Sir

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

11. jan 2007 11:20

Sir, sir, sir - jaz sem čisto nora nanj. :) Imam pa rada praktično vse - od mladih, nežnih sirčkov do močnejših, staranih. Pri plesnivih sem malo bolj izbirčna - nekateri okusi mi ustrezajo, nekateri ne. Večina, ki se jih dobi pri nas, so itak bolj "blage variante". Tudi tiste tortice z orehi, lososom, pa dimljeni siri, topljeni sir, kravji, kozji, ovčji ... skratka, res vse. :) Ko sem v Franciji stopila v "fromagerie", so bila to zame nebesa. ;) Po drugi strani pa sem stala pred velikim problemom, ker se nikakor nisem mogla odločiti, kaj kupiti. Moj dragi se že dela norca iz mene, kako bom preživela 2 meseca brez sira, ker se kmalu odpravljava v kraje, kjer sira in podobnih mlečnih izdelkov ne poznajo. Se tudi jaz sprašujem, kako bo to šlo - morda si bom s sabo tovorila skrivne zaloge. ;) cherry

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

11. jan 2007 11:28

Ponavadi je v hladilniku kar gauda, ker je najbolj uporabna... Drugače pa obožujem feto (polito z olivnim oljem in nasekljanim feferonom) in pa mocarelo... Na žalost sta pa za študentski žep predragi, tako da se jesta bolj poredko... Od dimljenih mi pa Jošt niti ni tako dober, ker se mi zdi, da je preveč gumjast. Mi je pa zelo všeč tisti dimljeni, ki je okrogel in bolj mehak. Ne vem kako se mu reče... Sicer pa imam rada kar večino sirov. Enkrat smo v franciji pri družini za "posladek" dobili sirno ploščo in me kar ima, da bi šla tja živet No, samo plesnivih sirov ne maram... Urša

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

11. jan 2007 11:57

pa olimski sir za žar Loni Makaroni

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

11. jan 2007 12:20

Kozji, ovčji z naših planin, zbrinc, brie, mocarela bufala, manouri... izbira je vendar tako velika, da se je težko odločit, kaj je res tisto, kar je najbolj dobro. Za novo leto sem jedla ementalerja prelitega s tartufovim oljem - odlična kombinacija, čeprav mi ementaler sicer ni preveč všeč. Nisem pa ljubiteljica sirov kot so gauda, jošt, luka in podobne zadeve. Za na pico in v sirove palčke ja, za razvajat brbončice pa raje ne. Kozmeja

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. jan 2007 12:34

Mocarela in camembert. Ima pa vse holesterol in strup za malo, zelo žlezo. Pred veliko leti sem večkrat jedla neki danski sir z zelo neprijetnim vonjem in precej močne rumene barve in brez plemenite plesni. Ker ga večina ni marala, sem ga dobila običajno velik kos še za domov. Ali mogoče ve kdo, kako se ta sir imenuje ? frina

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. jan 2007 14:37

Loni je napisal/a:
pa olimski sir za žar Loni Makaroni
loni, kje ga pa lahko kupim? Pri nas so ga nekaj časa imeli pri najboljšem sosedu, potem so ga pa kar naenkrat nehali prodajati Lp cervus

ez  

član od: 18.5.2005

sporočila: 65

11. jan 2007 14:39

Imajo ga v trgovinah Spar ez

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

11. jan 2007 15:37

Kozmeja, glede gaude in Jošta se čisto strinjam, Luka pa meni ni slab sir - je precej podoben Masdamerju. Je pa res, da zna kvaliteta variirati glede na stopnjo staranosti. Mimogrede, za ljubitelje ementalca - zame daleč najboljše razmerje cene/kvalitete ima Eurospinov, mislim, da stane pod 5 eur na kilogram. Sparov je sicer še cenejši, ampak se meni osebno zdi veliko slabši. cherry

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

11. jan 2007 16:53

rimljanka, tvoja s stroko podprta teorija drži tudi v praksi! Jaz namreč tudi nimam dovolj encimov za razgradnjo mleka, vendar mi fermentirano - jogurt, kisla smetana, skuta in sir ne delajo nikakršnih težav. drejček probaj, če samo encima nimaš, ne bi smel bit problem, druga pesem je pa, če si alergičen na vse mlečno... Kar se sira tiče, ga jaz zadnje čase dajem povsod:) Najrajši - hm, odvisno od uporabe, za na testenine imam najrajši parmezan v kosu, zelo dober in žal tudi drag, je Grana Padano, na srečo pa ga navadno dobiva od maminega fanta:) zadnjič pa je prinesel enega krasnega ovčjega! Sicer pa kupujeva v glavnem tiste najbolj navadne sire: jošt, livada, tapist... Meni je všeč gavda in ementaler, vendar ga redkeje kupiva, super so mi dimljeni, ampak tudi bolj za posebne priložnosti:) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

11. jan 2007 16:54

Aja, vedno pa mora bit v hladilniku ena ponarejena feta - to je tista iz kravjega mleka:) Fetaki, tista poceni varianta v tetrapakih - ker se tako dolgo drži in je dobra pa mazava, praktično za kake nadeve,... pa seveda mocarela, vsaj ena kroglica mora bit pripravljena za hude čase:) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti