Kava mora biti črna

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Kava mora biti črna kot pekel, močna kot smrt in sladka kot ljubezen. Turški pregovor

Vsem, ki si radi privoščite skodelico ali dve črne kave z ali brez dodatkov (sladkor, mleko, smetana, čokolada), ameriški znanstveniki sporočajo, da užitek ob kavi kot prijetnem ritualu, ni le sproščujoč in prijeten, temveč tudi zdravilen.

Kavovec, zimzeleno drevo ali grm, izvira iz Afrike, kjer nekultivirano raste še dandanes. Večino kave za prodajo gojijo v približno 80 državah južne in centralne Amerike, Karibov, Afrike in Azije. Največji proizvajalki pa sta nedvomno Brazilija in Kolumbija.

Obstaja približno 60 vrst kave, komercialno najpomembnejše med njimi pa so:

  • kava Arabika, ki predstavlja kar 85% do 90% svetovne proizvodnje,
  • kava Robusta, ki predstavlja 10% do 15% svetovne proizvodnje,
  • kavi Liberika in Ekscelsa pa skupaj prispevata približno 1% proizvodnje

Desetletja je veljalo, da je kava zdravju škodljiva. Negativno naj bi vplivala na razvoj zarodka, povzročala kronično povišanje krvnega tlaka in bila celo rakotvorna. Danes je znano, da temu ni tako. Še več, kava ima vrsto pozitivnih učinkov na psihofizično zdravje, ki so dokazani v številnih medicinskih raziskavah.

v zmernih količinah kava ne moti spanja niti ne škodi zdravju srca 

kava.jpg

Zakaj je priporočljivo popiti skodelico kave?

Kofein je snov, ki blago spodbujevalno deluje na možgane, zato je tudi po mnenju mnogih strokovnjakov blago mamilo. Nekateri ljudje postanejo zasvojeni s kofeinom in ob odvajanju doživijo različne težave, od glavobola do razdražljivosti.

Res je, da kava ne vsebuje omembe vredne količine vitaminov in rudnin, pomembne pa so njene antioksidativne lastnosti. Spada namreč med napitke z najmočnejšim antioksidativnim delovanjem. Antioksidante povezujemo s številnimi potencialnimi koristmi za zdravje, vključno z zaščito pred srčnimi obolenji in rakom. Znano je, da kava povečuje mentalne in fizične sposobnosti; uživanje kave zmanjšuje tveganje za razvoj raka debelega črevesja in raka na jetrih, astme, sladkorne bolezni tipa 2, Alzheimerjeve bolezni ter Parkinsonove bolezni. Kofein deluje kot blago poživilo živčnega sistema, njegovo zaužitje pa dvigne delovanje živčevja v možganih. Uživanje kofeina lahko odloži utrujenost, številne študije pa so pokazale, da izboljšuje kognitivne sposobnosti in povečuje fizično vzdržljivost telesa. Kava pomaga pri lajšanju glavobola in za 40 % okrepi delovanje zdravil proti bolečinam.

Povprečno velika, ne premočna kava vsebuje med 60 in 130 mg kofeina. Le ta spodbuja delovanje možganov, zlasti budnost in zbranost, športniki pa so prepričani, da izboljša tudi njihove telesno sposobnosti in športne dosežke.

Splošno znano dejstvo je, da kava vsebuje alkaloid kofein, ki je glavna biološko aktivna snov v kavi in je zato bila deležna največ pozornosti raziskovalcev, nekoliko manj znano pa je, da se v kavi nahajajo tudi številne druge substance. Mednje sodijo flavonoidi, ki z antioksidativnim delovanjem preprečujejo škodljive vplive prostih radikalov, ki v telesu nastajajo zaradi najrazličnejših zunanjih in notranjih dejavnikov.

Kava pri številnih ljudeh deluje kot blago odvajalo.

V nadaljevanju našteti pozitivni učinki uživanja kave, so posledica delovanja kofeina in/ali antioksidativnega delovanja flavonoidov:

  • za 25% se zmanjša tveganje za nastanek raka na črevesu,
  • zmanjša se tveganje nastanka ledvičnih in žolčnih kamnov,
  • 25% manj simptomov in napadov pri astmatičnih bolnikih,
  • manjše tveganje za razvoj ciroze jeter in kožnega raka,
  • nedavne raziskave dokazujejo celo manjše tveganje za razvoj Parkinsonove bolezni,
  • izboljšata se razpoloženje in miselna zbranost.
  • Čim temneje pražena so zrna, tem grenkejša bo kava in tem močneje bo dišala.

Domača zdravila

V deželah, kjer uspevajo kavovci, so prevretek iz listov in korenin uporabljali proti vročici, prehladu in pljučnici. Številni ljudje verjamejo, da klistir iz kave razstrupi jetra in očisti debelo črevo. Kava pri številnih ljudeh deluje kot blago odvajalo.

 

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »