Kako vzdrževati zdravo telesno težo

Smernice za zdrav način življenja s hrano

zdravje: hrana in zdravje, avtor: TopCoach 

Par smernic, ki nam pomagajo vzdrževati zdravo telesno težo, pa vendarle ne potrebujemo biti perfekcionisti.

KAKO VZDRŽEVATI ZDRAVO TELESNO TEŽO

 

Telesna teža niha, kar je nekaj povsem normalnega. Odvisno od človeka do človeka, kje se skrivajo vzroki, pa vendarle so nekateri skupni vsem nam, in sicer stres, življenjski vzorci, zdravila, bolezni, določene rutine oziroma navade in druge spremembe, ki nas dnevno spremljajo v življenju. Preprosto bi to lahko opisala kot vzponi in padci človeškega bitja.

Nekaj preprostih smernic za vzdrževanje zdrave telesne teže

Te smernice so splošne in bolj ko ne samo nekakšno vodilo, kajti ne moremo biti vsi kot Kate Moss, potem ne bi bilo nobenih izzivov in razlik med nami vsemi. Ne pozabite, tole kar bom napisala, je le nekakšno ravnovesje oziroma neka sredina, ki bo morda ustrezala ravno vam. Življenje je prekratko! To so smernice, ki vam bodo pomagale odkriti svoj edinstven načrt.

 

KORAK 1: Znižajmo vnos sladkorjev in vseh''kemikalij'' oziroma umetnih snovi, ki jih težko izgovorimo (to so mišljeni vsi umetni sladkorji in E-ji)

Še posebej bodimo pozorni na rafiniran sladkor. Ta korak vključuje tudi izpuščanje predelane in vnaprej pripravljene hitre hrane. Če ne moremo izgovoriti vseh sestavin je to ponavadi slab znak. Te pogosto vsebujejo visoke vrednosti rafiniranega sladkorja in drugih sestavin, ki so sicer okusne, a ne zelo nasitne. Ne smem spustiti alkohola, le-ta vsebuje veliko sladkorja. Izberite svoj ''sladkor'' pametno in ga skušajte zaužiti minimalno, kar se da.

 

KORAK 2: Dodajmo več vlaknin

Poskusimo pojesti čim več vlaknin. Veliko vlaknin vsebujejo živila kot so fižol, sezonska zelenjava in sadje. Manj ko jih kuhamo, več vlaknin se ohrani. Se pravi jejmo čim več sveže zelenjave. Veliko vlaknin najdemo tudi v polnozrnatem kruhu in izdelkih iz žit, sladkem krompirju, oreščkih in semenih ter še v veliko drugih živilih. Poskusite lahko z dodajanjem lanenih semen v juhe ali kosmiče, tako boste na preprost način pojedli več vlaknin. Vlaknine v hrani nam pomagajo ohranjati zdrav sistem, naš želodček poln in tako hkrati zagotovimo, da smo v naše telo vnesli poleg ostalih vse potrebne snovi. Vlaknine, bi lahko rekla, poskrbijo, da se stvari premikajo.

zelenjava.jpg

KORAK 3: Jejte meso, manj mastno

Puran, piščanec, bela riba, losos in tuna so eni izmed manj mastnih mesnih izdelkov. Poskušajte se izogibati oziroma zaužiti čim manj mastnega mesa oziroma si ga po potrebi privoščite le za spremembo okusa ali pa če si popestrite obrok, v katerem že imate veliko zelenjave in riža za prilogo. Nič ne bo narobe, če boste v kakšnem obroku zaužili namesto mesa katerokoli drugo živilo, ki vsebuje veliko beljakovin.


meso_belo.jpg


KORAK 4: Pijte manj kalorij

Umetni sokovi, gazirane pijače, vroče čokolade, itd...čim manj tega! Prehitro se jih naše telo navadi in jih ''shranjuje''. Alkoholne pijače so velik ''krivec'' za nabiranje odvečnih kalorij. Dobra ideja bi bila tudi, da se prepričamo, kar sicer trenutno morda mislimo, da je dobra, pa vendarle ni, da ne pijemo vode oz. si dopovemo, da ne delamo nič dobrega, če pijemo vodo z okusom. Najboljši način, da bi zaužili potrebne hranilne snovi je, da jih zaužijemo direktno iz vira; drugače povedano, kalorije jejmo, namesto da jih popijemo.


gazirane_pijace.jpg


KORAK 5: Prekršite pravila

Vsake toliko časa moramo telo prelisičiti in mu dovoliti oziroma si privoščiti tudi nekaj, kar ni najbolje za naše telo ali naše zdravje. Najpomembneje je prelisičiti sebe in svoj um. Sladkosned ali pa gurman, ki uživata v hrani, se bosta zelo težko držala 24/7 nekega zdravega ''popolnega'' jedilnega programa. Zato se je najlažje nagraditi vsake toliko časa z nagrado, in sicer si privoščiti tisto, kar imata najraje, pa naj bo to sladoled, čokolada ali pa neka nova gurmansko pripravljena jed, npr. nova specialna jed v naši najljubši restavraciji. V življenju ne gre vedno vse tako gladko po planu in včasih moramo ta plan prilagoditi tako, da nam je še vedno sprejemljiv in da smo še vedno na isti začrtani poti. Vsako telo je drugačno, nihče ni popoln in vsi imamo svoje izzive. Najbolje je vedeti kaj deluje za nas, kateri sistem nam najbolj ustreza. To lahko dosežemo tudi s pomočjo osebnega trenerja, ki se z nami spusti v detajle naše prehrane in nam stoji ob strani takrat, ko mislimo, da ne moremo več ali pa smo tik pred tem, da odnehamo.

 

Tekst pripravila:

Barbara Topcoach.si

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »