Krumpltoč

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

1. apr 2009 8:17

barbra je napisal/a:
Zelo dobra jed, velikokrat jo pripravljam. Me pa zanima, Zasavci, odkod to ime? A kdo ve? Barbra

 

Ja, toč je zato, ker je okroglo (kolo se potoči po bregu - starinski izraz), krumpl, krumpel, krumpen pa so narečni oz. starinski izrazi za krompir. Ne me vlečt za jezik, prosim. Tako smo si mi razlagali ta izraz.

lp

cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 01. apr 2009 08:17:43

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

1. apr 2009 9:14

Hvala, Elaphus, sedaj mi je logično. Sem mislila, da je kaj podobnega kot grenadirmarš ali carski praženec, ko so preprosti hrani nadeli tako nobl imena. LP, Barbra

polarbear  

član od: 7.8.2010

sporočila: 382

28. avg 2010 18:51

Za tiste ki bi radi naredili bolj dietni krumpantoč-naredite maso po receptu+žlica olivnega olja, vendar jo pecite na peki papirju v pečici. polarbear

Alenka Š  

član od: 5.9.2001

sporočila: 194

8. sep 2010 9:48

Polarbear, meni peka v pečici na peki papirju in brez dodane maščobe nekako ne uspeva, če zrezkov med peko ne obračam. Kljub temu, da pečem z ventilacijo, se mi zrezki na spodnji strani močno zapečejo, po vrhu pa ne. Zanima me natančen postopek peke, da je pečeno enakomerno (pri tem mislim predvsem na panirane zadeve, pa na krumpantoč in podobno) in zrezkov ni potrebno med peko obračati. Glede na to, da imate s tovrstno peko izkušnje, vas prosim za mnenje. Lep pozdrav. Alenka Sporočilo je spremenil(a) Alenka Š dne 08. 2010 09:58 Sporočilo je spremenil(a) Alenka Š dne 08. 2010 09:59

maruška2  

član od: 5.10.2009

sporočila: 3

27. jan 2012 13:37

Prvič v 60 letih slišim to besedo "krumpatoč",pa čeprav živim v Trbovljah. Pri nas doma smo pripravljali popolnoma enako , le da smo jed imenovali vedno krompirjevi zrezki.  So pa vedno dobri! 

maruška2

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

27. jan 2012 13:54

Jaz sem v maso sicer dodala na olju prepražen čebulček, pa malo vegete in mi je bilo zelo všeč. Že več let nisem delala tehle zrezkov pa so se mi zdajle kar sline pocedile. Bom naredila, tokrat tako kot opisujete zgoraj.

zeta

minchybinchy  

član od: 4.7.2011

sporočila: 13

28. jan 2012 14:45

Uff, mi vedno damo zraven tudi prepraženo čebulo, jaz zraven prepražim še česen. Zadeva je vsakič znova fenomenalna! :))

 

Mi pa res še nikoli ni prišlo na misel, da bi jih dala na peko papir in v pečico.

 

Aia, pozdravček še od ene Hrastničanke!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti