Spodbudite prebavo s pomočjo joge

zdravje: gibanje in športna prehrana / Gibanje, avtor: hlebpet 

Joga v svoji bogati zakladnici znanja, vaj in nasvetov, pozna različne asane, s katerimi lahko spodbudimo prebavo in preprečimo zaprtje. Urejena prebava je izjemno pomembna za naše zdravje. Z vadbenim programom z asanami, ki spodbujajo prebavo in preprečujejo zaprtje, pa si lahko tudi aktiviramo in okrepimo trebušne mišice. Še večjo učinkovitost in dobro počutje dosežete s poglobljenim dihanjem. Potrebujemo le primerno blazino in 20 minut na dan!

Poskusite z naslednjim sklopom treh vaj.

1. Začnite s položajem otroka

Pri izvajanju te vaje pa moramo biti previdni, če imamo kakšno vnetje v trebušni votlini, če smo imeli pred kratkim operacijo v trebušni votlini ali če imamo zelo visok ali zelo nizek krvni tlak.

Usedemo se na pete tako, da se palca na nogah dotikata, pete pa padejo navzven. Dlani položimo na tla pred kolena. Trup sproščeno raztegnemo daleč naprej in navzgor ter tako iztegnjenega spustimo na stegna. Čelo spustimo na tla in roke položimo ob telo. Sprostimo hrbet in dihamo mirno in globoko. Trebuh sprostimo in ga prislonimo na noge. Za nekaj časa zadržimo položaj, nato ga opustimo tako, da roke iztegnemo daleč naprej ter nekajkrat globoko in močno zadihamo.

To je vaja, ki nam ne samo pomaga, da se umirimo, temveč tudi s pomočjo globokega dihanja spodbujamo prebavo, pomirjamo živčni sistem in raztezamo napete mišice na zadnji strani trupa.

 

2. Nadaljujte z raztezanjem z zasukom

Ta vaja razteza boke, razgibava prsni koš in prsno hrbtenico, sprošča mišice spodnjega in srednjega dela hrbta. Krepijo pa se tudi mišice rok, ramen in prsi.

To vajo moramo izvajati previdno, če imamo vnete sklepe rok ali ramen, občutno povišan krvni tlak, če nam grozi odstop mrežnice, ali imamo zvišan očesni tlak. Previdni moramo biti tudi pri močnih glavobolih, vnetjih v glavi in nevralgijah med rebri.

Postavimo se na vse štiri, roke položimo na tla za dolžino dlani naprej. Levo dlan položimo na tla s hrbtiščem navzdol, da so prsti usmerjeni v desno. Z levo dlanjo potujemo za desnim zapestjem in jo potisnemo čim bolj v desno. Hkrati zasukamo iztegnjen trup in desno roko pokrčimo, da je podlaket pravokotna na tla. Na vse štiri se vrnemo tako, da se z desno dlanjo močno upremo v tla, levo roko povlečemo nazaj in položimo dlan spet na tla. Raztezanje z zasukom ponovimo nekajkrat na vsako smer v ritmu lastnega dihanja. Umirimo se v sedečem položaju.

 

 

3. Kobra z zasukom

Z izvajanjem te vaje moramo biti previdni pri akutnih ali večjih degenerativnih težavah hrbtenice, pri vnetjih in kilah v trebušni votlini, tik po operaciji v trebušni ali prsni votlini ter v visoki nosečnosti.

Ležemo na trebuh. Noge rahlo razmaknemo in roke iztegnemo naprej, prav tako rahlo razmaknjene. Osredotočimo se na popek in se iz popka iztegnemo v obe diagonali rok in nog. Pustimo, da se energija razširi iz popka skozi desno polovico prsi v roko. Prsni koš in roko dvignemo in zasukamo ter pogledamo, ne da bi samo premikali glavo, pod roko v desno. Hkrati se raztezamo tako, da se vlečemo z levo nogo čim bolj nazaj. Vrnemo se na sredino, pustimo, da se energija razširi po levi strani in se zasukamo v levo. Nadaljujemo v ritmu lastnega dihanja in počivamo leže na trebuhu.

Ta vaja poglablja dihanje, razgibava prsni koš, pomaga pri raztegu prsnega dela hrbtenice in tako zmanjšuje zgrbljenost hrbta. Krepi pa tudi mišice zgornjega dela hrbta, ki izravnavajo telo.

Literatura: Anna Trökes: Joga na karticah

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »