Velika noč

temba  

član od: 7.10.2006

sporočila: 92

19. mar 2007 17:29

Tudi pri nas imamo vedno klasičen velikonočni zajtrk (šunka, pirhi, hren, kruh, potica, dodamo francosko solato, hren z jabolki in z jajci ter še kakšen pršut, domačo salamo itd.) Ker je to tudi druženje cele familije nas je na zajtrku veliko in navadno dolgo traja, zato nimamo kosila, ker ni nobene potrebe po hrani. Mizo tudi vedno okrasimo s pirhi, rožami, piščančki itd. Čeprav malo kmalu Vsem želim lep velikonočni zajtrk in seveda tudi Veliko noč. Temba temba

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

20. mar 2007 11:53

Zgoraj je ena vprašala če kje poizkusijo žegen že popoldne - ja pri nas, to navado je mož prinesel od doma, pri nas doma tega nikoli nismo poznali in smo žegen vedno načeli šele zjutraj. Ker je običaj, da imamo velikonočno kosilo pri tašči, je naš zajtrk bolj skromen, čeprav brez šunke, potice, hrena in jajc ne gre. Skušam vsako leto narediti malo drugače (enkrat potratna potica, pa ajdova, pa črno bela), šunka v testu ali samo kuhana, hren na različne načine... Za velikonočni zajtrk skušamo pojesti bolj simbolično, saj nas pri tašči čaka ubitačno kosilo. Svakinja se vedno potrudi in za otroke organizira iskanje zajčkovih daril, vsi pa smo navajeni, da prinesemo "zajčka" s seboj - za otroke v vrečkice zapakirane sladkarije, pirhe, za odrasle samo pirhe, ki si jih vsak izbere iz košare. Lep običaj je to, ker se redko uspemo vsi zbrati, tako da ga kar vzdržujemo, enako za božič. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

brkn83  

član od: 25.9.2005

sporočila: 233

20. mar 2007 19:53

No mi pa nikoli ne jemo žegna isti dam, ampak šele naslednji dan za zajtrk, ko pridemo od maše. Ponavadi v soboto popoldne narežemo meso, pa jajčka in hren, ampak ne tistega, ki smo ga nesli v žegn, vedno skuhamo nekaj več, da imamo za prej. brkn83

lili_stef  

član od: 18.1.2007

sporočila: 183

20. mar 2007 21:14

Pri nas doma smo vedno jedli naslednji dan, vendar je moj mož vedno neučakan,zato ponavadi reže šunko že v soboto zvečer.Hčerki in jaz pa nismo kaj dosti navdušene nad temi dobrotami,čeprav je vsako leto potica, šunka, pinca, hren in seveda pirhi zakon.Letos pa ravno praznujem na velikonočno soboto, tako da bo šunka že soboto verjetno pošla. lili_stef

sabrina  

član od: 31.8.2001

sporočila: 213

21. mar 2007 8:35

Teta torta, omenila si, da pečeš med drugim tudi čokoladno torto. Lepo te prosim, ali lahko napišeš zanjo recept? S čokoladno imam vedno probleme, imam pa jo zelo rada. Problem imam z nadevom. Hvala, hvala

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

21. mar 2007 8:54

V soboto popoldan nesemo k žegnu jajca, šunko, hren in potico in te dobrote jemo v nedeljo, ko pridemo od maše pri velikonočnem zajtrku, katerega pripravi tašča in se zavleče kar v kosilo. Na mizi ne sme manjkati tudi žolca, ki jo jaz in tašča obožujeva, mojemu možu pa dela kar slabo, ko gleda kako se tista želatinasta juhica premika in mu še na misel ne pride, da bi kdaj probal to poslastico! Hčerka sme šele na ta dan odpreti čokoladna jajca, tako da se sladkamo še s čokolado. Miza je okrašena z velikonočnim prtom in na mizi je cvetlični aranžma, ki vsebuje običajno narcise in vejice forzicije na katere obesimo majhna obarvana plastična jajčka. Kakšen aranžma bomo letos naredili, ne vem, ker kot zgleda bo do takrat že vse odcvetelo. Mijan

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

21. mar 2007 10:10

Sabrina, ali misliš čokoladno potico? teta torta

sabrina  

član od: 31.8.2001

sporočila: 213

21. mar 2007 10:26

Joj, teta torta, seveda sem mislila čokoladno potico, se opravičujem.

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

21. mar 2007 11:00

Sabrina, dobiš recept za nadev, ko bom doma pogledala točne količine. teta torta

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

21. mar 2007 11:30

Pri nas k žegnu nese tašča in zvečer že nareže potico in šunko. Drugo jutro imamo velikonočen zajtrk pri njej. Ponavadi je klasika, obvezno s pelinovim vinom, jaz pa vedno prispevam kakšno noviteto. Moji imajo najraje piščančke iz testa za kifeljčke. Resnici na ljubo, ponavadi so bolj podobni tjulnjem. Na pozno kosilo gremo k moji mami. Zberemo se vsi otroci z družinami. Potem pa gremo obvezno še k prijateljem in sorodnikom, saj velja pravilo, da je potrebno poskusiti 7 žegnov. No, pa ode dieta Tina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti