Pravi čaj (zeleni ali črni)

tkangler  

član od: 5.11.2001

sporočila: 50

tema odprta - 5. jun 2002 7:40 | ogledi: 8.706 | odgovori: 8

Zanima me, kako se pravilno pripravi zeleni oz. črni čaj.

Vem to, da je potrebno zelišča dati v vodo, ki je zavrela in smo jo ohladili na približno 70 stopinj Celzija.

Ne vem pa, koliko časa moramo pustiti čaj v vodi, tako da te čaj pomiri (več kot 3 min) oz. da te zbudi (do 3 min) - ali ravno obratno...???

Tanja

Maya May  

član od: 20.11.2001

sporočila: 55

5. jun 2002 12:27

Živjo, takole, ko pripravljaš zeleni ali črni čaj, potem ne uporabljaš zelišč pač pa zeleni ali črni čaj. O pripravi je nekaj že pisalo v starejših temah (poskusi poiskati s pomočjo iskanja), sicer pa čisto na kratko o pripravi. Zeleni čaj pripravljaš načeloma tako, da vodo zavreš in pustiš, da se ohladi na 70 stopinj Celzija. Zeleni čaj nima istih lastnosti kot črni čaj, ki ga ljudje uporabljajo pogosto namesto kave zaradi podobnih lastnosti. Zeleni čaj lahko namakaš tudi dalj časa oz. lahko uporabljeno vrečko (ali streseni čaj) uporabiš še enkrat, vendar moraš čaj v tem primeru namakati dlje (vsaj 20 min), pa tudi sam napitek ima šibkejši okus. Črni čaj namakaš do 3 minute (nekateri ga pustijo namakati tudi do 5 minut) (načeloma) v vodi okoli 90 stopinj Celzija, če želiš poživljajoč učinek. Če pa želiš pomirjajoč učinek, potem pusti čaj namakati dlje od 5 minut, takrat se v čaju začnejo tudi močneje sproščati tanini in je zato čaj tudi grenkejši kot po prvih 3-5 minutah. Sicer pa lahko informacije o pripravljanju različnih vrst čajev izveš tudi v čajni hiši Cha, kjer imajo veliko izbiro čajev. Jaz se ves čas oskrbujem tam. Maya May

neznan uporabnik

5. jun 2002 15:37

Hmm... Imam prijatelja iz Šri Lanke, kjer imajo tradicijo priprave tega čaja. Najprej rezgrejejo posodo, da se "razžari", potem pa v to posodo vlijejo vodo (sobna temperatura), brž ko pa voda zavre jo odstavijo in vržejo posušene čajne liste vanjo. To pokrijejo z pokrovko in pustijo stati 5 - 10 minut. Skrivnost tega čaja naj bi bila na hitro zavreta voda... Na zdravje Wexy tha dj & mc Vid Gajšek

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

24. sep 2004 12:24

Ne pijem kave ,čeprav mi lepo omamno diši.Zelo mi paše in vidim da tudi koristi črni čaj.Običajno ga pijem z vodo in malo mleka,brez sladkorja. Zanima me,če kdo pripravlja črni čaj še na kakšen drugi način. Nekje sem že zasledila hladno pijačo s črnim čajem,pomarančnim sokom...moram spet pobrskati po mojem arhivu. Lepo se imejte in radi se smejte,kljub kislemu vremenu. Vesna Leben

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

24. sep 2004 12:36

V Indiji pa pravi čaj kuhajo kar z vodo in mlekom, in kuhajo, pa še vedno kuhajo....in kuhajo tako dolgo, da je vse skupaj podobno rjavo-mlečni župci, ki jo izdatno sladkajo. Tak čaj je enostavno premočen, da bi se ga pilo brez sladkorja s kančkom mleka, kot to počnejo Angleži. lp

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

24. sep 2004 22:54

Pri nas veselo pijemo črni čaj s sojinim mlekom. Običajno pijemo grenkega če pa komu zapaše sladko ga sladkam s fruktozo. lp Vesna Vesna Milek Recko

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

25. sep 2004 0:02

Reca,ali uporabiš sojino mleko v prahu,če ga,kje ga kupiš? Vesna Leben

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

28. sep 2004 12:30

kot pravi maya may, je najbolje, če greš v čajno hišo Cha. Najmanj kar je, da vzameš njihovo zastonj brošurico in si prebereš osnove. Nekatere vrste čaja imajo tudi specifično pripravo (količina, temperatura, čas) - za tiste, ki jih imajo tam, ti bodo to povedali oz. je napisano. Mogoče hitra pripomba glede zelenega in črnega: čeprav so zeleni večinoma blažjega okusa, je njihov teinski učinek močnejši. Zaradi izrazitega antioksidativnega delovanja naj bi bili tudi bolj zdravi. Mi večinoma pijemo zelene, eno zravnano čajno žličko na 2 dl vode, 3 minute. Če je čaj zelo voluminozen (lahek), gre zvrhana žlička. Pitje čaja mi je v zadovoljstvo in prijeten občutek, pravega poživitvenega efekta pa ne opazim. (lahko grem takoj po čaju spat oz. če ga par dni ne pijem, ne kažem nobenih znakov odvisnosti, kot npr. kofetarji) Čeprav imam doma knjige s to tematiko, mi še vedno sicer ni jasno, ali res mora voda zavreti, preden jo ohladiš, ali to vedno napišejo le zaradi higienskih razlogov. Lastna odkritja o vodi: čaj, pripravljen iz slabe vode (take, ki jo samo kar malo težko piješ), ni dober. Iz filtrirane vode je slabši kot iz dobre vodovodne, podobno velja za mehko vodo (čeprav smo nekje prebrali, da naj bi bila ravno mehka voda taprava...). Čaj pripravljen v mikrovalovki je obupen, s paro (v gostilni) slab.

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

10. okt 2004 21:34

zeleni čaj T vode okoli 60 stopinj..(če se mudi, malo vode zavrej in doli mrzlo vodo).. čaj najprej samo prelij in vodo odlij (spereš umazanijo in nekaj grenkobe)... dolij novo vodo in pusti 3 minute... odvisno od kvalitete čaja je kolikokrat ga lahko preliješ... Meni navadno rata tako do 3 krat...aja.. pa brez dodatkov kot so npr sladkor, med,.... limona .... mleko.....ipd Črni čaj pa uporabim samo za enkratni preliv. Ker sem bol sitne sorte tud tega pijem brez dodatkov (pod dodatke uvrščam tudi eterično olje bergamotke)... Rdeči čaj oolang ali pu er... Tudi za večkratno prelivanje ... vse ostalo kot zeleni čaj...je polfermentirani čaj.. Rooibos pa ne sme manjkati popoldne ali zvečer...Tak z limonino travo in karamelnim sladkorjem...Tudi rooibos je za prelivanje...Lahko pa odcejeno tekočino tudi ponovno pogreješ(to se pri ostalih čajih ne dela) Pri čajih v vrečkah pa tako ali tako nikoli ne veš kaj je pavzaprav notri, pa še bolj oksidirane so sestavine... upam, da nisem kakšnem čajoljubcu stopila na žulj...Sicer pa debata je dobra stvar... Lep pozdrav juhica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti