Mediji so krivi za anoreksijo in bulimijo med mladimi

anze09  

član od: 27.12.2007

sporočila: 8

10. jan 2008 15:04

Js pa misilim da je prva vrednota družina. Ter da družina postavlja temelje uspešnega človeka anze09

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. jan 2008 15:53

Anže, sicer mislim, da vem, kaj si hotel reči (če so odnosi v družini okej, potem se tudi problemi rešujejo in jih je na splošno manj - a si to mislil?), however, kot član debatnega kluba boš moral pa svoj stavek še malo opiliti in izboljšati v definiciji. Družina je skupnost, kjer se praviloma dogaja primarna socializacija posameznika (ko človek k svoji biološkosti dobiva tudi socialne navade in se uči socialnih obrazcev, plus v prvih letih življenja se strukuturira nezavedno in ko so konture nezavednega narejene, jih je vražje težko zbrisati). V takem kontekstu je družina okolje, v katerem je posameznik (skratka, posameznik je ZNOTRAJ nečesa). Družina kot vrednota - to je pa pogled z druge strani. To je pa, kako posameznik razvršča svoje preference, v smislu, kaj mu je pomembno (družina, prijatelji, kariera, ugled, zadovoljstvo, lepota....) in kaj je vredno njegove pozornosti in energije. Skratka pogled od ZUNAJ. Ker je čisto možno, da ima kakšen revež, ki se spopada s prehranjevalno težavo (ki so jo povzročili tudi neustrezni odnosi v njegovi primarni družini) družino za najvišjo vrednoto. In si misli, da on bi pa imel čisto drugačno družino (po možnosti idealno, kjer bi bilo vse lepo). Upam, da štekaš diferenco. Pri debatnem klubu je treba biti zelo natačen v definiranju, ker te v nasprotnem primeru nasprotna stran zelo fino sesuje. Dobro opravi. Vendelina jr.

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

10. jan 2008 16:09

Veri je napisal/a:
Zelo fajn je tako mislit, ampak kdor pozna kako tako deklico (ali celo več njih), bo vedel, da ni čisto tako. Mediji sicer gradijo podobo bolj suhe "popolne" ženske, vendar da padeš v pravo anoreksijo ali bulimijo, moraš imeti tudi sicer kake probleme. Če je tvoj otrok nesrečen, navadno niso krivi mediji, ampak tega večina staršev noče slišat. Veri
čisto se strinjam,in kar drži. anaeva

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

10. jan 2008 16:16

anze09 je napisal/a:
Js pa misilim da je prva vrednota družina. Ter da družina postavlja temelje uspešnega človeka anze09
družina je že res prva vrednota,vendar je zelo veliko uspešnih in urejenih ljudi,ki ne prihajajo iz družin,kot se naj bi družino predstavljalo in pa tudi njene vrednote,pa so ravno zaradi tega,da nebi ponovili napak svojih staršev zelo vredu in jim je življenje njihove družine prvo,vem iz prve roke.Je pa res da je veliko tudi v glavi,in tu pa moraš sam s sabo razčistiti,koliko imaš notri.Če je prazna je karkoli bolj težko,pa naj bodo to droge,alkohol,bulimija in pa lahko tudi cigareti.Če imaš v glavi toliko,da boš rekel,SEDAJ JE PA DOVOLJ,je vseeno iz kakšne družine izhajaš. anaeva

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

10. jan 2008 16:19

Vendelina jr. je napisal/a:
Anoreksija je ena izmed motenj v prehranjevanju in motnje imajo globok psihični izvor. Gre za globoko sovraštvo do samega sebe - tega pa medij sam ne more povzročiti. Sovraštvo do samega sebe praviloma nastane zaradi spleta zelo ponesrečenih odnosov v družini in ostalih skupnostih, v katerih se giba človek, praviloma mladostnik. Resda mediji favorizirajo vitkost, vendar, če bi mediji resda povzročali anoreksijo, potem bi jo povročali pri večini ljudi, ki sledijo medijem (jih berejo, gledajo), pa ni tako. Vendelina jr.
To sovraštvo do samega sebe se lahko razvije tudi s pomočjo medijev, npr. čisto nekaj banalnega: na TV (časopisu, reviji, banner-ju,...) vidiš popolno (obvezno retuširano) telo in, ko se doma pogledaš v ogledalo zagledaš vse kaj drugega, kot si videl v oglasu... Seveda, začneš se sekirat. Čeprav sam pri sebi veš, da je nemogoče, da bi pri svojih letih (ali pri katerihkoli letih) izgledal takole, pa vendarle. Spomniš se, kako je mož pogledal žensko telo s jumbo-plakata in ti postane hudo... Evo, si že na pragu anoreksije, bulimije in še česa. V zadnjem času se vse pogosto govori o rezanju samega sebe... Še na misel mi ne bi prišlo, da kaj takega sploh obstaja (sem gledala pred tem en Ameriški film o tej temi in sem tudi mislila, da lahko kaj takega počne samo psihično motena oseba) in zadnjič sem, mislim da v oddaji Preverjeno, zasledila, da to počnejo čisto običajne najstnice in stavim roko v ogenj, da se je po tem prispevku število teh, ki to počnejo, sigurno vsaj malo povečalo. Za moje pojme je medij velik razglaševalec, ki promovira marsikatere neumnosti, ki človeku ne bi padla na pamet, v kolikor ne bi videl, da to nekdo že počne. In mediji to počnejo samo zato, da bi bil bolj gledan, kot konkurenca in zaradi takih prispevkov, naraste število problemov in medij se trka po prsih, kako so oni pa to napovedali že pred 2 letoma... Logično, saj so problem obesili na veliki zvon, ki se daleč sliši. Krog je sklenjen.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

10. jan 2008 18:17

Silva, da se otrok reže, ni treba v Ameriko, sin naših dobrih znancev, na pogled povsem običajen dečko, priden, je to počel. Ampak so starši hitro ukrepali, na srečo še ni bilo prepozno, in skupaj s strokovnjaki jim je uspelo, da se je sin izkopal iz tegob. So spoznali nekatere svoje napake, med terapijo so se zmogli odkrito pogovoriti o pričakovanjih, napakah, pogledih na medsebojne odnose in še čem. Njim je uspelo, ker so temelji vendarle bili zdravi, nekaterim morda ne bi.

 

Glede medijev bi pa rekla: niso edini krivec za tovrstna dogajanja, gotovo pa jih potencirajo pri tistih, ki so k nečemu nagnjeni. In družina oziroma socialno okolje je potem tista točka, ki na koncu prispeva k rešitvi, takšni ali drugačni.

 

Mamamia

mamamia

anze09  

član od: 27.12.2007

sporočila: 8

18. jan 2008 16:13

zadovoljen sem z vašimi argumenti a bi vas prosil da se omejite na argumente 3 ZA IN 3 PROTI, saj imam nekaj težav z iskanjem argumentov anze09

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

18. jan 2008 17:18

Anže, med ponujenim se boš, po moje, moral odločiti sam, samo tako boš lahko dobro debatiral. rimljanka - zasebno mnenje

anze09  

član od: 27.12.2007

sporočila: 8

24. jan 2008 19:02

Najlepše se vam zahvaljujem za vaša mnenje na to temo, ki mi je izdatno pomagal apri sestavljanju argumentov. Sedaj je treba še dobro nastopiti na debati,ki bo v soboto v Sv.Juriju ob Ščavnici .Upam da se tudi ob naslednji debati lahko obrnil na vas Najlepša hvala!!!!!!!!!!!!!!!! Anže P.S SREČNO IN ZDRAVJA POLNO LETO 2008 anze09

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti