Domača marmelada - 100% sadje

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

14. okt 2011 16:09

preskušeno deluje pri slivah, grozdnem želeju in jabolčni čežani - seveda, če je sadje samo po sebi dovolj sladko. Pri slivah običajno ni težav, jabolka in grozdje so pa lahko kisli, tako da je najbolje, da med kuhanjem poskusiš.

Sonja

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

14. okt 2011 16:20

Načeloma pri nobeni, če si pripravljena dovolj dolgo kuhati ali pa zelo temeljito pasterizirati.

Problem je lahko pri zelo kislem sadju (npr. ribez), ki bo sicer 'z vidika trajnosti' dovolj sladka, a bo kislost v okusu enostavno premočna (za marsikoga, ne pa spet za vse - moja mama ima rada tako).

Najbolje se za 100% sadno marmelado obnesejo slive, jabolka, hruške, smokve, grozdje in verjetno še kaj. Ugibam (nisem pa še preveril), da bi šlo dobro tudi s kakijem, banano, mangom ... in še čim.

Ne obnese se, kot rečeno, večina jagodičja, ki je ali preveč kislo ali preveč vodeno ali pa preveč "koščeno" (kot rečeno, ribez), citrusi (sicer se da, a aroma močno utrpi), melone, dinje in lubenice. Nisem še preizkusil, a sumim, da tudi s kivijem ne bi šlo. Sem še kako sadje pozabil?

Mimogrede, za postopek priporočam tole: sadje najprej malo zmehčati (lahko mehansko, npr. mletje grozdja, ali termično, npr. kuhanje sliv nad soparo za nekaj minut), nato spasirati s 'pasiračem' (moulin à légumes, passaverdura, Flotte Lotte) in šele nato pokuhavati/povrevati vodo oz. zgoščevati marmelado (ki se ji v primeru sliv nekoliko južneje od nas npr. pravi 'pekmez').

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

14. okt 2011 17:49

1. Mnogo pomembnejša(če že) je glicemična obremenitev kot glikemični indeks

2. GI bi imel relevantnejšo vlogo, če bi jedli samo OH v obroku, kar pa večina(tisti, ki imajo 2 zrnci soli v glavi) ne dela, ker pa kombiniramo živila in s tem makrohranila nima večje vloge

3. Pomembejše je razmerje makrohranil kot pa vir od kot ta pridejo. Je pa bolj pametno izbirati nepredelano hrano, ker s tem dobimo še vitamine, minerale, vlaknine, antiox, ...

4.Rafinirana fruktoza?????? fruktoza je fruktoza, ali jo dobimo pri predelavi iz česarkoli že bo še vedno fruktoza...

5. Montignac??? Če še kdo misli, da bo s tem ko bo kakorkoli kombiniral hranila in zaužil več kot porabi in obenem ostal na isti teži naj si zapoje pesem od queenov  its a kind of magic Na koncu velja še vedno enostavna matematika-če zaužiješ več kot porabiš se zrediš in pika

 

masters

butterflylara  

član od: 12.10.2011

sporočila: 12

14. okt 2011 20:14

ja, masters, js si Queene pojem že od srednješolskih let, pa ni to "krivo", da sem shujšala.. kje ti je tukaj potem matematika - normalen človek potrebuje okrog 2300-2500 kalorij dnevno, pokuriš jih pa 400 pri pol urnem teku, potemtakem bi mogel teči vsak dan tri ure, da bi porabil samo to kar si pojedel, še kakšno uro več, če bi pa hotel shujšati?? malo extremno, ni?

In ja, Montignac! super dečko, ravno njegova metoda je odkrije v "ne štetju" kalorij! priporočam v branje njegove knjige! samo, če ješ po njegovih navodilih, shujšaš, brez telovadbe, brez kurjenja! seveda pa je šport za lepo oblikovano telo obvezen!

 

LP

butterflylara

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

14. okt 2011 20:22

lara,

kaj si pa ti počela v šoli vsa ta leta, do in po času, ko si doživela montignaško razsvetljenje? A misliš, da človek potrebuje energijo samo za tekanje ali kaj? Poskusi za nekaj časa nehati dihati (ne bom ti svetovala, da recimo za nekaj časa ustavi srce), pa potem, ko boš pomodrevala, razmišljaj, kam gre preostanek kalorij. 

Mislim, da so tvoje predstave o delovanju tvojega telesa  blago rečeno ekstremne.

Sonja

butterflylara  

član od: 12.10.2011

sporočila: 12

14. okt 2011 20:42

Eh, no, pa kaj tolk dobesedno vse jemljete!

pred Montijem sem zmotno štela kalorije... (=

 

butterflylara

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

14. okt 2011 20:45

lara,

res si faca in po mojem prav super deklič. Lepo se imej!

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. okt 2011 21:01

Lara, a še nisi opazila, da nekaj ljudi tule na forumu pač nekaj reči ve, pa ne, ker bi prebrali tvojega, očitno, guruja M., ampak, ker niso sedeli na ušesih v šoli, ker so potem še kaj malega na to temo prebrali, ali pa preštudirali, pa ne nujno malo, ker.... In ja, 1000 kalorij je 1000 kalorij, pa od koderkoli jih že jemlješ. In s 1000 kalorijami lahko telo naredi toliko in toliko molekul ATP, recimo temu celična valuta energije.

Osnove, ampak res osnove kemije so, da ti je jasno, da ne more obstajati nerafinirana fruktoza, ker je fruktoza molekula s kemijsko formulo C6H12O6, ki torej ne more vsebovati vsega tistega, kar nek sladkor (ki ga tako poljudno imenovanega kupujemo bolj (belega) ali manj (rjavega) rafiniranega) pač vsebuje. Kemijsko je bel sladkor pač skoraj samo saharoza (ki, mimogrede, pri prebavi razpade v eno molekulo glukoze in eno molekulo saharoze). Tega seveda dobimo iz sladkornega trsa ali pese, fruktoze pač ne od tam. Če bi kupovali v lekarni in bi bila to lista saharoza, bi pač pisalo, da je saharoza, ki tudi ne bi bila rafinirana, ker bi bila pač saharoza.

Niti z besedo nisem nikjer napisala, da ni pametno jesti po M., sem ti pa oporekala, kjer si pisala neresnice, zmote. Saj mi je jasno, da tebe ne bom prepričala, da tvoj M. nima vedno prav, morda bo pa kdo, ki bo bral tvoje in moje (pa od limnol, masters,...) zapise, le razmislil. In zato, (in vedno bom natanko zato), napišem svoje poglede.

Res mi ni treba že n-tič napisati, naj preberem M., ker tam pač ne morem najti strokovno korektnih zapisov, vsaj okoli inzulina jih ni. Saj veš, naš France je pred skoraj 180 leti dejal: Le čevlje sodi naj kopitar. Zato mene ne boš slišala pametovati o borznih poslih.

rimljanka

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

14. okt 2011 21:09

butterflylara je napisal/a:

ja, masters, js si Queene pojem že od srednješolskih let, pa ni to "krivo", da sem shujšala.. kje ti je tukaj potem matematika - normalen človek potrebuje okrog 2300-2500 kalorij dnevno, pokuriš jih pa 400 pri pol urnem teku, potemtakem bi mogel teči vsak dan tri ure, da bi porabil samo to kar si pojedel, še kakšno uro več, če bi pa hotel shujšati?? malo extremno, ni?

In ja, Montignac! super dečko, ravno njegova metoda je odkrije v "ne štetju" kalorij! priporočam v branje njegove knjige! samo, če ješ po njegovih navodilih, shujšaš, brez telovadbe, brez kurjenja! seveda pa je šport za lepo oblikovano telo obvezen!

 

LP



butterflylara

ojoj... punca v roke osnovnošolsko biologijo in lahko bo še kaj iz tebe...če ti bo pa to prelahko pa priporočam razne knjige o kemiji/biokemiji.

masters

butterflylara  

član od: 12.10.2011

sporočila: 12

14. okt 2011 21:37

Rimljanka, za fruktozo sem se ti opravičla, pa  tudi jaz nisem rekla, da je rafinirana, nekdo drug je komentiral pa sem spregledala, da nisi ti napisala!

pa tudi napadeno se ne rabiš počutit, Montignac ni MOJ, in tudi ni edini, ampak je več raziskovalecev ugotovilo, da lahko dva OH z enako količino sladkorja sprožita popolnoma drugačno glikemijo.

in se še 1x opravčujem, če meniš, da pametujem, sem samo napisala, kar sem prebrala in tudi preizkusla. delovalo je, poleg izgubljenih kilogramov sem se naučila zbirat zdravo hrano, odkrila kup super receptov in končno nehala stradat in si omejevat količino hrane.

če želiš prebrat tole: http://www.montignac.si/montignacova-metoda.html

in njegovo pisanje je znanstveno korektno in preverjeno.

in seveda je prav, da vsak pove mnenje, cenim tudi tvojega!

 

sonja, hvala in enako!

bi sedaj zaključile temo o tem? ((= smo kar skrenile s poti.. Kje je pa kakšna marmelada?

 

 

 

 

 

 

butterflylara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti