Sadež bogov

Kaki

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

V hladnih jesenskih dneh nas razveseljujejo izjemno zdravi in hranljivi sadeži, ki izvirajo iz Daljnega Vzhoda. Kakiji nas pozdravljajo s svojo bleščečo oranžno in rdečo lupino ter razvajajo s sladkim in okusnim mesom. Zdaj je pravi čas, da si privoščite svež kaki, ki je nekoč veljal za sadež bogov.

Čeprav kaki izvira iz Japonske, Kitajske in Koreje, ga danes največ pridelajo v Italiji, Franciji, Španiji, Indiji, Izraelu in Avstraliji. V Sloveniji raste kaki predvsem na Primorskem. Privoščimo si ga lahko le kratek čas, predvsem oktobra in novembra.

kaki_drevo.jpg

BOGAT S PROVITAMINOM A

Bogat je z vitamini in minerali, vsebuje veliko prehranskih vlaknin ter malo beljakovin in maščob.

Njegova energijska vrednost je primerljiva z energijsko vrednostjo grozdja, mandarin in banan.

Kaki je zelo bogat s provitaminom A. Vsebuje pa tudi precej vitamina C, bakra in kalija. Izredno bogat je z vitamini skupine B, magnezijem, železom, fluorom, bakrom, jodom in pektinom, ki uravnava prebavo. Poleg blagodejnega vpliva na prebavo naj bi pomagal tudi proti hemoroidom.

POMAGA PRI HERPESU IN MANJŠIH RANAH

Kaki dobro vpliva na ledvice, jetra in oči. V Afriki si ljudje z nezrelimi plodovi drgnejo vnete dlesni in si z njimi pomagajo pri parodontozi. Njegov trpek sok lahko uporabimo za odganjanje črevesnih zajedavcev, pri herpesu in manjših ranah.

Kaki znižuje holesterol, povečuje odpornost in deluje proti stresu.

Dobro vpliva tudi na kožo, lase in kosti. Kaki je odlično sredstvo proti dehidraciji, hkrati pa izboljšuje delovanje želodca.

Znižuje povišano telesno temperaturo in previsok krvni tlak, zdravi dihala in lajša kašelj. Ustavlja tudi kolcanje, povečuje tek, krči tkivo in ustavlja krvavitve.

kaki.jpg

KORISTEN ZA TISTE, KI POGLEDAJO PREGLOBOKO V KOZAREC

Kaki koristi skoraj vsem – mladim in starim, zdravim in bolnim. Koristi malčkom in dojenčkom, saj je v njihovi prehrani enakovreden korenju. Privoščijo naj si ga tudi starostniki, ljudje s prebavnimi težavami in veseljaki, ki radi pogledajo pregloboko v kozarec.

Ker vsebuje veliko glukoze, ga odsvetujejo sladkornim bolnikom in ljudem s prekomerno telesno težo. Kaki ima tudi rahlo diuretični učinek.

OKUSI SPOMINJAJO NA MED, VANILIJO ALI KARAMELIZIRAN SLADKOR

Kaki je zelo odporen na škodljivce, zato ga ni potrebno preveč škropiti. Barvita lupina kakija pa skriva zelo sladko meso, ki po okusu spominja na med in včasih na vanilijo. Obstaja več sort kakija, med njimi tudi tak, ki ima rahel okus po karameliziranem sladkorju.

Kaki je na videz zelo podoben jabolku, vendar pa svoj značilen okus dobi šele, ko je dovolj zrel. Dozori hitreje, če ga v plastični vrečki skupaj z zrelim jabolkom shranimo na sobni temperaturi. Zreli sadeži so zelo občutljivi in jih lahko hranimo v hladilniku največ en dan.

SUROV JE NAJBOLJŠI

Kaki je odličen surov, zato ga običajno uživamo takega. Ko so dovolj mehki, jih lahko jemo z žlico ali jih pretlačimo in popestrimo s smetano, skuto ali jogurtom. Okusni so tudi v sadnih solatah, odlično pa se podajo k sirom in ribam.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »