Pomoč pri peki

Lotti  

član od: 13.10.2006

sporočila: 343

tema odprta - 29. nov 2007 19:41 | ogledi: 2.640 | odgovori: 14

Mama ima to srečo, da se bo konec decembra upokojila. Pred mano je tako izziv napeči peciva takega in drugačnega in sicer za približno 120 - 130 ljudi. Ker me je malce strah tega projekta, vas prosim za pomoč in sicer nek plan kako naj se lotim peke, predvsem pa bi rada, da mi svetujete koliko vrst peciva in kako naj jih skombiniram. Saj receptov vem, da je na kulinariki ogromno in ravno to me bega, ker imam sprintanih že ogromno, kaj pa skupaj paše pa ne vem.

Hvala za vsak odgovor in pa držite pesti zame, da mi bo uspelo.

Lotti

ElaS  

član od: 3.10.2007

sporočila: 56

29. nov 2007 20:25

Joj, prav nič ti ne zavidam. Za 130 ljudi???? Če je to 10 dag na osebo, boš morala speči najmanj 13 kg. Jaz bi na tvojem mestu malo pogoljufala in šla v pekarno, ter kupila piškote (ali pa vsaj večino)., nekaj malega pa spekla :) Menda to ni tako drago. Vsaj tisti ki se poslužujejo pekarne Rogljiček v Kozjem. Lp, ps: mogoče nisem bila bila najbolj v pomoč, ali pač? ElaS

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. nov 2007 20:40

No, če spečeš 2 ali 3 variante peciva, ki ga zliješ (namažeš) na pekač, pečenega pa narežeš, boš takoj imela veliko peciva. Meni se v te namene obnese (pa tusi sicer) domači prijatelj: 5 do 6 jajc, 25 dag sladkorja, 45 dag moke, 10 dag rozin, 10 dag grobo narezanih orehov. Običajno dodam manj kot 1/4 pecilnega praška. Na namaščen pekač namažeš testo, spečeš bledorumeno, robovi pa so že temnejše rjavi (35 do 40 min., 170st.C), še vroče narežeš na palčke in razmešeč na dva pekača, potisneš v še vročo pečico, ki jo pustiš za prst odprto, da se koščki posušijo. To pecivo bo počakalo v zaprti škatli vsaj 14 dni.

Počakajo tudi londonske rezine:

http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=1736

Če kak dan pred dogodkom spečeš če čokoladni biskvit (v pekaču od pečice), ga prerežeš in namažeš eno polovico z marmelado, drugo s kislo smetano), ju stisneš in narežeš na rezine, imaš že precej peciva.

Podobno lahko narediš še z običajnim testom, samo namažeš s kakšno drugo kremo ali kar z nutelo.

Dobra in enostavno narejena je :

http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=2785

narežeš na kocke in daš v papirčke za mafine, poišči manjše, se jih dobi.

No, ker bo pred novim letom, dodaj še spekulase, najbolj hitro je narejena varianta, ko pečeno testo kar nalomiš (Speculaasbrokken) - recepta kopirana z enega foruma tule, napisala ju je Nena-morje:

Recept št. 1 za speculaasbrokken (nalomljeni speculaasi)-500 gr Sestavine: 185 gr namenske moke (tiste s pecilnim praškom) 85 gr temnorjavega sladkorja 10 gr speculaas dišav sol 120 gr surovega masla, narezanega na koščke 35 gr olupljenih mandeljnov 1 majhno stepeno jajce Priprava: Presejte moko na delovno površino, naredite v sredini jamico.Dodajte sladkor,speculaas dišave, sol in maslo ter s prsti zdrobite med moko. Na hitro pregnetite v voljno maso. Testo zavijte v prozorno folijo in dajte za 30 minut v hladilnik. Pečico segrejte na 175 stopinj C. Razvaljajte testo na cca 7 mm debelo in ga položite na pekač. Z vilico ga večkrat prebodite. Okrasite z mandeljni in premažite s stepenim jajcem. Pecite v sredini pečice cca 20-25 minut, da porjavi.Pustite, da se ohladi, ohlajeno nalomite na koščke. Recept št. 2 za speculasbrokken Sestavine: 200 gr namenske moke (moka s pecilnim!) 125 gr rjavega sladkorja 2 čajni žlički dišav za speculaas noževa konica soli 150 gr hladnega masla 1 jedilna žlica mleka Dobro premešamo moko s sladkorjem, začimbami in soljo.Maslo narežemo na koščke in jih s pomočjo dveh nožev na drobno režemo v maso in na hitro mesimo.Roke imejmo čim bolj hladne!Na koncu dodamo še mleko in vse skupaj zamesimo v gladko maso.Testo zavijemo v prozorno folijo in ga pustimo v hladilniku 24 ur. Pečico segrejemo na 175 stopinj. Testo razvaljamo v pravokotnik debeline 1 cm, ga damo v pekač na peki papir in pečemo približno 30 minut. Pečeno ohladimo na mrežici, ohlajeno nalomimo na večje koščke. Dobimo cca 500 gr keksov.

 

Naj bo zaenkrat dovolj. Če ti je premalo, lahko še kaj dodam.

rimljanka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. nov 2007 20:44

Upokojitev ni stvar sreče, potrebni so določeni pogoji, če jih izpolnjuješ, se upokojiš, ampak pustimo to. Tvoj problem rešuj logično, recimo razmišljaj nekako tako ( premal je podatkov, kako bojo postreženi, v službi........, kaj bo še zraven, a bo tudi slani prigrizek ): recimo 130 ljudi, vsak naj zaužije po pet kosov peciva ( odvisno od drugih okoliščin ), torej rabiš recimo, za lepo postrežbo pet vrst peciva, pa za bogato, recimo sedem, osem, torej od vsake vrste po cca 130 kosov. Če računaš da na pekač od pečice gre cca 30 - 40 kom drobnega peciva............. tako lahko oceniš koliko je to dela. Zberi tako pecivo, ki je še boljše če mal stoji, tako da lahko večino dela opraviš, recimo en teden vnaprej ( lahko delaš kakšne navadne piškote, brizgano pecivo, kombiniraj s , recimo dve sorte kokosovih...................Za dan ali dva pred postrežbo pusti, recimo le eno vrsto fineg peciva na osnovi biskvita. Po moje je prav če nekako tako razmišljaš.

 

ežoj

Lotti  

član od: 13.10.2006

sporočila: 343

29. nov 2007 20:52

Teh 130 ljudi bo postreženih v službi in gre se samo za pogostitev s pecivom, kavo in pijačo - no eno od vrst peciva bodo tudi slaniki, kar pa ne smatram za slan prigrizek... Hvala pa za informacije, ki jih goltam in jih z veseljem še pričakujem. Lotti

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

29. nov 2007 21:05

Lotti, mi smo tudi imeli nekaj podobnega v službi s podobnim številom ljudi in ti povem, da je šla najbolje gibanica, potica, baklava in pa torta nutella, ne pa drobni keksi, s katerim so se ženske namatrale. Je relativno hitro narejeno, se hitro nareže in je dobro (večinoma vsi imajo to radi), dobiš recimo en kos in si hitro sit...Ne se preveč namučit, res...Gibanico in baklavo naložiš skupaj dva dni prej in ti vzame največ eno urco, isti dan zvečer zamesiš in "nafilaš" še nočno potico, naslednji dan, toraj dan pred dogodkom, pa lahko tudi popoldan po službi, vse samo spečeš, torte ti pa morda sploh ni treba. Sicer sem jo jaz delala, vendar sem zaradi časovne stiske kupila čokoladne oblate za torto, ki jih ponavadi ne, jih navlažila s sokom, kremo pa naredila od torte nutella in malo okrasila...kakšno rožico iz marcipana, pa bodo imeli vse v super spominu. upam, da sem ti kaj pomagala katka Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 29. nov 2007 21:44:02

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

29. nov 2007 21:15

Se strinjam s Katko Lopatko, naša upokojitvena zabava ta teden je najboljši dokaz, da gre v promet kosovno pecivo in minjon verzije vsega dobrega. Piškotov sploh bilo ni. Ja, potica gre pa zmeraj, a ne? Loni Makaroni

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

29. nov 2007 23:43

Za ljudi, ki radi jedo polnozrnate sladice, ti predlagam malinove polnozrnate zalogajčke  http://kulinarika.net/recept.asp?ID=10150  . So zelo dobri, oziroma kar odlični in primerni tudi za ljudi , ki ne jedo jajc. Aki

 

Se razume poleg ostalega kar so ti že predlagali.

Sporočilo je spremenil(a) aki dne 29. nov 2007 23:44:33

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

30. nov 2007 7:28

Tudi tole naj ne manjka:

http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=6460   Da te ne bo zavedlo, pri malinovih zalogajčkih. Lahko uporabiš katerokoli marmelado

kobra 1

Sem popravila, da bo link deloval.

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 30. nov 2007 07:41:31

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti