Recept za polnozrnati kruh

katarinapust  

član od: 4.12.2007

sporočila: 1

tema odprta - 4. dec 2007 16:26 | ogledi: 4.577 | odgovori: 11

živjo. za rojstni dan sem dobila avtomat za peko kruha. sedaj malo prizkušam kruhek... zelo dobrodošli bi mi bili kaki recepti za pripravo kruha (polnozrnati, s sadjem ...). zahvaljujem se vam za pomoč.

Katarina

katarinapust

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. dec 2007 16:35

Sama lahko začneš eksperimentirat po navodilih, ki so bila priložena kruhomatu, v kombinaciji z navodili z vrečke z moko. Dobijo se že pripravljene mešanice za različne vrste kruhov, tudi temnih in polnozrantih, pa z raznimi semeni. Tudi sama sem začela tako, potem ko sem se naučila s pripravljenimi mešanicami, sem se lotila lastnih receptov.

 

Pa saj je podobno: osnovno pravilo je 3,5 dl vode in žlica olja na pol kg moke, jaz dam na to količino vrečko suhega kvasa, žličko soli, po vrhu moke pa potresem bučnice, sončnična semena,s ezam ali kar imam pri roki. Vključim basic program in aparat opdrem, ko je kruh pečen.

Le ko delam koruznega, dam eno tretjino koruzne moke in dve tretjini bele, pa pol vode in pol mleka,  žlico ali dve koruznega zdroba dam v moko, ostalo kot običajno: sol, maslo, včasih dodam sesekljane bučnice, včasih pa nobenega zrnatega dodatka.

 

Sicer pa je tu veliko večjih mojstric kruhopeke kot sem jaz, ampak tele osnove ti morda na začetku pomagajo, dokler ne obvladaš naprave.

 

Veliko uspeha ti želim, Mamamia

mamamia

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

7. dec 2007 12:31

Polnozrnat kruh že več let pečem po naslednjem receptu: navadni jogurt (vzamem trdega od Ljubljanskih mlekarn - včasih je bil od Mariborskih mlekarn), 220 ml vode, malo soli in sladkorja, lahko dodaš malo olja, ni pa nujno, 500 g polnozrnate pšenične moke, 3/4 vrečke kvasa. Sestavine dodajaš po navedenem vrstnem redu. Ko sem imela še Clatronica, sem pekla na programu 1 (normal), ki je trajal 2 uri in 53 minut, sedaj pa imam Moulinex in pečem na programu, ki traja 2 uri in 17 minut. Ogromno je odvisno od moke in tudi od kruhomata. Dolgo sem kupovala moko v bližnjem mlinu, potem pa sem začela opažati, da kruh ni več tako lep. Na sredini je upadel, bolj se je drobil. Ko sem moko kupila drugje, se je stanje izboljšalo. Bila pa sem izredno presenečena tudi ob nabavi novega aparata, ker je razlika med posameznimi velika in po istem receptu dobiš različne rezultate. Veliko veselja pri peki ajetam

katarinapust  

član od: 4.12.2007

sporočila: 1

7. dec 2007 16:22

živjo. hvala obema za nasvet. trenutno čakam, kaj se bo speklo po tvojem receptu mamamia... jutri pride na vrsto se recept od ajetam ... bom videla, kako mi bo uspelo. lep pozdrav, katarinapust

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

7. dec 2007 19:53

Jaz pečem nekako tašnega:

4 dl vode, 2 žlici olivnega olja, žlička soli in žlička sladkorja, 17 dag ostre moke, 3 dag ovsenih ali pšeničnih  kosmičev, 7 dag pirine moke, 7 dag ržene moke, 10 dag ponozrnate moke, 11 dag moke tip 850, suh kvas. Če je moka presuha, je treba dodat še malo vode. 

marelica

-adry-  

član od: 3.10.2005

sporočila: 31

9. dec 2007 19:05

Ojla! No jaz zelo obožujem polnozrnati kruh s semeni. A ima katera recept za pripravo le tega ampak v modelčkih za muffine??? Hvala -adry-

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

10. dec 2007 7:18

Punce kruh je kruh.Ne glede na to ali hočete belega, rumenega, črnega, polno ali praznozrnatega je recept vedno enak.Vedno gre vanj enako kvasa, enako soli in približno enako vode.Menjava moke bijstveno ne vpliva na končno podobo kruha, okusi so pa res različni.Paziti je potrebno le na to, da moke, ki nimajo dovolj lepka (koruzna, ajdova, ržena) kombinirate z pšenično moko.Razni dodatki, ki izboljšajo kruh se vmešajo v testo in njih je potrebno upoštevat ali pa tudi ne.V primeru, da dodate cel jogurt je treba dati 2 deci vode manj, če dodate jajca tudi malo zmanjšati količino vode ali mleka, dodatek krompirja ne potrebuje korekcije količine vode, za nekaj žlic semen ali sladkorja pa recepta ni potrebno prilagajati.Krušno testo lahko pečemo na pekaču, v modelčkih za torto, šarkelj, mufine... ali celo v cvetličnih teglih, ki naj po možnosti ne bodo plastični. Utopija je pričakovati, dokler se ne izverzirate, da bo kruh vedno uspel. Včasih gre pač kaj narobe in zaradi štruce kruha ali nekaj žemelj nas ne bo vzel. Dober kruh se da narediti tudi iz že pripravljenih krušnih mešanic, ne zasluži pa imena domač. Pri vseh silnih receptih za tak in drugačen kruh pa je teba malo upoštevati tudi to, da vsak c.... svojga konja hvali. Zato je treba poizkušat in ustvariti lasten recept, ki vam najbolj ugaja. ati zlati

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

10. dec 2007 9:18

ati zlati, odlicen recept! iskreno slepakura

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

10. dec 2007 11:43

Polnozrnat kruh je sam po sebi rahe edino iz pirine moke. Dober pride tudi iz pšenične polnozrnate moke z dodatkom vsaj1/3 polbele moke. Z dodatkom jogurta,kefirja,pinjenca ali kislega mleka ga precej zrahljate. Namesto vode lahko uporabite mineralno z mehurčki. Tudi nekaj limoninega soka deluje rahljalno.Samo iz pšenične moke brez naštetih dodatkov pride zelo zbit.

Tu je še moj recept

http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=4749

Uspešno peko želim

Aki

vanilija76  

član od: 29.9.2007

sporočila: 415

10. dec 2007 14:09

Katarinapust,lahko pa poskusiš tudi z že pripravljeno mešanico moke za kruh,ki jo kupiš v Hoferju ali Lidlu. Nam je tudi ta kruh odličen. Lep sončen dan,ki naj bo vsak dan nasmejan! Vanilija76

-adry-  

član od: 3.10.2005

sporočila: 31

10. dec 2007 16:06

ati zlati imaš prav =). Samo mene zanima če more biti testo kot testo ali bolj tekoče kot pri peki drugih muffinov. :) -adry-

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti