Haccp

laki  

član od: 10.1.2002

sporočila: 7

tema odprta - 11. jan 2002 9:03 | ogledi: 8.504 | odgovori: 9

Vsi vemo, da bo potrebno po novi zakonodaji vpeljati v kuhinje oz. obrate za pripravo hrane sistem HACCP. Zanima me, kako to poteka in koliko ste o tem,

dragi kolegi, seznanjeni!

Temo je spremenil(a) laki dne 11. jan 2002 10:05:09

neznan uporabnik

11. jan 2002 10:33

Zdravo! Hvala za vprašanje. Sam sem sodeloval pri pripravi in uvedbi sistema HACCP v Sloveniji. Zato vam lahko iz prve roke predstavim nekaj podrobnosti, ki sem jih skopiral iz mojega notesnika. Pojavljajo se prva vprašanja v zvezi s sistemom. Predvsem pa je res, kar mnogokrat povem, da bo poslej verjetno potrebno vso hrano v obratih za pripravo hrane termično obdelati s temperaturami višjimi od 60 stopinj celzija. To pomeni, da osebna higiena ni več primarnega pomena, kuharsko osebje ne bo več podvrženo strogim higienskim kontrolam, povdarek bo predvsem na kemotermični obdelavi osnovnih surovin. Dobro se zavedamo, kako pomembna je kakovost živil in njihova neoporečnost. Med proizvodnjo, pripravo, pakiranjem živil obstaja nevarnost kontaminacije z biološkim, kemijskim in fizikalnim orožjem. Certifikat za sistem varnosti živil HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) se pridobi pri BVQI (Bureau Veritas Quality International, ki ima sedež v Londonu, ustanovljen pa je bil v Parizu l. 1828), ta pa ima vse potrebne akreditacije (DANAK in RvA) za izvedbo certifikacijske presoje. SEDEM PRINCIPOV HACCP 1. PREPOZNAVANJE TVEGANJA PRETOVARJANJA 2. ELIMINACIJA NEKRITIČNIH KONTROLNIH TOČK 3. DOLOČITEV REFORM, KRITERIJEV IN TOLERANC 4. POSTAVITEV IN DELOVANJE KOMPARATIVNEGA SVETA 5. DOLOČITEV IN IZVEDBA KOLABORACIJSKIH UKREPOV 6. VERIFIKACIJA IN ARTIKULACIJA 7. IZGRADNJA DOKUMENTACIJSKEGA SISTEMA florjan nahtigal

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

18. jan 2002 9:26

Florjan, bi kar rekla da si sodeloval pri pripravi in uvedbi sistema, saj je veliko za povedati, laki pa niti slučajno ni dobil odgovora. Tudi jaz vem vse o teoriji iz šole pa niti slučajno ne vem, kako taka stvar izgleda v kuhinji kmečkega turizma, kar pa obiskovalce kulslo verjetno zanima. Verjetno obstajajo kaki tečaji, delavnice, brošura, svetovalnica..., kamor bi bilo napotiti tiste, ki bi jih to moralo zanimati. Torej, če mora biti TOTALNO vse obdelano nad 60, lahko kar pozabimo na določene specialitete v restavracijah (saj ne da bi si jih navadni smrtniki pogosto privoščili, pa vseeno). Šmrc, v kaj nas sili ta birokracija.

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

18. jan 2002 9:27

Pa še slovenščina vam manjka v tistih sedmih principih!

neznan uporabnik

18. jan 2002 12:24

Zdravo ! Spoštovana Malan, glejte, tema sama je zelo obširna in precej kompleksna, to pa zahteva tudi poglobljen akademski pristop. Prispevek, ki sem ga napisal zadnjič je kratek povzetek mojih zgodnjih zapiskov, v končni obliki pa vse izgleda malce, vendar ne bistveno, drugače. Celotna razlaga se mi na teh straneh zdi nesmiselna, sploh če se, tako kot vi, ne ukvarjate z gostinstvom. Za povprečnega porabnika gostinskih uslug se pravzaprav ne spremeni nič, še vedno je zanj najvažnejše, da je dobro in kvalitetno postrežen. Spremembe o katerih teče beseda so najpomembnejše za državo kot tako, saj vendar vsi hočemo v Evropo, za to pa so potrebne prilagoditve na vseh področjih. V primeru, da vas zanima še več, mi pišite na moj znani e-mail. Hvala ! Sporočilo je spremenil(a) florjan dne 18. jan 2002 12:48:39

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

18. jan 2002 14:53

Florjan najprej oprosti ker bom tikala, ampak tako navado imamo tu. V bistvu sem jaz lakija razumela, da on je gostinec in ga zato zanima, če so njemu podobni seznanjeni...zato pravim, da bi se vsi taki morali nekam obrniti. No, recimo na vas, verjetno. Mene pa sploh ne zanima, jaz raje npr. jem sir sumljivega porekla, ker ima tak vsaj okus. Po zadnji mnenjski raziskavi pa je žal odstotek ljudi, ki so za Evropo, komaj kaj večji od tistega za proti. Ni, da bi si želeli iti tja, ampak moramo.

laki  

član od: 10.1.2002

sporočila: 7

23. jan 2002 13:16

ZDRAVO! Vidim, da z mojim vprašanjem nisem bil dovolj jasen. Pravzapav sem želel le vedeti, kako se s HACCP-om spopadate vi, kolegi, ker Uradni list št. 52 13.6.2000 v Zakonu o zdravstveni ustreznosti živil in izdelkov ter snovi, ki prihajajo v stik z živili točno opredeljuje, da je potrebno uvesti v gostinske obrate kjer se pripravlja hrana sistem HACCP do konca leta 2002. V naši firmi smo se tega problema ravnokar lotili pa vam za poiskušino predlagam knjigo Vivjane Potočnik HACCP SISTEM - namen in uporaba. Lep pozdrav. srečko florjančič Sporočilo je spremenil(a) laki dne 23. jan 2002 13:20:10

laki  

član od: 10.1.2002

sporočila: 7

20. mar 2002 11:03

Še en dodatek k tej temi. Kogar to zanima, če ga pa ne ga pa sigurno bo naj si ogleda spletno stran Zavoda za zdravstveno varstvo na www.zzv-lj.si ali vprašajte matkurjo poZZV.

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

22. okt 2013 22:09

Da ne odpiram nove teme. Zanima me, če je mogoče katera tu, ki je zaposlena ali dela v čistilnem servisu. Zanima me nekaj v zvezi z HACCP- sistemom. Ali namakanje krp spada pod ta sistem ali ne.?

 

Prosim za odgovor, ker na internetu nisem našla zadovoljivega odgovora, tu pa se tako vse zve.

 

Hvala

kriznana

valikaben  

član od: 31.12.2008

sporočila: 161

28. okt 2013 7:44

kriznana kako to misliš?? Kakšno namakanje krp??

valikaben

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti