Davčne olajšave

Čeprav ni gospodinjska tema, se zelo tiče gospodinj in gospodarjenja:

Ali je res, da ne gre več v davčno olajšavo nakup knjig in podobno?

Mislim glede fizičnih oseb – nas smrtnikov.

Kaj se šteje sedaj v davčno olajšavo?

Ali se da še kaj narediti in postoriti, da bomo plačali manj dohodnine?

To make a long story shorter: Država je izbirala med a) da našteje en kup možnosti za olajšave in potem državljani zbirajo račune takih nakupov, jih seštejejo in si s tem znižajo osnovo za plačilo dohodnine b) da ne navede nobene olajšave, temveč izračuna eno povprečje in to povprečje odšteje od davčne osnove, naredi nove davčne razrede in državljanu sama izračuna, koliko dohodnine bo moral plačati, ga o tem obvestit s pošto, državljan to podpiše in stvar ima funkcijo odločbe o odmeri. Zbiranje olajšav in računov in te stvari - to pa je državljanom prihranjeno Država je lani izbrala opcijo b. Vendelina jr.
Nov zakon o dohodnini je kot edino davčno olajšavo za doseganje nižje osnove za odmero dohodnine ohranil prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje. (povzeto iz NLB klik). Za davčno olajšavo se torej šteje samo to, če sam vplačaš (ne tvoj delodajalec) znesek za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje. Nič drugega! jakička

Meni je pa to kar všeč, da ni več treba zbirati in hraniti računov.

Lijana
Olajšav ni več razen dodatnega pokojninskega zavarovanja, ki ga plačaš sam. Zvišala pa se je splošna olajšava.

darjuška je napisal/a:
Olajšav ni več razen dodatnega pokojninskega zavarovanja, ki ga plačaš sam. Zvišala pa se je splošna olajšava.

 

Ni čisto tako. Olajšava za vzdrževane družinske člane še tudi ni ukinjena.

 

Davor

Se oproščam za neprimerno interpretiranje pojma olajšave. Jasno, da ostanejo vzdrževani člani. Pri ostalih olajšavah pa sem mislila na tiste, ki smo jih izpolnjevali na eni celi strani davčne napovedi in zbirali račune :))).
Mene pa zanima ali lahko uveljaljam kot vzdrževanega družinskega člana mamo, ki ima okoli 2000 EUR dohodkov (državna- socialna pokojnina+katasterski dohodek) in živi z mano v skupnem gospodinjstvu. Prejšnja leta sem jo dodala šele v olajšavo, prej pa jo nisem upala dati za olajšavo. lipa1
Če še mogoče kdo ni seznanjen v zvezi z dohodnino še naslednje: Zavezance za dohodnino, ki med letom niso uveljavljali posebne olajšave za vzdrževane družinske člane in zavezance, ki so olajšavo med letom uveljavljali, pa želijo te podatke spremeniti (zakonca ali partnerja med sabo), poziva Davčna uprava, da naj do 31.01.2008 oddajo vlogo za uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane. V temu primeru bo odmera enostavnejša in hitra. (več si preberite na spletni strani strani davčnega urada RS http://www.durs.gov.si/ kjer lahko dobite tudi obrazec). V letu 2008 zavezanci več ne vlagajo davčnih napovedi, zato je potrebno vzdrževane družinske člane prijaviti prej, ker bo Davčni urad odločbe sam pošiljal na podlagi prijave podatkov delodajalcev-izplačevalcev dohodkov zaposlenih. (posebne olajšave za nakupe ni več, le donacije, če jih mislite komu dati, lahko še sporočite na Davčno upravo do 31.12.2007). Tudi o donacijah si lahko več preberete na zgoraj že omenjenem spletnem naslovu. Lep pozdrav, M. gadyyss
Gornje - moje prvo vprašanje sem postavila malo prezgodaj: nekaj ur kasneje so vsi mediji čivkali, kako bo po novem z dohodninsko napovedjo in olajšavami. Je že tako, da je radovednost hitrejša od državnih organov in novinarjev.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecjohana
MOJ vrtrimljanka
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti