Dodatek za vdove

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

16. jan 2007 16:37

mimika je napisal/a:
Po navodilih Atilem sem klicala na ZPIZ. Ta dodatek se imenuje vdovski dodatek. Je za vdove, ki imajo svojo pokojnino, ne pa moževo. Dodatek je odvisen od moževe pokojnine oziroma plače. mimika
Ta dodatek pripada tudi vdovcem. Običajno imajo moški ( lahko mi verjamete), večje plače in zato večje pokojnine in zato obdržijo svojo pokojnino. V resnici še nisem slišala, da bi kak moški po smrti žene prevzel njeno pokojnino, obratno pa zelo pogosto. Ognjič, moja mama je to urejala z zakasnitvijo. Mi je rekla, da je kovačeva kobila bosa . Res pa iz samega zakona ni razvidno, da je to mogoče urediti za nazaj. Pa tudi ne, da to ni možno ... Toliko o natančnosti zakona ... frina

gajka  

član od: 16.4.2006

sporočila: 307

16. jan 2007 19:16

mene pa zanima tole - nimam še vpisanega leta za sina ker sem hodila takrat v šolo.( srednjo,da ne bo pomote ) če to zdaj vpišem imam potem leto več del. dobe? zdaj jih imam 24 jih imam potem v knjižico vpisanih 25? al kdaj mi priznajo to leto? LP gajka

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

16. jan 2007 20:43

Gajka, če si bila zavarovana po možu in je bil tvoj poklic dijakinja, potem mislim, da ne bi smelo biti problema. Obrazec dobiš na ZPIZ. Opozarjam, da ti rojstnega lista za TVOJE otroke, ki je potreben, ne bodo dali zaradi varstva osebnih podatkov . Gajka, če ti uspe uveljaviti, se ti poveča ZAVAROVALNA in ne delovna doba. Ampak pri pogojih za pokojnino bodo pa šteli posamezni meseci, ne pozabite ! To pravico lahko uvljavljajo tudi ateji, če v tem času niso bili zaposleni,ker so varovali otroke, mama pa ne uveljavlja zavarovalne dobe zaradi starševstva. frina

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

16. jan 2007 22:06

gajka, to se vpiše v delovno knjižico tam zadaj...na zadnjih straneh. Ognjič

Nelly  

član od: 29.10.2003

sporočila: 264

17. jan 2007 2:01

Odmero vdovske pokojnine določa 123. člen Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in 32. člen prehodnih in končnih določb istega zakona: http://www.uradni-list.si/1/ulonline.jsp?urlid= Kako je z vdovsko pokojnino v letu 2007 najdete v pojasnilu ZPIZ-a: http://www.zpiz.si/src/pravice/vdovska07.html Kopiram le najpomembnejši del pojasnila: »Od 1. januarja 2007 znaša osnova za odmero dodatnih pravic 369,49 eurov oziroma 88.545,56 SIT. Višina osnove za odmero dodatnih pravic se spremeni enkrat letno in sicer v mesecu januarju. Vdovi oziroma vdovcu, ki ima poleg vdovske pokojnine tudi pravico do starostne ali invalidske pokojnine se, če je to ugodneje, poleg lastne pokojnine izplačuje še 15% vdovske pokojnine, vendar ne več kot 15% povprečne pokojnine, izplačane v letu 2006. Tako znaša ta meja od 1. januarja 2007 dalje 73,13 EUR oziroma 17.523,90 SIT. Skupno izplačilo lastne in dela vdovske pokojnine od 1. januarja 2007 dalje ne sme presegati 2 povprečnih pokojnin izplačanih v letu 2006, to je zneska 975,01 EUR oziroma 233.652,00 SIT. » Pazite, vdovec ali vdova dobi kot dodatek k svoji pokojnini 15% poprečne pokojnine izplačane v preteklem letu in ne 15% pokojnine pokojnika!!!! Nelly

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

17. jan 2007 9:18

Nelly je prijazno napisala link do predpisa, ki ureja to področje. Da se izognete iskanju v obširnem predpisu, bi rada opozorila na 110.čl tega zakona, ki opredeljuje pogoje za vdovsko pokojnino. Npr. starost 48 oz. 53 let ! Iz 123.čl, 4. točka , je razvidno, da je osnova za izračun vdovske pokojnine ZAVAROVANČEVA pokonine in ne poprečna pokojnina. Poprečna pokojnina je samo gornja meja in se v predpisu večkrat uporabi. Citiram predpis: " (4) Ne glede na določbo drugega odstavka tega člena, se lahko vdovi oziroma vdovcu, če je to zanj ugodneje, poleg starostne ali invalidske pokojnine izplačuje tudi 15% zneska vdovske pokojnine, ki mu gre po pokojnem zavarovancu ali uživalcu pravic po tem zakonu, vendar največ do zneska v višini 15% povprečne mesečne pokojnine, izplačane v državi v predhodnem koledarskem letu." Zakon ne uporablja izraza vdovski dodatek, ampak le vdovska pokojnina. Ker že osnovno vprašanje v tej temi izvira iz nesporazuma, sem popravek napisala zato, da ne bo prišlo še do kakega. Razočaranje tistih, ki pričakujejo preveč, je včasih zelo hudo. frina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti