Poleti si privoščite veliko paradižnika

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Paradižnik izvira iz Srednje in Južne Amerike, v Evropo ga je prinesel Krištof Kolumb. Izjemno priljubljen je po vsem svetu, najbolj priljubljen pa je očitno v Evropi in Ameriki, saj ga največ pridelajo ravno na teh dveh kontinentih. Paradižnik spada tako kot čili, tobak, krompir in jajčevci v družino razhudnikov.

BOMBA ANTIOKSIDANTOV

Antioksidanti so varovalne snovi, ki ščitijo naše telesne celice pred prostimi radikali. Paradižnik ima v sebi veliko kar dveh takih snovi, in sicer beta karotina in vitamina C. Vsebuje tudi vitamin B8 ali folno kislino, ki skrbi za tvorbo krvi in obrambo telesa. Bogat je tudi z vitaminom E, ki ga telo potrebuje pri varovanju telesnih celic in za močan imunski sistem.

Zrel paradižnik vsebuje zelo veliko kalija, ki skrbi za to, da celice dobijo dovolj hrane in odvaja vodo iz telesa.

Prav tako je paradižnik nepogrešljiv, če želimo shujšati, saj njegove vlaknine izrazito pospešujejo prebavo.

SESTAVLJEN IZ KAR 94 ODSTOTKOV VODE

Paradižnik je sestavljen iz okoli 94 odstotkov vode. V sebi skriva tudi beljakovine, nekaj maščob in ogljikovih hidratov. Paradižnik vsebuje tudi kalcij, železo in magnezij. Rdečo barvo mu daje likopen ki igra pomembno vlogo v boju proti srčnim boleznim.

Ne pripravljajmo zelenih, nezrelih plodov paradižnika, saj vsebujejo solanin, ki škoduje živčnemu sistemu, povzroča glavobol in slabost.

NAJBOLJŠI JE DOMAČ IN POPOLNOMA DOZOREL

Najboljši paradižnik je seveda domač in vzgojen ekološko. Takšnemu lahko rečemo super zelenjava, saj je nabit z vitamini in zdravilnimi snovmi. Če nimamo možnosti sami vzgajati paradižnika ali si privoščiti domačega, pa pazimo, da uvožen paradižnik pred uporabo vedno poparimo in olupimo, saj so lupine zaradi transporta skoraj vedno kemično obdelane.

Paradižnik razvije svojo varovalno moč šele, ko popolnoma dozori. Varovalne snovi v njem so močno zaščitene, zato moramo paradižnik toplotno obdelati in mu dodati olje, da lahko čim bolj izkoristimo njegove zdravilne moči.

Paradižnik je eno od živil, ki varuje srce in ožilje ter učinkovito zmanjšuje tveganje za bolezni srca in ožilja. Čeprav spodbuja apetit, pa hkrati tudi odvaja vodo in pospešuje prebavo, zato je zelo priljubljen v dietah. Spodbuja pa tudi delovanje želodca, trebušne slinavke in jeter.

RDEČI, ČRNI, ZELENI IN BELI

Poleg najbolj znanega rdečega in okroglega paradižnika poznamo še veliko različnih skupin paradižnika. Tako lahko danes na trgu najdemo tudi črni, beli in zeleni paradižnik.

Črni paradižnik je zelo zdravilen in poln antioksidantov, cenijo ga tudi kot afrodiziak. Zeleni paradižnik je prepoznaven predvsem po svojem vonju in sladkem okusu, medtem ko je beli cenjen zaradi svojega sočnega in izjemnega okusa.

OGROMNO NAČINOV PRIPRAVE

Paradižnik lahko uporabimo na sto in en način, saj je okusen tako v juhah, kot v omakah in solatah. Okusen je tudi polnjen, dušen, ocvrt, vložen v kis in kot priloga. Izjemno lepo se ujema s čebulo, drobnjakom, baziliko, pehtranom, krebuljico, rožmarinom, žajbljem in timijanom.

Paradižnik v hladilniku postane trd in izgubi aromo, medtem ko ga lahko v temnem prostoru pri sobni temperaturi hranimo od 3 do 5 dni.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »