Pravo olivno olje!!!

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

23. sep 2009 11:20

Vsako neprečiščeno in nerafinirano olje na hladnem skristalizira, ker vsebuje rastlinske voske; večini kupljenih olj te voske odstranijo v zadnji fazi predelave, preden gre v steklenice, in jih (vsaj kolikor je meni znano) uporabijo pri izdelavi margarine.

Moycaa, jaz poznam enega blizu Marezig, par kilometrov stran, samo zdajle ne vem naslova na pamet; ima super olivno olje in že nekaj let kupujem pri njemu. Če slučajno pozabim sporočiti naslov, me proti koncu tedna malo opomni.

LP

Drejček

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

23. sep 2009 11:22

drejcek, hvala! Moycaa

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

9. feb 2010 13:20

Kakšne so pa letos cene olivnega olja. Rabila bi tistega pravega.... zima13

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

9. feb 2010 21:35

Če bo koga zanimalo, na mail sem nekoč dobila naslednje, vira žal ne poznam: Testi oljčnih olj Ocenjevalci so z naših trgovskih polic testirali 21 vzorcev, ki nosijo oznako ekstra deviško olivno olje in ugotovili naslednje zaporedje najboljših: 1. Vanja, proizvajalec Vanja Dujc, Slovenska Istra, 7,56 točke; 42 € za liter (naprodaj Vinakoper) 2. Ronkaldo, proizvajalec Miran Adamič, Slovenska Istra; 7,50 točke, 28 € za liter (naprodaj Vinakoper) 3. Rocchi, proizvajalec Rocchi Oleificio, Lucca, Italija, 7,16 točke, 4,60 € za liter (prodaja TUŠ) V reviji VIP zapišejo: »Zelo visoko (7,16 točke) se je uvrstilo olje Rocchi, italijanskega proizvajalca Rocchi oleificio, ki smo ga kupili v TUŠ-u za 4,60 €. Vsekakor dober, če ne kar najboljši nakup.« Isto ocenjevanje je pokazalo, da na deklaraciji zapisano ekstra deviško olivno olje nikakor ne velja za naslednja olivna olja (od nekoliko slabšega proti najslabšemu): - Erato – Organic, Italija (Mercator), 6,34 točke, 13,58 € za liter - Carapelli, Italija (Mercator) - SMS, Hrvaška (Mercator) - Monini, Italija (Interspar) - Mercator, polni GEA (Mercator) - Riviera Ligure, Italija (Mercator), cena za liter 27,49 €?! - Spar, Španija (Interspar) - Frantoio Larocca, Italija (Eurospin) 5,97 točke, 4,15 € za liter Ekstra deviško olivno olje mora biti po naši zakonodaju označeno z naslednjim besedilom: "olivno olje višje kategorije, pridobljeno neposredno iz oljk in zgolj z mehanskimi postopki hladnega stiskanja pri temperaturi manjši od 27 stopinj Celzija". Imeti mora nižje vrednosti kemijskih parametrov (kislinska stopnja, peroksidno število) senzorično mora biti visoko ocenjeno, izražati mora "sadežnost" in ne sme imeti zaznavnih senzoričnih napak. Po mnenju strokovnjakov so senzorične lastnosti odločilni kriterih za kakovost ekstra deviškega olivnega olja. Dokazuje pa tole ocenjevanje še nekaj. To, da blagovne znamke velikih trgovcev - v našem primeru je to "ekstra deviško olivno olje Mercator", ni enake kakovosti, kot izvirnik, kakor nam vseskozi tvezijo trgovci. Ekstra deviško olivno olje GEA je bilo ocenjeno s 6,72 točke, Mercatorjevo (polnjeno v GEA), pa s 6,17 in je bilo izločeno iz kategorije ekstra deviških olivnih olj. terakota

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

9. feb 2010 22:00

To so rezultati testa ZPS in so bili objavljeni v številki 6/2008. Je pa zanimivo, kako visoko se je uvrstilo najcenejše olje na testu.

Lijana

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

9. feb 2010 22:36

zima13 je napisal/a:
Kakšne so pa letos cene olivnega olja. Rabila bi tistega pravega.... zima13

po mojih informacijah od 11 do 18€

tulka

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

10. feb 2010 7:07

hvala za informacije zima13

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

10. feb 2010 8:35

tulka je napisal/a:

zima13 je napisal/a:
Kakšne so pa letos cene olivnega olja. Rabila bi tistega pravega.... zima13

po mojih informacijah od 11 do 18€

[hrosc-rdec] tulka
Hmmm? Bom šla pa kar pa Tuševega terakota

neika  

član od: 11.10.2004

sporočila: 169

13. feb 2010 20:16

strelka je napisal/a:
Uporabljam samo ekstra deviško olje, cena 10 € na liter, pridelovalka vsako leto dobi zlato oljčno vejico, lani tudi zlato medaljo. strelka

 

strelka, bi zaupala, kje je to?

neika

gajcek  

član od: 6.9.2006

sporočila: 33

9. feb 2011 16:09

Bom kar tule nadaljevala, da ne odpiram nove teme. Kaj naredite z oljem, v katerega so vložene olive, npr. v kozarcu ali konzervi? Nisem nikjer zasledila, najbrž je vsem logično, jaz pa ne vem , ne se mi smejat, hihhihi. Hvala, lp, gajcek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti