Kulinarične ideje za božična darilca ?

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

1. dec 2006 11:36

Jaz sem to delala pred kakim letom ali dvema - sem našla v eni ang. kuharci o kruhu. Naploniš lahko odvisno od testa - če je belo, manj, če pa temno, pa več, ker to manj vzhaja. jaz sem delala tudi v tistih čisto malih, za kaktuse, pride cortkano:) Veri

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

1. dec 2006 13:39

Recimo, da delam po receptu iz Lise, dam v 3 lončke - kako dolgo in pri kakšni temperaturi naj pečem ta Božični kruhek (da ne dobim ven PREMOGA)?? Lahko s kakšno drugo sestavino nadomestim pinjole? Hvala za odgovor! Galja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

1. dec 2006 20:29

Namesto pinjol lahko daš lahko mandelnje, recimo, malo sesekljane mogoče. Peci ga na cca 180-200 st. odvisno od tvoje pečice, ven pa ko bo lepo rjav, po moje cca 20-30 min. Bolj natančno bo pa vedela katera, ki ima to revijo... Veri

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

1. dec 2006 21:21

Pred leti sem dobila v dar zeliščnega. Res nekaj posebnega. kobra 1

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

2. dec 2006 2:29

Recepti za sladka darila so tudi v novembrski Lisi in sicer za pečene cvetlične lončke ter muffine z marcipanovimi rožicami navrhu. Bom kar na hitro napisala sem. Pečeni cvetlični lončki z rožicami iz marcipana (sestavine so za 2 lončka premera 12 cm) 150 g masla 125 g sladkorja 1 vanilin 2 jajci 50 ml mleka 200 g moke 1 pecilni prašek 2 nova glinena cvetlična lončka 100 g surovega marcipana sladkor v prahu za posip jedilne barve 1 žlica medu Priprava: Pečico segrejete na 180 stopinj, ventilatorsko na 160. Maslo penasto zmešajte s sladkorjem in vanilin sladkorjem. Primešajte jajca in mleko. Povrhu presejte moko s pecilnim praškom in vse skupaj premešajte. Glinena lončka vse do roba obložite z aluminijasto folijo in vanju porazdelite testo. Pecite približno 40 minut. Surov marcipan pregnetite s 50 g sladkorja v prahu in maso razdelite na tri dele. Vsak del obarvajte po svojih željah in ga razvaljajte. Zobotrebce ovijte z zelenim marcipanom, iz preostalega marcipana pa izrežite cvetove v obliki marjetice in liste, ter jih na stebelce prilepite z medom. Testo, ki gleda iz lončka kot kupček, poprašite s sladkorjem v prahu in vanj zataknite marcipanove rožice. To je super darilce. Sem naredila in res lepo izgleda, pa presenečenje je res veliko! Podoben recept gre tudi za vse vrste muffinov (po želji in raznih receptih), le da jih pač podariš v papirčkih in navrhu daš le cvetove iz marcipana, brez stebelc. tudi to izgleda simpatično. Tu na forumu sem nova, pa me zanima, če sem ne moreš prilepiti slikice? Skenirala bi namreč fotografije iz Lise za boljšo predstavo, pa bi jih sem nalepila... A moram za to tja med osnovne recepte? Hvala in uspešno peko, katka Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 02. dec 2006 02:47:09

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

2. dec 2006 2:46

Še 2 ideji iz novembrske Nove. KANDIRANI PEKAN OREHI Za eno vrečko: svetlo rjavo karamelizirajte 250 g sladkorja in 250 ml vode. V tem povaljajte približno 80 pekan orehov, jih vzemite ven in pustite, da se posušijo. Z njimi napolnite vrečko iz celofana in zavežite z okrasno pentljo. Jaz nisem uporabila pekan orehov, ampak vse vrste orešćkov. Vrečke sem lepo opremila tudi z domiselnimi etiketami oz. sporočilci na temo sladkega življenja :) ŽELE IZ RDEČEGA VINA S KARAMBOLO Za tri kozarce po 300 ml: 1 karambolo opeite in narežite na tanke rezine. skupaj s 700 ml rdečega vina in z 800 g želirnega sladkorja jih zavrite in kuhajte 3-4 min. Z želejem napolnite kozarce in jih zaprite. No, tudi tu lahko naredite malo po svoje, meni je bila v bistvu zelo všeč ta ideja s karambolo, ker se lepa zvezdica vidi skozi steklo. Dala sem jo pa v bistvu za okras v domačo marmelado. Vendar spet bi bile dobrodošle slikice...:( katka Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 02. dec 2006 02:46:42 Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 02. dec 2006 02:47:52

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

2. dec 2006 3:08

No, recepte sem poslala tudi v bazo, da bom lahko prilepila tja še skenirane slikice. Ne vem pa, kdaj se bo zadeva sprocesirala. Bom obvestila in sem prilepila link. katka

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

2. dec 2006 4:03

Zanimivo darilo so lahko tudi "jušne začimbe" v epruveti. Različne začimbe, peteršilj, drobnjak, česen, čebulo, korenček, gomoljno zeleno, hren ipd., sesekljajte in zmešajte vse sestavine, potem pa nalagajte v epruvete - ena plast te mešanice, nato pa ena plast grobo mlete soli, potem spet plast začimb, pa spet sol - dokler ne zmanjka. Izgleda zelo dekorativno, te barvne proge. Epruveto zaprite s plutastim zamaškom in zavežite okrasni trakec okoli. Ali pa jih date par skupaj in povežete z rafijo. Epruvete se dobijo v lekarnah. Podarjate lahko tudi doma narejene likerje. Recepte zanje sigurno že poznate kaj, morda le kakšen namig. Pri vanilijevem likerju v steklenici lepo izgleda stebelce vanilije, za jajčni liker pa so steklenice videti posebno lepo, če jih oblepimo z zlatimi zvezdami, ki jih lahko izrežemo sami iz samolepilnega papirja ali pa kar kupimo v hobi trgovinah. Lahko vložimo tudi sadne kroglice. Za sirup zavremo sladkor in vodo - količina kolikor pač rabimo, dodamo limonin sok in vanilijin strok. Različno tropsko sadje - mango, papajo, lahko pa tudi lubenico ali melono izrezujemo s tistim okroglim nožkom, napolnimo kozarce in prelijemo z ohlajenim sirupom, ki mora prekriti sadje. Take kroglice se v hladilniku obdržijo do 2 tedna, v nasprotnem primeru je treba hitro pojesti. Za mediteransko obarvano darilce pa so zanimive vložene kroglice mozzarele ali kakega drugega sira. Dodamo mu posušen narezan paradižnik, sesekljan česen, peteršilj, baziliko ali rukolo, narezane pinjole ali kar orehe in mandlje, če želite malo pikantnega narežete še čili ali feferon in pa dodajte še limonin sok. Sestavine je najbolje zmleti v multipraktiku ali pač s kakim drugim kuhinjskim strojčkom. Vse skupaj damo v kozarec in zalijemo z oljčnim oljem, zapremo s pokrovom, celofanom ali blagom ter prevežemo z rafijo. Obdrži se do 2 tednov. Da pa še malo zakompliciram :) lahko podarimo poleg še doma izdelane testenine, npr. zvezdice po receptu za rezance, ki mu dodamo žafran za lepšo rumeno barvo (rezančno testo izrezujemo s piškotnimi modelčki v obliki zvezdice), ter jih na zraku sušimo 2 dni. Zvezdice podarimo poleg preliva v prozornih vrečkah. čaoooo, upam, da sem kaj pomagala katka

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

2. dec 2006 8:34

Katka lopatka, tvoji recepti so super, vendar če si jih poslala v bazo, bodo objavljeni šele konec meseca, pa še to verjetno ne, ker niso avtorski, oz. tudi fotografije menda ne smejo biti skenirane. Ponavadi se slike naložijo na strani moj-album.com in se potem sem naloži link do tvojih slik, to potem pa vsi radi gledamo. lp http://www.moj-album.com/ matilda Sporočilo je spremenil(a) matilda dne 02. dec 2006 08:35:35

andreja č.  

član od: 3.4.2006

sporočila: 587

2. dec 2006 8:39

Nidva sva lani podarjala olivno olje z zelišči in balzamični kis andreja č.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti