Recepti - ponavljanje - kvaliteta

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. okt 2007 9:32

Kaj misliš Jade Da ne boste iskali, ga ni več. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

4. okt 2007 9:49

Receptov je v bazi toliko,da je njihovo prepletanje in "ponavljanje" nujno in res nima smisla dodajat še novih.Izjema je kak res nov-izviren recept,ne pa samo malenkostno spremenjene količine.Iz tega razloga ne objavljam receptov,saj so enaki ali zelo podobni že zapisani.Tudi poimenovanje jedi,za katere v dobri volji kdo prispeva recept je včasih kar po domače.Glede na "tisoč" avtorjev,od katerih vsak goji svoj način poimenovanja in razvrščanja receptov nujno privede do občasne "zmede" ali nesoglasij.Baklava,ki je povod te teme bi morda res zaslužila malo drugačno ime,je pa vsekakor neprimerno boljši prispevek kulinariki,kot ponavljajoče različice receptov.Mislim,da bi avtorica ob primernih sugestijah in zmernejših kritikah "popravila" ime receptu in stvar bi bila urejena,tako pa se že cel teden odvija neko natolcevanje...Glede bolj in manj cenjenih pa ne bom izgubljal besed.Ustava nam daje pravico do enakopravnosti,pa jo sami prvi teptamo ob vseh prilikah.To,da je mnenje bolj "cenjenih" vodilo in smernica razmišljanja je absurd.Kdo bo pa potem še sploh razmišljal s svojo glavo,če je že v naprej vse določeno.Ko sem ravno pri besedi bi opozoril še na eno stvar. Ocenjevanje receptov. Recept naj oceni samo tisti,ki ga je v praksi sam uporabil ter se strogo držal recepta.Včeraj sem pekel torto,ki nikakor ne zasluži visoke ocene,kaj šele 4,9 povprečja.Zavedam se,da so okusi različni,vendar za "prazno" testo brez neke pretirano fine teksture in okusa in smetanovo kremo,ter nekaj žlic sladkorja in vode ne more biti ocena 5 in to od skoraj 150ih kulinarikov. A ste do včeraj samo kruh jedli. ati zlati

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

4. okt 2007 10:25

ati zlati je napisal/a:
...Baklava,ki je povod te teme bi morda res zaslužila malo drugačno ime,... ati zlati
Tudi jaz se strinjam, vendar se je pred kratkim zgodilo, da je nekdo namerno in zelo očitno kopiral torte iz drugih kulinaričnih strani, zraven pa pisal, da jih je sam naredil. Pozivalo se je, naj se to razkrije le preko zs in ne javno na forumu, da ne bo kdo užaljen in prizadet. Torej, zakaj pa nekdo, ki napiše pomankljivo ime sladice, mora doživeti tak hladen tuš kar pri mnenjih pri njegovem receptu? Pa zagotovo svoji sladici doma res tako reče. Verjetno bi se tudi to dalo urediti preko zs in popraviti. Kdorkoli bo zdaj odprl tisti recept, bo najprej videl celo stran kreganja o imenu, preden bo prebral do konca, ga bo minilo sploh poizkusiti recept... matilda

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

4. okt 2007 11:30

Saj recept ni slab, če nosi napačno ime (mene to ne moti) ali če se podvaja... fora je v tem, da že obstaja. Kulinarika je zame zakon. Kaj lahko recepte med sabo tudi primerjaš, če je nekje žlička sladkorja manj itd... ter pod njimi brat zanimiva mnenja. Tako, da ima kakšen recept, ki se ponavlja tudi +. No, če lahko še to, tale ocvrti kruh, šnite in p. se tudi precejkrat ponavlja. Tisti, ki oddajajo recepte pa pluskota nimajo, jim je gotov težje brskat po bazi, če je recept že obstaja. Pa pod različnimi imeni. katti

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

4. okt 2007 11:39

jade je napisal/a:

in sedaj študiram kateri so bolj cenjeni člani, mislim, da se do njih obnašam njihovemu statusu primerno.

Pa ne me resno jemat, ker sem danes prav prešerne volje (kot, da kdaj nisem ).

Grem vadit priklanjanje... (še dobr, da nisem noseča)

jade

*ebiga, katka, ne vem če imaš prav,( tisto  za " bolj cenjene " člane ). Tole je forum, in povemo svoje mnenje , nekateri bolj, nekateri manj dovršeno. Tako kot v vsakdanjem življenju, smo si različni, eni bolj eni manj komunikativni. Jaz dokaj redno prebiram, oglasim se, ko me kaj ali kdo, povleče za jezi ( oziroma prst , pa nekateri bojo verjetno rekli, da prevečkrat ). Tukaj ( za razliko od kakšnega drugega foruma ), nisem zasledil žlehtnobe, ali kaj podobnega, negativnega, zato mislim, da je vse v redu ( no včasih me je motilo jezikovno čistunstvo nekaterih, rahlo se mi je zdelo da se postavljajo " vzvišeno ", da ne rečem nestrpno, do, jezikovno manj izobraženih ( med katerimi sem tudi sam )).

Že, že, ampak če jade zapiše tako kot zgoraj, kako da ne bo ( vsaj pri meni ), med bolj cenjenimi člani.  

ežoj

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

4. okt 2007 11:44

Podobni recepti:  ja res jih je kar nekaj in ja, res me je to motilo. Govorim v preteklem času, kajti, ko sem pomislila, kolikokrat kdo sprašuje, ali lahko da mehko moko namesto ostre, zdrob namesto moke, ali lahko skuha jed brez ene od sestavin, ki so v receptu ....   in še in še, sem se spomnila mojih začetkov. Kot pijanec plota sem se držala recepta, še mletega sladkorja ne bi upala dati, če bi mi navadnega zmanjkalo, bogvaruj, da bi zamenjala suhi kvas z navadnih ali obratno. Tole kulinariko  najbrž obiskuje tudi veliko začetnic. Tem bodo taki recepti prišli prav z ozirom na sestavine, ki so jim na razpolago, tiste bolj inovativne bodo pa hitro zakapirale, da lahko kaj tudi po svoje narediš. No, saj take variacije so napisane velikokrat tudi pri receptih, le da je malo težko brati 14 strani pripomb, ko priletiš domov iz službe in se ti mudi na hitro nekaj skuhati iz tistega, kar imaš v hladilniku. 

Skratka, hotela sem napisati, da je tudi tako kot je za nekaj dobro. Druga pesem  bi bila seveda, če bi bili avtorji receptov nagrajevani z ozirom na število prispevkov. Takrat bi se pa zares zravsali

Cila

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. okt 2007 11:55

No, cila, si zabila žebljico na glavico. Tačas, ko Jade še trenira priklanjanje, se ti jaz že klanjam za tale prispevek.

Čeprav sem tudi sama že pokasirala nekaj ne samo pikrih, ampak prav žaljivih na svoj račun, sem se tudi iz tega nekaj naučila. Predvsem to, da drugi pač kdaj drugače razumejo tvoje pisanje, kot si sam morda mislil, večinoma zato, ker v hitenju kdaj tudi zapišemo v drugem tonu, kot sploh nameravamo. Velikokrat pa tudi beremo tako, da razberemo v stilu kot pričakujemo ali hočemo, ne pa kot je dejansko zapisano.

 

Se mi pa zdi zamalo predalčkanje nekaterih v stilu, da so kao eni več tu na Kulslo in drugi manj. Dajte no, vsak od nas pač kvaka, kot mu paše, eni so drugim bolj ljubi in drugi manj, pa kaj potem? Po zaebni pošti pa dobivam sama simpatična sporočila in vprašanja in z veseljem odgovarjam, kar je očitno v nasprotju z ravnanji nekaterih, ki si po ZS raje dajejo duška na račun drugih. Jaz pač raje komu pošljem kak recept ali odgovorim na vprašanje, kot da bi jamrala, kako so eni več ind rugi manj...

 

Ej punce, gremo raje po receptih brskat, pa najsi bo pet enakih.....Mamamia

 

mamamia

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

4. okt 2007 12:12

Ja, Cila, res imaš prav. Mogoče sem jaz tu v nekoliko drugačnem položaju, saj sem se naučila kuhati pri babici, že v otroških letih sem brala kuharske knjige kot romane, v srednji šoli sem pogosto kuhala za celo družino, v času študija pa sem sploh vsak dan nakupila in skuhala za 6-člansko družino, v počitnicah pa vsak dan, ko sem bila doma, skuhala kakšno novo jed. Da o pečenju ne govorim. Potem se ti res lahko zgodi, da postaneš nestrpen ob vprašanjih, ali lahko uporabimo lešnike namesto orehov, ali pa pri zamenjevanju vlečenega in listnatega testa. Saj ne vem, ali tudi spadam med "bolj cenjene", nad katerimi se pritožujete v ZS, toda glede na izkušnje si to gotovo zaslužim! P.S. Prvič sem uporabila smeškote! teta torta Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 04. okt 2007 12:19:38

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

4. okt 2007 12:18

Hvala bogu, da se uporabljajo ZS, včasih se mi zdi, da še premalo... matilda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti