: je posebna pletilka kratka, za kite delat, verjetno ima pulover kitast vzorec

Tukaj je video, tudi, če ne razumeš, nič hudega si izklopiš zvok in gledaš

http://www.youtube.com/watch?v=woLWbd74zxo

Lila Roza

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

24. dec 2013 9:11

Lila Roza, hvala za odgovor. Tele pomožne pletilke bo imel Hofer konec leta v prodaji in si jih bom nabavila. Včasih smo za  pomožno pletilko uporabili kar tisto kratko za plesti nogavice.

Video sem pogledala, pa mi kaj dosti ne pomaga, ker kite drugače  znam delat, čeprav je res, da že skoraj trideset let nisem pletla.

Kolikor razumem, se najprej dve petlji prenese na pomožno pletilko, tako, da nit teče zadaj, nato še eno petljo preneseš na drugo pomožno pletilko, potem mi pa zmanjka.

Upam na vašo pomoč, da sprobam vzorec.

 

 

 

Lijana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti