Mleko,ki ne vzkipi

fleur  

član od: 28.4.2006

sporočila: 169

21. avg 2007 21:21

frina je napisal/a:

Meni je najbolj všeč ideja, da mleko vzkipi in ne da prekipi. Moja teta je temu rekla " tandrtalo". Se mi pa zdi, da sem ga videla tudi v Intersparu.

Ob tem še nekaj: nekoč smo vsi množično uporabljali lonce za kuhanje mleka, na piščalko. Posoda je imela dvojno dno. Še kdo kuha mleko na ta način?

F r i n a
mi, hodimo ga namreč iskat dvakrat tedensko na kmetijo in seveda ga zavremo v takem loncu :D fleur

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

21. avg 2007 21:30

rimljanka je napisal/a:
riba-ribica, če je mleko od krave (ne iz tetrapaka), je pač surovo in potrebno kuhe, kajne? rimljanka
Ja, saj verjetno je riba-ribica mislila na to, da ga ze dolgo casa ne kupijo vec pri kmetu, tako da je posledica, da ga ni treba vec kuhat. Tudi pri nas doma smo ga jemali od kmeta, ko sem hodila se v OS in je bila moja prva domaca naloga zavreti mleko iz kanglice, ki me je cakala doma na stopniscu. Pa seveda smo poleti delali tudi kislo mleko, ki je tako dobro (se posebej smetana). Jerneja USA

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17789

21. avg 2007 21:40

Ja, toplega, takoj že, potem pa bakterije začnejo svoje rajanje, pa je treba prekuhat. Sploh pa meni okus surovega ni všeč. Kuhan, malo dalj časa, da postane sladkast,.............smetana pa dol in za kako pecivo ali še bolje mlinc. rimljanka

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2826

21. avg 2007 22:56

Tudi pri nas smo se posluževali pri kuhanju mleka steklene ploščice, ki se ji reče "čuvar mleka", mislim pa, da je češke izdelave. Kupila sem jo pri najboljšemu sosedu. Sedaj pa mleka ne kuham več, ker uporabljam samo alpsko mleko, razen pri kuhanju krem in pudingov, takrat pa sem strogo zraven in delam samo to. Sicer sem mi rado zgodi, kaj nepredvidenega, jaz pa sem potem . Balenka

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

22. avg 2007 0:46

Hvala za to temo, spomnila sem se te ploščice iz otroštva, babice in vse topline, povezane s tem... katka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

22. avg 2007 6:58

Ali pasteriziranega  svežega mleka ne kuhate več?  Na pakiranjih v plastičnih steklenicah  sicer večinoma piše, da ga ni treba kuhati, na embalaži od ljubljanskih mlekarn pa ne, zato ga sama še vedno prevrem. Imam pa zanj vedno eno in isto posodo, kuham vedno na istem plinskem gorilniku cel liter in vem koliko časa traja preden zavre, zato si lahko učinkovito pomagam kar z uro. Cila

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. avg 2007 19:24

Cila, škoda je, če pasterizirano mleko še kuhaš do vretja, trošiš elektriko (ali plin, hehe - no, ja, lahko tudi drva ali premog - zdaj sem pa res že tečna) in uničiš še tiste vitamine, ki so ostali pri pasterizaciji.

Ko sem bila še majhna, sem lahko spila pol litra mleka izpod krave, zdaj ga ne spravim po grlu niti požirka - časi se spreminjajo, okusi pa tudi .

LP

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17789

22. avg 2007 20:38

Kuham seveda samo sveže mleko, nikoli nobenega oasteriziranega. Zakaj bi ga le, saj je že zadosti kuhano. rimljanka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

22. avg 2007 21:35

V spominu mi je ostal star način pasterizacije, ko so ga pasterizirali na 65 °C, takrat ga je bilo obvezno še prevreti. V spodnjem članku pa govorijo o največ  85 °C a le za čas od 5 do 15 sekund.  Ker sem bolj ziheraške sorte in ker na embalaži svežega mleka ne piše, da kuhanje ni potrebno (pri alpskem je to napisano) , moram reči, da sem še kar v dilemi.

http://ro.zrsss.si/projekti/kmetijstvo/mlekoinm/

 

 

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17789

22. avg 2007 21:41

http://sl.wikipedia.org/wiki/Pasterizacija

Obstaja še UHT (ultra high tempearture) pasterizacija.

Pasterizacija torej naredi isto, samo čas je različen, kar ohrani več koristnih snovi v mleku, če je čas pasterizacije krajši.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti