Slava

Eva  

član od: 25.9.2002

sporočila: 10

tema odprta - 6. nov 2006 20:59 | ogledi: 14.185 | odgovori: 10

povabljena sem na slavo (srbski praznik), cesar se nisem se nikoli udelezila. zdi se mi, da se ob tej priloznosti gostiteljem prinese darilo. toda kaj? ima kdo izkusnje?

Eva

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. nov 2006 8:48

Če neseš s seboj torto, zadeneš v polno. Ni pa nujno. Odvisno, za kakšno slavo gre - če je krstna slava, potem se nese darilo otroku, če je kakšna druga, da ne gre za slavo v povezavi z določeno osebo, potem tudi s steklenico vina, kakšnim prtičkom za gospodinjo, bonboniero ali kakšnim izdelkom iz stekla, keramike... ne moreš "udariti" mimo. Vem pa, da gostje največkrat na slavo nesejo torto ali pecivo. Če narediš Vasino (to je ena najbolj znanih srbskih tort), ali pa na primer žito s smetano, je to čista desetka. Če te zanima recept za Vasino troto, sporoči. Je namreč sladica, ki redko kdaj manjka na pravi srbski slavi. Mamamia mamamia

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

7. nov 2006 9:21

Pred enim tednom sem se vrnila iz Srbije in sem imela "predavanje" o slavi. Slava je kot čaščenje hišnega zavetnika. In to vsaka družina slavi svojo slavo. Na ta dan pripravijo fešto, nekje povabijo tudi popa, da blagoslovi njihovo pogačo in s tem dom. Ker me je zanimalo sem potem še malo spraševala in so mi povedali, da se to začne po dvanajsti uri. Povabijo pa sorodnike in prijatelje. Kot darilo prinesejo ponavadi slaščice ali vino. Ponavadi to niso neka velika darila. V Srbiji večina delodajalcev ne komplicira, če mu zaposleni povedo, da imajo slavo. Ženske na veliko pripravljajo gostijo in na ta dan ni problem, da dobijo prosto. Vsaka slava je pa tako kot pri nas odvisna, koliko kdo ima in vloži v gostijo. Koliko časa pa traja je pa tudi odvisno od druščine. Pa lepo se imej. Te fešte so običajno super. Gobica

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. nov 2006 9:41

Vasina torta. Definitivno. Razen, če je ne bo že kdo drug prinesel. Te pa opozarjam, da je Vasina torta v kategoriji "advanced". Ali pa, če najameš darling mamamio ali pa mojo malenkost...:) Za moškega pa kakšen nobel konjak. Vendelina jr.

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

7. nov 2006 10:29

Eva, če boš delala torto se najprej pozanimaj, če ni posna slava. Če je, potem to ne pride v poštev, ker se takrat pripravljajo jedi, ki ne vsebujejo mleka, mlečnih izdelkov, jajc, mesa... Skratka vse, kar je živalskega izvora ni dovoljeno razen rib. stana

carica  

član od: 29.9.2006

sporočila: 4

15. nov 2011 15:14

Spoštovani-e,

 

počasi se približujemo času ko se začnejo "slave"! Mene zanima kaj pripravljate oz. kaj vse je na mizi (razen seveda osnovnih verskih simbolov) za ta namen!

 

Z začetniškim zanimanjem vas lepo pozdravljam :)!

 

 

 

carica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

15. nov 2011 15:47

Ti si pa res carica. Več kot pet let prijavljena na Kulslo, pa šele prvo sporočilo.

Žal ti pa nemorem povedat glede priprav za slavo, ker to v Slo ni ravno običaj.  Imam pa doma knjigo Posna kuhinja, podaril mi jo je pravoslavni pop. Ena takih bolj dragocenih knjižic je to zame.

 

 

mamamia

carica  

član od: 29.9.2006

sporočila: 4

15. nov 2011 16:44

Sem se opogumila in končno pisala " Z začetniškim zanimanjem " !

carica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

15. nov 2011 16:54

carica je napisal/a:

Sem se opogumila in končno pisala " Z začetniškim zanimanjem " !



carica

 

Potem pa dorbodošla tudi na forumu, ne samo med članstvom oziroma prijavljenimi.

Zdaj pa še reči, da ti je Milica ime ... dobro vino, carica Milica, v paru s carom lazarjem ...

mamamia

carica  

član od: 29.9.2006

sporočila: 4

16. nov 2011 8:38

Hahahahahaa! Ne nisem Milica, vendar to tako nekako gre skupaj

Obenem pa se tudi teh vin ne bi branila !

carica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti