A bomo letos kaj pekli?

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

17. dec 2007 19:39

No, pa še jaz malo o svoji peki. :) Spekla sem že: - božično pecivo http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=660 - domačega prijatelja http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=6444 - medenjake (ki jih zares priporočam) http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=6043 - "vanil kifle" - cimetove zvezdice iz priloge neke margarine - grške zvezdice iz knjižice prav tako neke določene margarine, heh. Spekla pa bom še: - linške piškote - breskvice V razredu že vsi trdijo, da sem zmešana. Ne vejo pa, da je polovica piškotov namenjena tudi njim. :) (Če se slučajno komu svita, kdo sem - pssst!) Zdi se mi kar fina kombinacija, no. LP Muffsy

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

17. dec 2007 20:47

Jaz po obisku Goljatovih tečajev delam kvašeno testo samo s solno kvasno emulzijo. Kratek postopek priprave sem opisala pri http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=10475 . Lahko daš samo 1 dcl vode in 1 dag soli in 6-7 g kvasa. Testo je zelo voljno in se lepo valja. V nedeljo je moja mama prvič po 20 letih delala krofe - v sredo je bila z mano na tečaju kvašenih peciv pri Goljatu - in zraven je skoraj vriskala, ker so se ji naredili pravi lepotci - tako po obliki kot tudi okusu.

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

17. dec 2007 21:41

darjuška prosim napiši ali je ta solno kvasna emulzija(1 dcl vode,1dag soli, 6-7g kvasa) za npr. potico iz 1 kg moke ali 1/2 kg moke? Bi rada probala. Hvala! buča Sporočilo je spremenil(a) buča dne 17. dec 2007 21:41:55

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

17. dec 2007 21:44

KVASNO-SOLNA EMULZIJA To je najnovejši postopek za izdelavo nekoliko mehkejših kvašenih test. Kvas s soljo in tekočino razmešamo in pustimo čez noč na sobni temperaturi okoli 16ºC, ne sme pa presegati 20ºC (optimalni pogoji). Emulzija naj počiva na hladnem najmanj 5 ur, običajno pa jo pustimo 24 do 48 ur. Za 1 kg kruha potrebujemo: 2 dl hladne vode 16ºC, 4 dag kvasa, 2 dag soli. Čeprav kvasovke odmrejo, pa encimi ostanejo aktivni in se moč vzhajanja ne zmanjša. Zmanjša se celo čas vzhajanja, kruh pridobi enakomerno luknjičavost, rahlost in ostaja dalj časa svež. drugače pa več na: http://katka-lopatka.moj-album.com/album/1 katka Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 17. dec 2007 21:45:11

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

17. dec 2007 22:19

Za izdelavo kruha je solno kvasna emulzija kot je napisala Katka lopatka. Za izdelavo potic pa sem ga na zadnjem tečaju vprašala in je rekel, da solno kvasno emulzijo lahko naredimo takole: - 2 dcl hladne vode + 1-2 dag soli + 6-8 dag kvasa - tedaj pri izdelavi testa uporabljaš namesto mleka mleko v prahu ali smetano (ker gre 2 dcl vode že v emulzijo) ali pa - 1 dcl hladne vode + 1-2 dag soli + 6-8 dag kvasa - tedaj pri izdelavi testa lahko uporabljaš mleko Potek priprave poglej na zgornjem linku ali v albumu od katke opatke. Poiskusi, kajti uspeh je zagotovljen. Pa še precej hitreje je vseskupaj narejeno. Mama je za izdelavo krofov porabila od vzhajanja do končnega cvrtja porabila le slabi dve uri.

mestnac2  

član od: 22.11.2005

sporočila: 129

18. dec 2007 7:41

Dobro jutro vsem! Imam kar nekaj receptov za medenjake, pa sem pozabila po katerem receptu sem delala lani iz kulinarike. Prosim za nasvet kateri recept po vaših izkušnjah naj uporabim. Za medenjake rada uporabljam med in manj sladkorja, nimamo radi, da so pretrdi. Vem tudi, da sem dodala orehe. Hvala in lep dan vsem! mestnac2

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

18. dec 2007 15:20

Moj recept je sila podoben tistemu, ki ga je tečajnicam zaupal mojster Goljat. Fino mehki in okusni so.Jaz dodam 1/4 ržene moke, ki je Goljat ne omenja. ati zlati

mestnac2  

član od: 22.11.2005

sporočila: 129

19. dec 2007 7:52

Hvala za recept. Ali lahko recimo 15 dag moke zamenjam s orehi? mestnac2

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

19. dec 2007 15:01

Ker so orehi bolj mastni od moke razmerje ni enako. Po moje lahko dodaš tako količino orehov ne da bi spreminjala količino moke, ali pa slednje odvzameš 5 dkg. ati zlati

Ninja24  

član od: 31.3.2007

sporočila: 2692

19. dec 2007 16:57

Takole, ravnokar zaključila maratonsko peko prve praznične serije, od sobote do danes sem napekla: -čokoladne huzarske krapke, -polnjene medenjake, -krompirjeve kruhke, -makove zvezdice, -bounty, -arašidove kocke, -janeževe kekse, -čokorančime, -zvezdice z marcipanom, -vulkančke, -polžke s kokosom, -taščine jezike, -čokoladno-mandljeve ploščice, -kekse s čokoladnim polnjenjem, -pomarančne zvezdice, -kekse z ingverjem in lešniki, -kapučino rogljičke, -metine venčke..... mislim, da je to to, za vikend pa spet med sklede in valjarje, še ena serija čokorančimov, makovih zvezdic in maslenih brizganih keksov, pa še kaj, če bo kaj sestavin viška. Ninja24 Sporočilo je spremenil(a) Ninja24 dne 19. dec 2007 18:49:43

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?terezija
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti