Žižule

polde  

član od: 8.9.2006

sporočila: 9

tema odprta - 27. dec 2006 13:30 | ogledi: 12.859 | odgovori: 19

Kje bi lahko kupil žižule v žganju?

polde

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. dec 2006 14:21

Jaz sem jih videla nekoč na tržnici v Piranu, so prodajali samo plodove (tisto rdeče malo zgubano, če to misliš). Vendelina jr.

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

27. dec 2006 14:59

Videla sem jih na tržnici v Ljubljani.

Bogomira  

član od: 30.12.2005

sporočila: 182

27. dec 2006 20:55

Mogoče se komu zdi noro vendar nevem kaj so to žužule Bogomira

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

18. sep 2012 17:39

Žižule so odlične. To so tako imenovi kitajski dateljni. Imajo izredno bogat okus, zdravijo želodčne težave, odpravljajo odvečno želodčno kislino. Prvič sem jih jedla v soboto in sem res navdušena nad njimi. Sadiko dobim od prijateljice in eno bom še kupila. Vzgajala jo bom v obliki drevesa, ne grmiča.

Priporočam!

 

Migla

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

18. sep 2012 20:29

A ti res dopadejo?

Meni niso preveč dobre, daleč od datljev. Preden so jih odkrili kontinentalci, je bil to malo cenjen sadež. V glavnem so jih predelovali v žganje. Menda so jih pa res prinesli k nam pomorci s Kitajske ali od tam nekje.   Drevesca so pa čedna.

Hec, kako pride eno sadje ali zelenjava kar naenkrat v modo in iz nje. Pri nas je dosti japonskih nešpelj, cvetijo in omamno dišijo pozimi, sadje je odlično, drevo prelepo, pa jih nobeden niti ne opazi, zdaj so vsi mahnjeni na žižule.

Pa na rukolo, deset let nazaj je ni nihče opazil. Zdaj jo pa kupujejo. Bo treba popularizirati še meliso, lepa, dišeča in okusna. Pa karčofe, artičoke, šparglje ste itak že spoznali in pametujete o divjih pa o domačih v kombinaciji s takim ali drugačnim olivnim, ojej, oljčnim oljem.

No, vsekakor dober tek, je tu še dosti tega kar je dobro za pod zob in kar boste lahko kontinentalci odkrili.

Recimo divji finokjo. So ga zaenkrat še polni vsi robovi cest, pa še bolj divji tisti obmorski, se že leta in leta čudim, da se še ni pojavil kot eko itd na kakšni od vaših tržnic.

No, dober tek.

 

nola

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

18. sep 2012 20:48

nola je napisal/a:

Recimo divji finokjo. So ga zaenkrat še polni vsi robovi cest, pa še bolj divji tisti obmorski, se že leta in leta čudim, da se še ni pojavil kot eko itd na kakšni od vaših tržnic.

Še dobro, da se ni, ga je na naši obali premalo, bi ga menda kar iztrebili.  

rimljanka

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

18. sep 2012 21:13

A me lahko malo poučite o tem divjem finokju,prosim..raste tudi na Goriškem?..kar sem pogooglala mi ni čisto jasno kakšen bi bil divji..sem pa velika ljubiteljica koromača...ravno danes sem dala na kulinario recept nadevan koromač.Hvala za odgovor...

Vrtejbenka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

19. sep 2012 0:25

Vrtejbenka, tudi na Goriškem se ga dobi, precej ga je prav okoli vas , na poti na Kekca ga tudi vidim. Frtalja brez njega ni frtalja

A potem je tudi pri vas veselje v hiši, se sliši, da je koromač naravna modra tabletka

Tu je malo po naše, pa malo po sosedovo, če ti kaj pomaga.

 

Žižul pa ne poznam.

lp

 

 

mzm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti