Šebesa nujno

Vesna5  

član od: 5.11.2001

sporočila: 36

tema odprta - 20. maj 2002 9:55 | ogledi: 20.448 | odgovori: 7

Lepo prosim za recept, kako se naredi šebesa.

Vnaprej hvala,

Vesna

neznan uporabnik

20. maj 2002 10:48

Na forumu izberi možnost "iskanje" in vpiši šabesa. Odpre se ti tema, ki je bila obravnavana mislim da lani, in ima 8 odgovorov. Preberi. Menda je naslov teme: šabesa ali sok od bezga. larisa

Vesna5  

član od: 5.11.2001

sporočila: 36

20. maj 2002 11:51

Najlepša hvala larisa, sem prej iskala po bazi receptov pa ni bilo nič, no zdaj na forumih se pa našla.

sasaz  

član od: 4.10.2001

sporočila: 85

20. maj 2002 20:54

Jaz sem jo ravno danes nalila v kozarce po naslednjem receptu: 3 litre vode 3 kg sladkorja skupaj prevreš in ohladiš 3 limone narežeš na ranke rezine z lupino vred 8 g citronske kisline 30 bezgovih cvetov Vse skupaj namakaš 24 ur, precediš in naliješ v embalažo

carmen  

član od: 30.9.2001

sporočila: 306

21. maj 2002 11:16

Tudi sama pripravljam sok od bezga. Sicer se ne razlikuje prevec od recepta sasaz pa ga bom vseeno pripisala. Potrebujes 40 cvetov in 5 l hladne vode in to pustis stati 24 ur. Nato precedis in v vodo das 3 kg sladkorja in 10 g citronke. Vse dobro premesas in nalijes v steklenice. Imam pa vprasanje za sasaz ali vodo in sladkor prekuhas in potem dodas limone, kislino in cvetove in potem pustis stati ali tudi cvetove prekuhas??? A je bolje ce prekuhas? Sama sem do zdaj delala po receptu brez kuhanja???

sasaz  

član od: 4.10.2001

sporočila: 85

24. maj 2002 14:14

Ja Carmen, se opravičujem za zamudo, ker v teh dneh res ne najdem časa za recepte :)) Sladkor in vodo prevrem in ohladim, potem pa v ohlajeno mešanico dam vse sestavine, da se prepojijo okusi. (Baje se mora sladkor dobro stopiti...) LP

danicak1  

član od: 28.5.2014

sporočila: 1

28. maj 2014 20:55

jaz delam že veliko let šebeso ampak sem danes zelo slabe volje ( saj mi je 5 stekleneic) narejenega soka zavrelo ...pa ne vem zakaj? naredila sem takole kot vedno: zavrela 6 litrov vode in 4 kg sladkorja -to ohladila in v hladno vodo namočila 2 kg limon narezanih, in 2 kg pomaranč narezanih na kolobarje pa 60 bezgovih cvetov, to sem namakala en dan pa pou in vmes večkrat premešala in vanj dala 2,5 citronske kisline! potem ko je ta čas pretekel sem ožmela in precedila v hlane steklenice in jih zaprla( imam steklenice  da imajo zamašek na šrauf).

Polne steklenice sem postavila v hladen prostor in temen-pa mi je 5 steklenic po enem tednu dobesedno počasi zavrelo----NEVEM ZAKAJ pa vedno delam enako!!!! če katera ve prosim za odgovor.

danicak1

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

29. maj 2014 0:28

Možnosti:

Premalo sladkorja (1kg/1L);

Obrnjen postopek: običajno se najprej namoči cvetove + sadje v vodi. Potem ožameš in daš vodo zavret, dodaš sladkor in kislino. Vrelo tekočino sflaširaš. Na tak način uničiš večino mikrožužkov, ki tudi med ekstrakcijo pridejo v tekočino in so vzrok za alkoholno vrenje.

Slabo pomite steklenice in zamaški - zato se uporablja pasterizacija ali pa sterilizacija, kar Ti je ljubše. Jaz raje navojne steklenice zaprem z gumijastimi zamaški, bolj dihta, in šele ko steklenico odprem, dam gor navojnega.

Razno ...

Tudi kompote arhiviraš vrele, ne hladne, zakaj je potem šabesa izjema?

Srečno,

Drejček

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti