Nasvet in ideje, prosim!!!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

5. feb 2007 15:46

No, meni je frizel "prišel" skozi pri pripravi kosila za 27 ljudi (pet nenapovedanih), kar je doselj moj rekord, pa še od juhe dalje sem sedela pri mizi (ne sicer za mojega abrahama, ta priode čez tri leta, ampak vseeno). Po dveh kozarcih mi je bilo gladko vseeno, kaj bodo ugotavljali o moji tokratni ponudbi... Malo se hecam, apmak predjedi sem pripravila dan prej (pač takšne, ki lahko počakajo, da pride juha na mizo) in jih dala na mizo, da so gostje imeli kaj vzeti v roko ob kozarčku dobrodošlice, pa še na župo so bolj mirno čakali. Po predjedi in juhi tako niso bili zelo lačni, kar je pomenilo, da so bile količne "glavne" jedi zmerne. Tu sem kombinirala: nekaj je bilo jedi, ki sem jih pripravila dan prej, glavnina se je pekla v dveh pekačih v pečici, za priloge sem preprosto zadolžila del sorodstva, solate so bile oprane in natrebljene že zjutraj in potem samo premešane v času, ko mi je del sorodstva nosil krožnike od juhe z mize in pladnje ter sklede z glavno jedjo na mizo. Sladica je bila: dve torti in pecivo iz pekača, od prejšnjega dne, jasno. Pa je nekako šlo, ampak mene organizacija dela in samo delo pač ne obremenjuje. Je pa res, da smo hrano že tudi zunaj naročali, in to za manj ljudi, kot sem zgoraj omenjala (deset nas je bilo). Ker se mi pač ni bilo za pripravlja in sem to tudi povedala. Tako da...odvisno od razpoloženja, navsezadnje. Mamamia mamamia

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

5. feb 2007 16:18

Vedno gostim prijatelje in sorodnike, vedno se "izprsim" s čim posebnim, dekoracijo mize načrtujem že dolgo prej.......ampak za svojo 50-letnico sem jih pa peljala v dobro gostilno, se dala razvajat in vsi smo se imeli krasno. Predvsem pa - nič nervoze, nič bolečih nog, nobenih ostankov po hladilniku za naslednjih 14dni..ipd oslarije. Ženska - pri 50 je pa skrajni čas da te sreča pamet! Lisa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

5. feb 2007 16:26

Ali pa naredy party - mize s hrano in stoli po več sobah, naj sorodstvo hodi in se pogovarja ter si samo jemlje hrano in pijačo...Mamamia mamamia

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

5. feb 2007 16:59

ddosedaj sem bila na abrahamih samo v "ošterijah", ampak če je tvoja želja biti doma pa ti lahko predlagam en recept za katerega ne vem več naslova ampak gotovo se kdo najde ki se spomne ali pa celo avtor: -zrezke spečeš na naravni način in že začinjene -skuhaš riž -nariban sir -pripraviš grah ali pa katero drugo zelenjavo v omaki -pripravi cela jajca ali pa samo rumenjake(če veš kj boš potem delala s toliko beljaki npr 25kom?) na zrezku narediš kupček riža in na vrhu kupčka luknjo kot da je vulkan, notri položiš surov rumenjak in potreseš s sirom, postaviš v pečico in pečeš dokler se sir ne stopi,..... mislim da riž in meso lahko pripraviš že večer prej, zjutraj pa samo skupaj zložiš in ko je pečeno okoli poliješ omako upam da ti je kaj v pomoč plopsa

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

5. feb 2007 17:10

mestna2, lahko se pa s kom zmeniš (katering ali gostinci), da ti kdo speče npr. odojka, pa zraven narediš samo prilogo in solato. Če ti odojek ostane, ga lahko spraviš v skrinjo. Pa pecivo lahko že prej narediš in ga zamrzneš. Res nima smisla, da se boš abrahama spominjala po streženju in utrujenosti, ki bo sledila. Tisti, ki te imajo radi, ti ne bojo zamerili, če tokrat ne bo 20 vrst hrane na mizi, ti pa boš lahko z njimi posedela in poklepetala. Moja mama vedno pretirava in dela kot zmešana, ampak ti povem, da se njenega abrahama povabljeni spominjajo po dobri družbi in zabavi, ne pa po hrani. matilda

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

5. feb 2007 18:33

Sama sem praznovala 50 let natanko pred enim letom in sem tudi pripravila pogostitev doma. Kot je rekla mamamia, odvisno od razpoloženja. Skoz sem mislila, da jih bom ven povabila, potem pa sem se premislila. Nas je bilo 12, za 20 ljudi pa se mi zdi že kriza, kam jih toliko sploh dati, še posebej v tem letnem času. Drugače pa mislim, da s samo kuho ne bi smelo biti problema. Malo sem že pozabila, mislim, da je bila goveja juha z domačimi rezanci, lahko je zraven še zelenjavna ali ajdova juha , piščančji žur sem takrat prvič naredila in je lepo uspel, pa pečenka, za prilogo pa riž, drobnjakovi in ajdovi štruklji, solata in torta. Večji del se da pripravit že en dan prej, tako, da, če te ni strah bolečh nog le pogumno.

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

5. feb 2007 19:27

Pri fantu doma za fešte kupijo kar odojka pa še kakšnega jagenjčka zraven. Zraven se speče kakšen kruh in pogača. Pa veliko zelenjave se poje (čebula, paprika, paradižnik...). Glede na to, da je sedaj zima pa paradižnik ni ravno najboljši lahko pripraviš kakšno solato npr. iz kuskusa ali pire z zelenjavo in majonezno-jogurtovim prelivom. Zadnjič sem pri kolegicah jedla taki solati in sta bili prav super. Lahko jih pripraviš tudi dan prej, verjetno bojo še boljše. Ni ravno običajno nedeljsko kosilo je pa dobro, pa še ti ne boš preveč utrujena in boš imela kaj od fešte Urša

senka  

član od: 19.11.2005

sporočila: 343

5. feb 2007 19:29

mislim da goveja juha z domačim rezanci ne sme mimo!!!!Navadno pri meni doma naredimo tako da pokličem kmečki turizem (na Koroškem je navada!!)naročam narezek,domač kruh,zaseko,skuto.Navadno se doda kuhana govedina,hrenov kroh,francoska solata,mrzla fižola,narežem papriko paradižnik ,mocarelo..Pecivo tako rada pečem tako da za ljubo peko dam vse.Veselo praznujte ,veliko dobrih piškotov ,vso srečoin zdavi in veselimi bodte!!senka sg senka

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

5. feb 2007 22:14

Tudi jaz veliko raje pripravim vse pogostitve doma, kot da bi šli v kakšno gostilno. Prav sovražim sedenje tam, pogovarjaš se lahko z enim na desni in enim na levi, pa še mogoče nasproti, drugače pa se samo sedi in je . Jaz pripravljam take pogostitve za svoje najbližje nekajkrat na leto, nekje do 30 ljudi. Zmeraj gledam, da pripravim veliko jedi že prejšnji dan. Mesni zavitek za govejo juho pripravim do peke. Skuham zelenjavo, korenček, brokoli, cvetačo, por, brstični ohrovt , nasledji dan pa jo gratiniram, polijem ali zmešam z bešamelom, ali popražim na drobtinicah. Lahko jo zmešam s kuhano piro, ajdo, ješprenjem in na olivnem olju z malo česna in smetane popražim. Še en namig, zelenjavo lahko daš kuhat v govejo juho, ko je mehka, jo vzamem ven! Pripravim razne polnjene palačinke in jih naslednji dan gratiniram. Ali skuham štruklje, drobnjakove, skutne, pehtranove, ajdove, naslednji dan pa jih gratiniram v pečici, ali popražim na drobtinicah. Pripravim lazanjo v pekaču, naslednji dan pa v pečico z njo. Skuham testenine in jih naslednji dan zmešam z zelenjavo, skuto, bešamelom in gratiniram v pečici. Skuham polento, vmešam sir in popečem v pečici, naslednji dan pa narezano na kocke popešem na olivnem olju. En daj prej se lahko pripravi divjačinski golaž, osso buco ali vseh vrst mesa v omaki. Pripravijo se razni mesni zvitki (rolce, ptički). Zadnjič sem pripravila puranove zvitke, napolnila z jajcem in zelenjavo, zavila v alufolijo in jih skuhala. Naslednji dan sem jih narezala na rezine in jih vložila v omako ter segrela. Tudi zrezke za piščančji (puranov) žur en dan prej na maslu popečem, naslednji dan pa še obložim in popečem v pečici. Lahko daš tudi razne vrste mesa v marinado ne dan prej. Npr. piščančje batke (gornji del perutničke) mariniraš, naslednji dan pa jih zložiš na pekač in pečeš. Pa kakšne mlete ali sestavljene pečenke lahko pripraviš en daj prej. Jaz sem svoje najbližje kar razvadila, zmeraj moram kaj novega pripraviti. Včasih pa se odločim kar za klasiko, ko tudi ni veliko dela: sv. pečenka v vrečki za peko, piščanec na soli ali ribe v soli, zraven pa velik pekač mladega krompirja in skledo solate, te je letos v izobilju. Ali pa koline, krvavice, pečenice, matevža, kislo zelje in repa, krompir in ocvirki. Na vsake toliko časa tudi to paše . Mestnac2 vse najboljše in uživaj v pripravi hrane za najdražje . zvezdica55

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

5. feb 2007 23:15

Dobrodošla v klubu Babjih boginj. tumpika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti