Jabolka, jabolka, jabolka...

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

tema odprta - 6. sep 2006 15:03 | ogledi: 9.500 | odgovori: 21

Počasi jih imam že res zadosti. Prav tako štrudlja in kompota. Ima kdo še kakšen način kako jih čimveč porabiti? Kakšne druge sladice še mogoče? Jaz nimam nobenih idej

pozdravček, Urša

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

6. sep 2006 15:12

Lani sem naredila iz viška jabolk in hrušk neko verzijo karamelnega džema. Vzela sem količino kot za marmelade - na 1 kg sadja 800 dag sladkorja. Sladkor sem karamelizirala in nato gor vrgla polovico sadja zrezanega na koščke. Ko se je lepo razpustilo in premešalo, ter se je karamel stopil, sem dodalaše drugo polovico sadja. Samo za 10 minut, da se je prekuhalo, a ostalo v koščkih. Pa še malo cimeta in klinčkov zraven. Rezultat: precej sladka, a dobra zadevica, ki krasno paše pozimi s pudingom, na rolado, tudi v kakšno pecivo, v kakšno sadno kupo, pa seveda k sladoledu... Staša Pa sušit jih dajte. V določenih krajih so ljudje, ki imajo prav sušilnice za večje količine sadja. Mi smo si pa kar eno malo nabavili. Za zelišča in sadje in je super! Pa potem celo zimo zobaš jabolčne krhlje. Njami! Sporočilo je spremenil(a) stasafrank dne 06. sep 2006 15:18:10

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

6. sep 2006 15:21

Jabolčna marmelada s cimetom in limono 2 kg jabolk narežemo na krhlje ter jih dušimo z limonino lupinico in sokom dveh limon. Mehka pretlačimo, dodamo sesekljano ali naribano lupinico še ene limone, njen sok in 1 kg sladkorja ter cimet po okusu. Kuhamo, da se zgosti. Kuhano damo v pomite, pogrete in nekoliko ohlajene kozarce ter zapremo. Marmelada iz kislih jabolk in korenčka 1 kg mladega korenja grobo naribamo in v 1 dl vode kuhamo, da se zmehča. Dodamo 3 kg olupljenih in narezanih jabolk ter sok dveh limon. Kuhamo, da se vse zmehča, primešamo 1,5 do 2 kg želirnega sladkorja in med mešanjem kuhamo 4 minute. Vroče polnimo v kozarce, zapremo in pokrijemo z odejo ter pustimo, da se marmelada ohladi. Oba recepta sta povzeta po Kuharskih bukvah NT&RC. Drugače pa jabolka pri nas nikoli ne ostanejo, ali gredo v čeber za sadjevec ali pa skuhamo iz njih bistri sok, včasih pa še gostega s korenjem, nekaj pa jih narezanih na krhlje roma kar v skrinjo. Pa še posušimo jih, narezane na krhlje ali pa na obročke. Loni Makaroni

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

6. sep 2006 15:22

Na biskvitno testo daš narezana jabolka, poprej dušena s slkadkorjem in cimetom, vmešaš še mlete orehe ali mandlje, preliješ z vanilijevim pudingom, skuhanim v jabolčnem soku, in ko se strdi, premažeš s smetano. naredi tufahije - izdolbeš sredico in jo napolniš z orehi in medom, zapečeš v pečici in potem preliješ s komaj malo stepeno sladko smetano. Soči jih in vsako jutro spij kozarec svežega jabolčnega soka. Mešaj jih v razne solate, krasno se podajo k hrustljavi zeleni solati, tudi z rukolo jih lahko mešaš. Narezane na kocke, enako kot slive in drugo zdajšnje sadje so prava osvežitev kot sladica. Naribana jabolka premešaj z naribanim gomoljem zelene, dodaj zrezano steblo zelene, orehe, testenine ali riž, prelij s kakšnim solatnim prelivom.... Jabolčna pita To mo je zdaj padlo na pamet. Aja, ko pečeš celega piščanca daj vanj še eno ali dve jabolki, pa po pekaču jih naloži in jih postrežeš kot prilogo... Pozdrav, mamamia mamamia

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

6. sep 2006 15:35

Ufff... Hvala za toliko hitrih odgovorov. Bom sprobala kakšno marmelado. Pa še za kakšno pito jih bo sigurno dovolj ostalo pozdravček, Urša

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

6. sep 2006 15:57

tufahije so super! pa apple crumble pa ameriška jabolčna pita Pa posušiš jih lahko! kako to, da jih imaš že na začetku jeseni poln kufer??? Veri

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

6. sep 2006 16:06

Veri: s fantom sva jih dobila 2 gajbi in ker sva v bloku jih ne moreva shraniti nekam na hladno (hladilnik je premajhen), da bi se obdržala. Torej jih je treba pojesti. Jaz sem pa taka, da ne morem cel teden jesti ene in iste stvari Pa jih je treba v malce bolj privlačen način spraviti Nekaj glede pit: ali se spodnja plast testa zmeraj malce popeče predno gre nadev gor, ali je vseeno. V enih receptih je tako, v drugih pa drugače... pozdravček, Urša

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

6. sep 2006 16:29

Ojla, urša, si pa hitra! Hehe, poznam bloke:) Midva mava sicer klet, je pa precej vlažna, tako da ne vem, kako se bo kaj držalo sadje spodaj, še nisva probala. Glede pit: - spodnja plast se včasih prej peče (to je kadar je nadev zelo hitro pečen, pa se testo ne bi speklo v tem času ali pri pitah, kjer se nadev ne peče, ampak se strdi, navadno v hladilniku, recimo pri kakih sadno-skutnih pitah, kjer je v nadevu samo skuta in smetana, pa sadje in želatina, recimo) - včasih pa se ne peče prej, to je kadar se nadev in testo pečeta približno isto časa, recimo pri kakih skutnih pitah (kjer je v nadevu skuta in jajca,...) Pri klasični ameriški piti ti testa ni treba peči vnaprej testa, zvaljaš krhko testo (2/3 testa) cca na pol centi debelo, obložiš model tako, da so tudi stranice pokrite, nadevaš z nadevom iz jabolk in čez položiš še tisto zadnjo tretino testa (seveda tudi zvaljano:), daš pečt in počakaš, da lepo zadiši iz pečice, hehe:) Še dva trika glede teh pit: - na vrhu pite je fino naredit kje kako luknjo, lahko tudi več, da lahko para iz nadeva uhaja ven, tako pita ne bo razpokala, pa še malo prej je pečena na ta način (seveda so luknjice lahko zelo dekorativne, če jih izrežete s kakimi modelčki za kekse - tele odrezke, ki ostanejo od luknje, pa tudi na splošno od vse pite, ker ne poznam nikogar, ki bi mu uspelo razvaljat testo tako, da mu ne ostane pa ma čisto nič, ko obloži celo pito, no, kar ostane, lahko uporabite kot okraske za pito, spet z modelčki za kekse, ali pa za kekse kar tako in jih spečete samostojno. Jaz sem pred poletjem naredila eno tako pito, samo ne čisto klasično, malo bolj zalčinjeno in so bili zelo zadovoljni. Iz istega razloga kot ti: jabolka so mi hotla it k hudiču, pa jih nisem dala, on ma itak dovolj za jest:) Sem jo celo slikala, hehe, ker sem prvič uporabila en pekač, ki mi ga je dala mami od fanta za rd:) če te bo zanimala, ti lahko pošljem, ni pa neka strašna lepota, da ne boš preveč pričakovala. Je bila bolj dobra kot lepa:) porabiš pa mislim da kilo ali kilo in pol jabolk. Pravi hec je bilo pa to, da je bil nad to pito strašno navdušen en moj prijatelj! Kaj sem dala not, da je tako dobra, če so to kaka posebna jabka... Ne bi bilo nič smešno, če mi ne bi teh jabolk prej on prinesel od doma, da so bolj tak tak, v smislu: niso ne vem kako dobra... Sem se mu smejala, pa rekla, da so ful posebna, da sem jih dobila od egega fajn kolega:) hehe, ni mogel verjet;) Sicer pa jih komot posušiš tudi v pečici (na 50 do 70 stopinj, odvisno od tvoje pečice, pa od tega, a maš ventilator,...), če nimaš sušilnika sadja, tudi cela kuhinja tako lepo diši potem. Pa ko so suha, so obstojna in tudi precej manj prostora zavzamejo:) In jih imaš za v službo za grizljat, recimo:) Priporočam pa, da jih prej olupiš, večini ljudi (tudi meni) so olupljena neprimerno boljša... Veri

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

6. sep 2006 19:48

Hvala, Veri, za zelo izčrpen odgovor . Sem bom držala tvojih nasvetov in upam, da mi bo pita ratala. Bom jutri to pekla, ko bo malce hladneje. Lahko pošlješ slikce, da vidim kakšna je bila to mojstrovina Sedaj pa naprej učit (mam jutri 2 izpita - držte pesti!). pozdravček, Urša

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

7. sep 2006 6:53

urssa je napisal/a:
Počasi jih imam že res zadosti. Prav tako štrudlja in kompota. Ima kdo še kakšen način kako jih čimveč porabiti? Kakšne druge sladice še mogoče? Jaz nimam nobenih idej pozdravček, Urša
Kaj bi pa rekla če bi imela gredo in imela preveč: paradižnika, kumaric, bučk, korenja, tistih nekaj melancanov vene ker ne pride na vrsto ( tudi jabolk je preveč ko padejo dol s dreves ), brokolija sem imel le dve rastlini, eno sem porabil druga mi je ušla v cvet, prejšnja " partija " stročjeg fižola mi se posušila, pa je šla za zrnje ( stročji fižol sadim le nizki, večkrat po malo ), naslednja partija str. fižola prihaja, blitva raste kot neumna..............., in ti jamraš zaradi nekaj jabolk. PS kako je bilo na izpitih lp ežoj

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

7. sep 2006 8:06

Kaj pa domač jabolčni kis? Pri nas ga dela mama, pospravi vse, kar pade z drevesa, pa še bolj zdrav je od kupljenega, zagotovo pa bolj zdrav od različnih sladic z jabolki. Dobra so tudi v pečici pečena jabolka in pa, seveda, kar najbolj zagovarjam, surova. Nekaj na dan, vsak dan. Prijazen pozdrav! Boris booris

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti