Velika noč

tabina  

član od: 15.2.2005

sporočila: 474

21. mar 2007 11:31

Tudi pri nas je vse kar odnesemo v soboto k žegnu, strogo prepovedano. otroka imasta v košari tudi kaj sladkega, kar povzroča skomine kot nam odraslim mlečni kruh ali šunka :) tako se navajamo na vzdžnost. Kar se tradicije tiče: v petek barvamo jajčka in okrašujemo: na vrbove vejice obesimo jajčka in okraske, malce zdekoriramo tudi jedilnico (prtički in drugi zajčkasti in piščančkasti "kič", ki ga z leti pridobivamo, aranžma iz narcis, včasih so že tulipani). V soboto zjutraj prirpavimo košarice in gremo z otrokoma in možem k žegnu. Kot rečeno je vse iz košarice nedotakljivo do nedelje zjutraj. Popoldan pride še svakova družina in vse štiri deklice po grmovju iščejo darilca in sladkarije. Lani smo se vsi odpravili še na "križev pot" - kapelce na bližnjem hribu. Dokler otroci ne bodo dovolj veliki jih nevlečemo k vstajenju. Jaz se raje kot za v cerkev prostovoljno javim za pripravo zajtrka in moji deklici mi pomagata, tako da se okoli 10h z moževo družino vsedemo na tisti dolgi pretežki zajtrk žegnane hrane. Za kosilo kakšna juha, bolj za otroke, potlej pa kak izlet v naravo (Boč se kar prileže, če je lepo vreme). Drug dan pa imamo enako zadevščino še pri moji družini. Všeč mi je ta praznik, ker nas zraven božiča na nek spokojen način povezuje. pa še ni tistega komercialnega glamurja in zapravljanja za darila, ki pokvari vso spontanost. Toliko o naši tradiciji. Tole z delitvijo jajčka pa mi je zeloo simpatično! tabina

tabina  

član od: 15.2.2005

sporočila: 474

21. mar 2007 11:34

kristy, a imaš kakšno slikico teh tvojih piščančkov/tjulenčkov? vsako leto kaj izdelujemo; lani smo pletene košarice za jajčka iz kvašenega testa. kakšne druge ideje za kaj podobnega? lp, tabina

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

6. apr 2007 8:30

No zdej ja pa že zares Velka noč! Če bi katiri še prav prišla kaka ideja. val

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

6. apr 2007 11:03

Malo sem brala prejšne debate pa sem vidla, da ste nekatere razočarane nad kuhanjem jajc v teranu. Jaz pa sem ga že kupila. Ali ima katera kakšen frišen nasvet glede tega? dj, prebrala sem da ti na jajca lepiš prtičke samo z vodo, ali obstaja kaka slikca? Čw pa ima še kdo kake slike pirhov, se priporočam... katti

PISTACIJA  

član od: 7.1.2007

sporočila: 105

6. apr 2007 11:18

Katti, jaz se z navdušenjem to probala lani. Rezultat: temna (mrtvaška) sivovijolična barva, krka lupina in po površini sicer nekaj "iskric". Teran je meni tako dobro vino (pa še poceni ni), da bo sleherna kaplja 3x obrnjena v mojih ustih in z užitkom pospravljena na varno v želodček. So mi pa jajca lepša obarvana v čebulnih olupkih in v živih, veselih umetnih barvah. Pa brez zamere tisti, ki prisegate na barvanje z vinom. Taka je pač moja izkušnja. Vesele praznike vsem, pa veselja pri barvanju, s čimerkoli že! Pistacija PISTACIJA

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

6. apr 2007 12:01

Na žalost nimam slikic.

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

6. apr 2007 12:57

Preden grem k vstajenju na hitro naribam hren in ga v veliki skledi dam na balkon, da se "ohladi". Ko se v nedeljo zjutraj vrnemo od vstajenja pričenmo vsi skupaj pripravljati velikonočni zajtrk. Lupimo klobase in jajca, režemo šunko kar vse skupaj tudi s hrenom pripravimo v večji keramični skledi kar zabelimo z bučnim oljem in kisom kar obilno. K tako pripravljenemu "žegnu" jemo potico. Na to so se navadili tudi vsi novi in seveda otroci. Žegna pripravimo malo več, da ga ostane še za kakšno malico, ki je vedno boljša, bolj je stara. Tudi pri nas je vse kar odnesemo v soboto k žegnu, v soboto strogo prepovedano. Pokrito ostane na hladnem do jutra. Tako je pri nas.... Zdenka

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

6. apr 2007 13:06

Pri nas tudi ta žegnano jemo v nedeljo zjutraj, nič prej. katti

Zvončica  

član od: 20.7.2006

sporočila: 170

6. apr 2007 13:34

Velikonočni zajtrk je številka 1 ta dan. Žegnano jemo in potem se za kosilo ne obremenjujemo, klasično nedeljsko kosilo. Obenem voščim vsem praznike vesele, želim vam pogače bele, torte sladke in dehteče, pirhe rdeče ter mnogo sreče. Lep dan še naprej. Zvončica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti