Barique

neznan uporabnik

tema odprta - 2. jul 2002 21:44 | ogledi: 7.308 | odgovori: 17

Upam da sem prav napisal....

Pa k vprašanju. Doma še imam eno buteljko bariqua Hvarski plavac iz kleti Plenković, letnik 1996. Eno sem pred časom že odprl in smo jo z užitkom popili, vendar me sedaj zanima, predno se lotimo še druge koliko časa se mora to vino prej zračiti, da razvije polni okus?

Hvala!!

Stane

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

3. jul 2002 17:46

Pozdravljeni Kot veste se vina barique pripravljajo na poseben način. Gre za zorenje vina brez pretakanja v novih od znotrj sežganih sodih. Danes "barikirajo" tudi bela vina, vendar so srdeča bolj primerna. Taka vina iz soda dobijo priokus fenolov, pektinov ... ki se zelo lepo zaokrožijo z ostalimi snovmi v vinu in jim dajo poseben okus. V času zorenja brez pretakanja se po navadi v steklenici nabere vsedlina, zato vina prezračimo oz. "dekantiramo". Gre za postopek odvajanja vsedline s pomočjo sveče in "karafe" (prozorne steklenice v obliki hruške). Dovolj bo če vino dekantirate v karafo 30 - 40 minut prej in vino nekaj krat "razlijete" po obodu karafe. Če karafe nimate vam predlagam da, steklenico odprete cca. 4 (štiri) ure prej, vendar pazljivo: STEKLENICE NE OBRAČAJTE IN NE STEPAJTE!! Želim vam popoln užitek! lp. krešimir

matevz704  

član od: 2.6.2003

sporočila: 15

2. jun 2003 17:44

Janez Šekoranja je razvil in patentiral poseben dekanter, ki se od navadnega loči po livčku v spodnjem delu. Baje preverjeno odzrači vsako vino v največ 20 minutah. lp, matevž matevz704

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

2. jun 2003 22:32

Patent g. Šekoranje bi rad videl,doživel, najraje pa preizkusil.Kakšen je "navadni dekanter" ? O oblikah se da pogpvorit. Kaj za vino pomeni čas 20 minut? Zelo bom vesel več informacij na teh straneh ali na osebnem e-mailu! lp. krešimir

bbgg  

član od: 6.1.2003

sporočila: 24

3. jun 2003 14:49

"Gre za postopek odvajanja vsedline s pomočjo sveče in "karafe" (prozorne steklenice v obliki hruške)." Kaj je funkcija sveče in kako jo je potrebno uporabiti borut godec

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

4. jun 2003 14:15

bbgg Ko ze omenjas ,postopek odvajanja vsedline v vinski steklenici, s pomocjo svece in karafe in nenadoma sprasujes o funkciji svece, ne razumem cemu to vprasanje? Sveca se uporablja zaradi dobre atmosfere v prostoru, kjer se steklenica vina dekantira. Lahko bi uporabil tudi drug vir svetlobe. Vazno je, da je svetloba za vratom steklenice in tako pravocasno opazis, ko pretakas vino v karafo, ter se vsedlina pribliza vratu steklenice. Tako lahko pravocasno prenehas z dekantiranjem. Kresimir bi lahko opisal kako in kaj je s tem in z ,odzracevanjem, vina? Lep pozdrav vsem! Henri

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

4. jun 2003 22:41

Pozdravljeni bbgg Glede vparšanja in funkcije sveče, je zdaj (po g. Henriju) vse jasno. V grobem sem že prej nekaj povedal o barikih. Pri uporabi teh pripomočkov bodite pozorni na dišeče sveče in na žvepleni vonj pri prižiganju vžigalice (vino ali roke naj se ga ne prevzamejo). Kot rečeno, vino je bilo v stkl. kar nekaj časa brez pretoka zato ga prezračimo. Funkcija zraka je v kisiku z katerim vinu dovolimo da se odpre. V bistvu gre za nove kemične procese ki nastajajo z kisikom. Vino dobi na barvi, izgubi se vonj zatohlosti. Smole, tanini, alkohol se začnejo z prisotnostjo kisika oblikovati v razmerje ki je značilno za barike. Vino poleg svoje osnovne značilnosti pridobi priokus po ožganem lesu, skorji kruha, karameli ... Z segrevanjem na sobno temperaturo pa se težje topne smole segrejejo in se začnejo sproščati njihovi eteri kar še bolj obogati vonj, okus ... Da pa ni vsak barik barik, je odvisno od sorte vina, kvalitete in vrste lesa iz katerega je izdelan sod, čas ležanja... V prvi številki revije "vino" je zelo obširno opisan ta postopek (kmalu ga povzamem) lp. krešimir

matevz704  

član od: 2.6.2003

sporočila: 15

6. jun 2003 10:27

Krešimir, sicer sem glede vin precejšen laik, pa vendar - baje da je čas 20 minut za odzračenje izredno hitro. Dekanter ali karafa je, tako kot je bilo to že omenjeno, prozorna steklenica v obliki hruške. Patent g. Šekoranje se razlikuje po livčku na spodnjem delu karafe. Za več informacij se bo najbrž najbolje obrniti kar neposredno na g. Šekoranjo, podatke najdeš na internetu, drugače so pa večjidel leta dosegljivi v njihovem vinogradu v okolici Bizeljskega. lp, matevž matevz704

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

6. jun 2003 23:02

Matevž, ker mi internet ne gre glih od miške, prosim za točen link ali naslov ali ... hvala lp krešimir

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

13. jun 2003 20:26

Odprl sem spletno stran, katero je svetoval matevz Nekako ne najdem in-direktne zveze s patentom g. Sekoranje, ker je vse promocija Bizeljskega in med drugim tudi njegove (Sekoranja) gostilne. Ob priliki pa se bom vseeno tam ustavil in ... o temu bom KulSlovcem porocal Lep pozdrav vsem! Henri Sporočilo je spremenil(a) Henri dne 13. jun 2003 20:26:25

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti