prezrte žitarice - kulinarika.net

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila:474

tema odprta - 28. maj 2002 13:38 | ogledi: 13.657 | odgovori: 10

Zanima me, koliko v prehrani uporabljate žitarice in kaj pripravljate iz njih. Zdi se mi namreč, da so na naših jedilnikih po krivici prezrte. Jaz zaenkrat uporabljam samo pšenico.

maja

KRALJ  

član od: 22.10.2001

sporočila: 123

29. maj 2002 7:35

Jaz uporabljam ajdovo in proseno kašo in sicer pripravljeno kot rižoto na vse mogoče načine in za sladice. Nekaj dobrih idej je tudi med Recepti. lp Kaja

neznan uporabnik

sporočila: -1

29. maj 2002 8:17

poizkusi tiubine zadeve iz kornfleksov, nekaksne piskotke. ce je recept od koga drugega, se opravicujem, se ne spomnim iz glave. vse je na receptih :) pri nas delamo iz prosene kase zapeceno kaso s slivami (strasno dobra sladka zadeva), iz jecmena rizoto, podobno kot kaja, vse ostale pa kdaj zapecem v torti ali jemo jih zjutraj z jogurti..

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

29. maj 2002 21:49

Pri nas jemo solato iz pire ali pa rižoto iz pire, mlečno kašo, ajdovo kašo s čebulo, pa ješprenj in seveda žitarice za zajtrk s sadjem, jogurtom ali mlekom. Tudi mafini z žitaricami so okusni. Anča

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1531

6. jan 2016 15:57

Ponovno odpiram prastaro temo (da ne odpiram nove):

Pogosto se omenja, da je treba žitarice pred uporabo oprati.

Razumem, da s tem odstranimo morebitno umazanijo (česar v današnjem času ni veliko v žitih).

Ali je še kakšna druga korist od pranja?

rdkapica

Klepec  

član od: 28.4.2015

sporočila: 70

6. jan 2016 16:27

Rdkapica imaš v mislih pranje ali namakanje?

Namaka se predvsem zaradi fitinske kisline.

"Vsa zrna v ovoju vsebujejo fitinske kisline (organske kisline, v katere je vezan fosfor). Fitinska kislina se lahko poveže s kalcijem, bakrom, magnezijem, železom in s cinkom ter blokira njihovo absorbcijo. Zato lahko pride v telesu do resnega pomanjkanja mineralov in izgube kostne mase. Z namakanjem nekaj manj kot sedem ur v topli vodi, nevtraliziramo velik del fitinske kisline." (vir)

Sicer pa moramo pred uporabo z vročo vodo oprati npr. kvinojo, da se izločijo grenki saponini.

http://www.kmetijaklepec.si/pages/o-kmetiji-klepec

rdkapica  

7. jan 2016 11:26

Hvala za odgovor in povezavo.

Spraševala sem za pranje: ali je priporočljivo poleg kvinoje pranje še katere žitarice?

Ker je omenjeno namakanje, pa še nekaj vprašanj:

Z namakanjem dosežemo nevtralizacijo, to ne pomeni, da se reči izlužijo v vodo.

Ali je treba vodo, v kateri smo namakali, zavreči?

Ali je enak učinek, če namakamo v mleku (ja, saj vem, da nekateri odsvetujejo pitje mleka)?

Kaj pa če najprej zavremo in nato pustimo ohlajati in namakati čez noč?

rdkapica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17674

7. jan 2016 11:53

rdkapica je napisal/a:

Z namakanjem dosežemo nevtralizacijo, to ne pomeni, da se reči izlužijo v vodo.

Kakšno nevtralizacijo, česa?

rimljanka

rdkapica  

7. jan 2016 14:10

Klepec je napisal/a:

..., nevtraliziramo velik del fitinske kisline." (vir)

rdkapica

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

7. jan 2016 18:22

V obdobjih, ko redno zajtrkjujem muesli, ga zvecer ali namocim ali zavrem in se do jutra namaka. Ce namakam hladne, dodam zlico jogurta.

rdkapica  

8. jan 2016 10:30

S kosmiči postopam enako kot predhodnica: zvečer jih namočim.

Problem pa so žitarice, ki se kuhajo, npr. proseno kašo zvečer skuham in jo pustim stati do jutra – ali je to enakovredno samo namakanju?

rdkapica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
malo za hecmadoka
Kaj danes za zajtrkPetrca_5
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti