Izboljšajte koncentracijo s koruzo

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

V Mehiki so koruzo poznali že 4000 let pred našim štetjem, v Evropo pa jo je prinesel kdo drug kot Krištof Kolumb. Danes je koruza razširjena po vsem svetu, še posebej pa se prileže v teh zgodnjih jesenskih dnevih. Sicer pa si jo lahko privoščimo vse leto, saj jo na prodajnih policah najdemo v vseh letnih časih.

PRIVOŠČITE SI SLADKO KORUZO

Nikar je ne hodite trgat kar na polja, saj poznamo dve vrsti koruze, poljsko in sladko. Zavede vas lahko njun videz, saj je pri obeh storž podolgovat, z rumenimi zrni.

Poljska koruza je neužitno zrnata, iz nje se pridobiva koruzna moka in zdrob. Sladka koruza pa je v nasprotju s poljsko izvrstnega okusa.

koruza.jpg

POVEČUJE KONCENTRACIJO IN POMIRJA

Pogost vzrok za težave s koncentracijo je pomanjkanje tiamina oziroma vitamina B1 v krvi. Ta vitamin namreč skrbi za prehranjevanje možganskih in živčnih celic, saj njihovo edino hrano, ogljikove hidrate, predela v glukozo. Ker pa koruza vsebuje tudi veliko količino mangana, zvišuje koncentracijske sposobnosti, poleg tega pa je naravno pomirjevalno sredstvo.

Koruza, kot že rečeno, vsebuje tudi veliko drugih vitaminov skupine B, zato prinaša dobro razpoloženje, vitalnost in odpornost proti stresu. Bogata je tudi s folno kislino, selenom, cinkom in magnezijem, ki skrbi za dobro delovanje srca.

Koruza tako kot grah vsebuje kakovostne beljakovine, vitamin C, kalij in fosfor. Vsebuje pa tudi veliko sladkorja.

BI RAJE KRUH ALI ŽGANCE?

Svoje dragocene učinkovine obdrži tudi, če je zmrznjena ali pa zmleta kot zdrob in moka. Iz koruzne moke lahko spečemo odličen kruh in skuhamo okusne koruzne žgance. Pozabiti ne smemo na polento. Koruzo vedno začinimo z malo popra.

Če imamo koruzne storže v hladilniku, jih moramo porabiti čim prej, saj hitro izgubijo svojo sladkost. Najbolje je, da jih porabimo vsaj v dveh dnevih.

NAJBOLJ OKUSNA JE MLADA KORUZA

Koruza je brez dvoma delikatesa. Svežo koruzo lahko v storžih uživamo pozno poleti in jeseni, čeprav ponavadi dozori šele proti koncu oktobra. Najbolj okusna je mlada koruza. Zelo priljubljena je tudi kot prigrizek, saj iz njenih zrn nastane pokovka.

Koruzni storži so zelo okusni pečeni v pečici in obloženi s sirom. Lahko jih namažemo samo z zeliščnim maslom. Z njo se lepo ujemajo paradižnik, grah, beluši in gobe. Koruzna zrna pogosto srečamo tudi v solatah in juhah.

VODI DODAJTE KANČEK MASLA

Če želimo koruzo skuhati, moramo vodi za kuhanje dodati ščepec sladkorja in košček masla, saj je tako aroma koruze bolj intenzivna. Čas kuhanja je odvisen od debeline storža, giblje pa se od 5 do 10 minut. Koruza je kuhana, kadar lahko zrnca z vilico ločimo od storža. Kadar koruzo pražimo, je priporočljivo, da pustimo liste, ki ovijajo storž na njem, saj se sicer zrnca lahko zažgejo.

Lahko pa si privoščite koruzne storže s smetanovim prelivom, za kar potrebujete:

  • 4 koruzne storže
  • Lonček kisle smetane
  • Žlico gorčice
  • Štiri žlice oluščenih slanih pistacij
  • Ščepec popra
  • Sol

Storže olupite in odstranite laske. V rahlo osoljeni vodi jih skuhajte do mehkega in jih položite na krožnik. V kisli smetani dobro razmešajte žlico gorčice in ščepec popra ter zmes razporedite po storžih. Po vsakem potresite še žlico pistacij in dober tek!

Literatura: Polona Kovič: Alternativna kuhinja

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »